Gokarty to sposób na to, by dostarczyć sobie ogromnej dawki adrenaliny siedząc za kierownicą niewielkiego, bardzo zwrotnego samochodu. Wiedzą o tym szczególnie osoby, które uprawiają tę dyscyplinę zawodowo. Profesjonalni zawodnicy startują w wyścigach zarówno na świecie, jak również na terenie naszego kraju. Które z polskich imprez motorowych w tej klasie są najbardziej znane?
Puchar ROK Cup Poland
Historia tej imprezy kartingowej sięga 2002 roku. Czyni to z niej najstarsze tego typu wydarzenie w kraju. Z uwagi na długą tradycję wyścigi te zdobyły uznanie wśród zawodników z całego świata. Dzięki temu stały się najliczniej uczęszczaną serią kartingową w Polsce. Organizatorzy w ramach tego wydarzenia przygotowują wyścigi w różnych klasach.
Zawodnicy biorą w związku z tym udział aż w sześciu kategoriach wiekowych. Pierwsza z nich to Baby ROK, która przeznaczona jest dla kierowców od 8. do 10. roku życia. Druga to Mini ROK. W jej ramach ścigają się zawodnicy od 9 do 13 lat. Następną grupę (Junior ROK) stanowi młodzież w wieku 13-16 lat.
Kolejne trzy zgrupowania to Senior ROK, Super ROK i Shifter ROK. Żadne z nich nie ma wyznaczonej górnej granicy wiekowej. Wiadomo tylko, że wedle regulaminu w pierwszej z nich startują osoby, które ukończyły 15. rok życia. W drugiej ścigają się osoby, które mają 25 lat i więcej. Ostatnia, najnowsza (powstała w 2014 roku) przeznaczona jest dla tych, którzy ukończyli 16. rok życia. Rozgrywki organizowane w ramach tej grupy zaliczane są do Międzynarodowych Kartingowych Mistrzostw Polski.
Wiadomo, że najciekawszymi wydarzeniami są te zawody, w których rywalizują ze sobą osoby z różnych przedziałów wiekowych. Wtedy właśnie obserwować można różnorodne techniki jazdy i taktyki opracowane na potrzeby poszczególnych wyścigów. Dzięki temu widzowie mogą obserwować naprawdę ciekawe widowiska.
Rotax Max Challenge Poland
Za organizację tego wydarzenia odpowiedzialna jest firma BRP. Rozpoczęła ona swoją działalność od sprzedaży silników kartingowych. Pojazdy, które były w nie wyposażone, wygrywały najbardziej prestiżowe wyścigi. Dzięki temu producent ten prowadzi w swojej klasyfikacji. To wszystko za sprawą coraz to nowszych produktów wprowadzanych na rynek.
Po blisko 20 latach działalności dyrekcja firmy postanowiła zorganizować pierwszą edycję Rotax Max Challenge, a miało to miejsce w 1999 roku. Wtedy właśnie zawody zostały zatwierdzone przez Międzynarodową Komisję Kartingową CIK-FIA. Od początku istnienia zmagania kierowców w ramach Rotax MAX Challenge Poland rozgrywane były jako zawody pucharowe.
Sytuacja zmieniła się w 2015 roku, kiedy oprócz 10 rund serii pucharowej zorganizowano także dwie rundy Kartingowych Mistrzostw Polski ROTAX. Warto wspomnieć o tym, że w przypadku omawianych zawodów – podobnie jak w wydarzeniach opisanych powyżej – kierowcy zmagają się w sześciu kategoriach. Pierwsza z nich to 125 MICRO MAX, która przeznaczona jest dla uczestników od 11. roku życia. Wymogiem formalnym jest jednak to, by każdy z nich posiadał licencję sportu kartingowego JUNIOR.
Te same zasady obowiązują w dwóch kolejnych kategoriach: 125 MINI MAX i 125 JUNIOR MAX. W przypadku pierwszej wiek minimalny wynosi 13 lat, zaś drugiej – 12. Kolejne trzy kategorie (125 SENIOR MAX, 125 DD2 MAX i DD2 MASTERS) odnoszą się do zawodników, którzy w dniu zawodów będą mieć ukończony minimum 15. rok życia. Oprócz spełnienia tego wymogu muszą także posiadać kartę kartingową SENIOR.
Kartingowe Mistrzostwa Polski
To impreza motoryzacyjna, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony najmłodszych kierowców. Startuje w niej kilka największych drużyn z terenu całego kraju. Należą do nich F1 Karting Team, Balbini Racing, Elite Racing Development, DSR i Jastrzębski Racing. Reprezentują one kilka polskich automobilklubów.
Należą do nich Automobil Rzemieślnik, Automobilklub Wielkopolski, Automobilklub Tarnowski czy UKS Moto – Kart ENERGETYK. Wyścigi odbywają się na torach w Zielonej Górze, Bydgoszczy i Starym Kisielinie. Są nieocenioną rozgrzewką przed wielkimi wydarzeniami odbywającymi się na terenie Europy. Dzięki nim polscy kierowcy mogą starać się o większe osiągnięcia na arenie międzynarodowej.
Wyścigi gokartów w Polsce są, jak widać, dyscypliną chętnie uprawianą i popularną wśród młodych fanów sportów motorowych. Dla wielu z nich stają się przepustką do świata wielkiego sportu i przygotowują do startów w dużych, międzynarodowych wydarzeniach.