Jak wiadomo, bezpieczeństwo w trakcie podróży autem nie zależy jedynie od tego czy zapniemy pasy bezpieczeństwa. System poduszek powietrznych również nie załatwi całej sprawy. Mało kiedy pamiętamy o tym, aby prawidłowo zabezpieczyć wszystko to, co przewozimy w aucie.
Poznajmy zatem zasady pakowania bagażnika, które mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo przedmiotów oraz osób we wspólnym transporcie.
Najcięższe i największe zawsze na dole
Pakując zarówno bagaże jak i inne niezbędne dla nas przedmioty, nie można zapomnieć o jednej, prostej zasadzie: najcięższe i największe na dole. Oznacza to, że na przykład koło zapasowe oraz lewarek muszą być umiejscowione na samym dnie bagażnika, najlepiej pośrodku jak najbliżej oparcia tylnej kanapy. Dotyczy to szczególnie aut z instalacją gazową (LPG), gdzie w miejscu przeznaczonym na koło zapasowe znajduje się butla zasilająca instalację. Jeżeli nie zabezpieczymy odpowiednio naszego „zapasu”, znajdując mu równie bezpieczne miejsce jak to dedykowane do jego transportu, może ono stanowić poważne zagrożenie dla innych transportowanych przedmiotów.
Podobnie powinniśmy postępować z bagażami, które przewozi się w aucie okazjonalnie – ciężkie materiały budowlane (zaprawy, cegły, różnego rodzaju wsporniki) muszą znajdować się poniżej linii szyb. W przypadku nawet niezbyt groźnego incydentu, mogą one bowiem stanowić dla nas nawet śmiertelne zagrożenie.
Roleta, kratka oraz siatka
W przypadku nadwozia hatchback czy kombi, zadbajmy o to, aby zawartość bagażnika nie wystawała ponad linię oparć. Mając roletę maskującą, będzie można ją bezproblemowo zaciągnąć, co zmniejszy ewentualne zainteresowanie złodziei podczas postoju, ale również wpłynie na bezpieczeństwo podróżnych podczas gwałtownego hamowania. Najlepszym rozwiązaniem, spotykanym najczęściej w samochodach typu kombi jest możliwa do demontażu kratka lub siatka za zagłówkami tylnych siedzeń. Dzięki takiemu zabezpieczeniu, możemy często niemal podwoić pojemność bagażnika i bezpiecznie zapakować go po sam dach.
Warto również zastanowić się, czy przewożenie bagaży o niestandardowych rozmiarach autem osobowym będzie dla nas bezpieczne. Zdarza się, że towar mieści się w bagażniku jedynie, stojąc niestabilnie pod skosem. Pamiętajmy, że decyzja o transporcie jakiegokolwiek przedmiotu w taki właśnie sposób, może narobić więcej szkód niż pożytku. Warto w tym przypadku rozważyć zlecenie transportu firmie przewozowej, nie ryzykując uszkodzenia towaru oraz własnego auta. Unikniemy tym sposobem narażania się na dodatkowe koszty, gdyby przewożony towar niekontrolowanie przemieściłby się wewnątrz bagażnika i uległ awarii.
Organizery samochodowe do bagażnika
Specjalnie przygotowane torby - organizery z przegródkami sprawią, że umieszczone w nich małe elementy nie będą się przemieszczać. Różnego rodzaju sztućce, kubki czy termosy, a także duże butelki z napojami pozostaną na swoim miejscu przez całą podróż i w razie jakiejkolwiek kolizji nie narażą nas na uderzenia. Zakup specjalnej torby czy skrzyni z przegrodami będzie jeszcze ważniejsze, jeśli przewozimy w aucie na przykład ciężkie, metalowe klucze. Przedmioty te, mogą okazać się niezbędne podczas podróży szczególnie starszymi autami. Używany przez nas organizer sprawi, że podróż samochodem będzie bezpieczna dla wszystkich pasażerów, bez względu na to jaki towar przewozimy.
Pamiętajmy, że w awaryjnych sytuacjach nawet najdrobniejsze, niezabezpieczone przedmioty mogą doprowadzić do uszkodzenia ciała pasażerów. Dbałość o bezpieczną zawartość bagażnika powinna być więc dla każdego kierowcy priorytetem.