Pisaliśmy już o tym, jak duże znaczenie ma dbanie o ciśnienie w oponach naszych aut. Nie tylko ono wpływa jednak na komfort podróżowania i zużywanie się ogumienia. Równie ważna jest geometria kół. Przyjrzyjmy się temu, dlaczego jest ona tak ważna i jak wpływa na zachowanie samochodu w trakcie jazdy.
Czym jest geometria kół?
Na pojęcie geometrii kół składają się cztery składowe. Są nimi: zbieżność kół, kąt ich nachylenia, kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy i kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy. Dla wielu z nas geometria dalej pozostaje tajemnicą, trzeba więc pokrótce wyjaśnić, co oznaczają te terminy.
Zbieżność kół to ich położenie względem siebie. Jeśli koła przednie lub tylne ustawione są do wewnątrz, mówimy o zbieżności dodatniej, a jeżeli na zewnątrz mówimy o zbieżności ujemnej. Drugą ważną zmienną jest kąt nachylenia kół. To kąt zawarty między pionem a płaszczyzną koła. Kąt ten powinien być zawsze nachylony delikatnie do wewnątrz. Tylne, sztywno montowane koła zawsze mają kąt równy zeru.
Kąt pochylenia sworznia zwrotnicy można z kolei sprawdzić mierząc kąt między sworzniem zwrotnicy a prostą pionową koła.
Ostatnią daną, którą należy sprawdzić jest kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy. To kąt między osią sworznia zwrotnicy a pionem. Jeśli wszystkie wymienione wcześniej wartości kątowe są właściwe, można mówić o tym, że geometria będzie właściwa.
Kiedy i gdzie warto sprawdzić geometrię kół?
Fachową pomoc w sprawdzaniu geometrii kół świadczą wyspecjalizowane warsztaty. Warto odwiedzić je wtedy, kiedy uderzyliśmy kołem w dużą przeszkodę. Kolejnym sygnałem do sprawdzenia geometrii powinno być nierównomierne ścieranie się opon. Udajmy się na kontrole również wtedy, gdy wykonywanie manewrów samochodem stało się trudniejsze lub nasz pojazd jest ściągany w którąś ze stron. Niepokoić powinno także to, kiedy kierownica po wykonaniu zakrętu nie wraca samoczynnie do pozycji neutralnej. Te wszystkie oznaki powinny być dla użytkownika auta sygnałem ostrzegawczym, że dzieje się coś niepokojącego i należy wybrać się do warsztatu aby sprawdzić geometrię kół.
Jak radzą fachowcy, sprawdzanie geometrii kół warto wykonać za każdym razem, gdy decydujemy się na sezonową wymianę opon. Najważniejsze jest to, aby sprawdzić ustawienie kół po zimie, bo elementy odpowiedzialne za właściwą ich pozycję mają tendencję do rozregulowywania się i w trudnych warunkach drogowych są bardziej podatne na uszkodzenia. Nie można zapominać o geometrii również wtedy, gdy modyfikujemy elementy zawieszenia, chcąc stuningować auto. Zlecamy ją również wtedy, gdy wymieniamy w zawieszeniu tuleje, wahacze bądź końcówki drążków kierowniczych. Taka kontrola zawsze zwiększa nasze bezpieczeństwo podczas jazdy i nie naraża na dodatkowe koszty.
Znaczenie geometrii kół
Dbając o geometrię kół w naszych autach możemy być pewni, że unikniemy wielu nieprzyjemnych problemów. Wzrośnie nasze bezpieczeństwo na drodze, bo samochód nie będzie znoszony niekontrolowanie na żadną ze stron. Podobnie jak należyte ciśnienie w oponach, właściwa geometria kół pozwoli na optymalne zużywanie się opon i zaoszczędzi wydatków na przedwczesną ich wymianę. Koła będą trwalsze i bardziej funkcjonalne w trakcie jazdy, a dzięki dobrej przyczepności do nawierzchni zwłaszcza w trudnych warunkach nasza jazda będzie precyzyjna. Dzięki właściwej geometrii opór toczenia opon obniży się, co będzie dla kierowcy odczuwalne w płynnej jeździe.
Nie zapominajmy więc o tym, by we właściwym momencie wykonywać geometrię kół w naszych autach. Pozwoli to uniknąć wielu niepotrzebnych problemów i sprawi, że dłużej będziemy cieszyć się sprawnym pojazdem.