Chroni barwę lakieru, konserwuje karoserię, maskuje drobne uszkodzenia i sprawia, że wasze auto przez długi czas lśni jak nowe. Wosk - kosmetyk, z którym każdy kierowca szanujący swój pojazd powinien się zaprzyjaźnić. Podpowiadamy jak go właściwie stosować, by docenić wszystkie zalety nawoskowanego pojazdu.
Gdy chcemy zadbać o nasz samochód, najczęściej myślimy o tym, jaki olej silnikowy wybrać, by serce naszego auta pracowało dłużej, tankujemy tylko na renomowanych stacjach paliw, parkujemy w bezpiecznych miejscach, nie szarżujemy z prędkością, regularnie jeździmy na myjnię i odkurzamy wnętrze… A co, jeśli to nie wystarczy? Jeśli zależy nam na tym, by auto nie tylko cieszyło oko pięknym blaskiem karoserii, ale też było dobrze chronione przed korozją warto raz na jakiś czas solidnie je nawoskować.
Co daje wosk?
Woskowanie samochodu to nie jest zbędna fanaberia automaniaka. Odpowiednio dobrany i nałożony preparat zapobiega niszczeniu lakieru. Dzięki swym właściwościom wosk sprawia, że krople deszczu - miniaturowe soczewki skupiające szkodliwe na lakieru światło słoneczne - nie pozostają zbyt długo na naszym aucie. Preparat pomaga też zabezpieczyć uszkodzenia i zadrapania karoserii tak, by nie wdała się korozja. Jeśli dobrze nawoskujemy powierzchnię, znacznie dłużej będziemy mogli cieszyć się czystym autem, a ewentualne zabrudzenia usuniemy szybciej i łatwiej.
Wielu kierowców już teraz chętnie korzysta z opcji woskowania dostępnej na myjniach automatycznych. To sprytne rozwiązanie pozwala mieć pewność, że preparat został równomiernie rozprowadzony. Każdy, kto jednak spróbował samodzielnego woskowania potwierdzi, że ręczne nakładanie preparatu daje znacznie lepsze i trwalsze efekty.
Jak przygotować karoserię do woskowania?
Kierowcy lubią porównywać woskowanie samochodu do wizyty w SPA. I tak jak nasze ciało wymaga odpowiedniego przygotowania i wykonywania czynności we właściwej kolejności - tak tez jest z woskowaniem auta.
Po pierwsze: czystość
Przede wszystkim samochód musi być świeżo po myciu. Nakładanie wosku na brudny lakier mija się z celem. Warto pamiętać, że cała powierzchnia woskowana musi być najpierw dobrze osuszona. W tym celu skorzystajmy z przetarcia lakieru ściereczką z mikrofibry.
Po drugie: polerka
Kolejnym krokiem będzie polerowanie. Na rynku dostępne są nie tylko preparaty polerskie, ale także gąbki. Doświadczeni kierowcy podpowiadają, że warto mieć też w zanadrzu klasyczny, miękki ręcznik frotte, który niekiedy sprawdzi się lepiej, niż firmowe akcesoria do rozprowadzania detergentu. Pasta polerska ma za zadanie wygładzić wszelkie niedoskonałości na powierzchni, którą będziemy woskować.
Rozwiązaniem dobrym dla tych, którzy mają już wprawę i wyczucie będzie użycie mechanicznej polerki. Wart mieć jednak świadomość, że niewłaściwie użyta może pogłębić uszkodzenia, a nawet zedrzeć lakier.
Po trzecie: technika
Wypolerowaną i wytartą karoserię niżemy zacząć woskować. Preparat nakładamy na gąbkę polerską dbając o to, by nie przesadzić z ilością. Następnie okrężnymi ruchami ręki z góry na dół rozsmarowujemy wosk tak, by nie pozostawiać rozmazanych śladów. Ruchy muszą być niespieszne, ale zdecydowane. Zbyt szybka praca nie tylko może okazać się nieskuteczna, ale też doprowadzić do nadmiernego rozgrzania karoserii i w efekcie uszkodzenia jej.
Po czwarte: temperatura przy woskowaniu
Temperatura otoczenia w trakcie woskowania samochodu również ma znaczenie. Gdy na dworze jest za zimno nie uda nam się skutecznie rozprowadzić wosku. Gdy jest zbyt gorąco - efekty mogą być opłakane. Pierwszą zasadą jest to, by nigdy nie woskować samochodu, gdy temperatura otoczenia przekracza 25 stopni. Optymalne warunki to 15-20 stopni i lekko zacienione miejsce, w którym zamierzamy pracować nad wyglądem naszego auta.
Po piąte: wybór preparatu
Jak w każdej dziedzinie, także w świecie samochodowych kosmetyków znaleźć możemy różne rodzaje wosków samochodowych. Najczęściej trafimy na dwa rodzaje preparatów: wosk na mokro i wosk na sucho. Obydwa typy mają swoich krytyków i zagorzałych fanów. Jedni narzekać będą na słabszą trwałość wosku na morko, innym nie będzie pasowało to, że wosk na sucho wymaga dużej wprawy. Dodatkowo na rynku dostępne są też woski w sprayach i woski twarde. Jeśli wybierzecie produkty renomowanych producentów kosmetyków samochodowych możecie mieć pewność, że niezależnie od struktury wosku osiągniecie przyzwoity efekt. Warto sprawdzić różne opcje, by znaleźć preparat, który idealnie odpowiada waszym potrzebom, a nakładanie go jest czystą przyjemnością.
Woskowanie samochodu nie musi być udręką. W zabieganym życiu może stać się momentem na znalezienie chwili oddechu i sposób na to, by przywrócić wewnętrzny spokój. Dzięki temu zaś, że efekty są niemal natychmiastowe i widoczne dla wszystkich - po skończonej pracy będziecie mogli jeszcze długo odczuwać satysfakcję. Poczucie, że przy okazji przedłużacie życie swojego pojazdu tylko dodatkowo poprawia humor.