Kontrola drogowa jest zawsze dla kierujących źródłem stresu. Niezależnie czy to rutynowe działania, czy popełniliśmy jakiś błąd. Najważniejsze jest jednak to, żeby nie tracić zimnej krwi i należycie zachować się w takiej sytuacji. Jakie zachowanie jest zatem właściwe w czasie, gdy zatrzymuje nas patrol policji?
Kiedy i jacy funkcjonariusze mogą nas zatrzymać?
Do przeprowadzenia kontroli drogowej uprawnieni są przede wszystkim policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego. Powinniśmy pamiętać także o tym, że kontrolę przeprowadzić mogą również funkcjonariusze w strojach cywilnych. Mają jednak takie prawo tylko na obszarze zabudowanym.
Musimy jednak pamiętać, że oprócz nich mogą skontrolować nas także inni mundurowi, którzy mają do tego odpowiednie uprawnienia. Nie powinno zdziwić nas więc to, że zatrzymają nas pracownicy na przykład straży granicznej. Ci funkcjonariusze również mają do tego prawo i wszelkie wymagane ku temu zezwolenia. To, że postępują tak samo jak policja nie powinno nas zatem zaskoczyć.
Co zrobić, gdy zatrzyma nas policja?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby nie wychodzić z samochodu. W chwili zatrzymania powinniśmy jedynie uchylić szybę, pilnując tego, by dłonie trzymać w widocznym miejscu - najlepiej na kierownicy. Policjant po przedstawieniu się, opisze nam powód kontroli, poprosi także o unieruchomienie silnika i włączenie świateł awaryjnych.
Po wykonaniu wszystkich tych czynności, najprawdopodobniej zostaniemy poproszeni o przedstawienie takich dokumentów jak prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC. Możliwe też, że wszystkie dokumenty będziemy musieli wyciągnąć z etui ochronnych.
W chwili kiedy policjant, podczas kontroli, otrzyma informację, że samochód którym się poruszamy, został skradziony lub że my sami jesteśmy podejrzani o czyn karalny, może nastąpić sytuacja wyjątkowa. Zostaniemy poproszeni o wyjście z samochodu i położenie dłoni na dachu auta. Jeśli jednak dodatkowo naszym zachowaniem sprowokujemy policjanta, może on nawet żądać od nas, abyśmy po wyjściu z auta położyli się na ziemi.
W trakcie rutynowych działań do scen rodem z filmów sensacyjnych zapewne nie dojdzie. Zakładając, że siedzimy w samochodzie, oczekując na zwrot dokumentów, możemy spodziewać się wizyty mundurowego, który albo zaprosi nas do radiowozu albo odda nam wszystkie sprawdzane wcześniej dokumenty. W takiej sytuacji kontrolę możemy uznać za zakończoną, a chwilę później zostaniemy zapewne pożegnani, aby móc kontynuować jazdę.
Sytuacje nietypowe podczas kontroli policji
Powinniśmy być także świadomi jeszcze innych możliwych scenariuszy. Jeśli kontrola, na którą zostaliśmy zatrzymani, ma na celu sprawdzenie sprawności naszego auta, policjant może domagać się, ustąpienia mu miejsca kierowcy, aby mógł zweryfikować poprawność działania hamulców w naszym pojeździe.
Nieraz może zdarzyć się też tak, że na rozmowę z policjantami zostaniemy zaproszeni do radiowozu. Najczęściej taka konieczność zachodzi w momencie, gdy nasze niewłaściwe zachowanie na drodze zostało zarejestrowane przez kamery. Mamy dzięki temu możliwość zapoznania się z materiałem wideo, by móc wnieść sprzeciw dotyczący proponowanego mandatu.
Co ciekawe policjant może zapytać nas o miejsce pracy. Dlaczego? Wręczając nam kwit ma on możliwość nałożenia kary o zróżnicowanej wysokości. Podanie miejsca pracy może skłonić go do tego, by zastosował niższą z możliwych kar finansowych.
Warto pamiętać także o tym, że w chwili, gdy zostaniemy przebadani alkomatem i wykaże on zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, mamy prawo prosić o ponowne przeprowadzenie kontroli. Wiadomo, że urządzenia bywają omylne, dlatego odbędzie się ona po 15 minutach od poprzedniej, dzięki czemu zyskujemy szansę udowodnienia swojej racji i wykazania, że jesteśmy trzeźwi.
Niezależnie od tego, kto zatrzyma nas do kontroli i w jakich okolicznościach będzie ona przeprowadzona, aby uniknąć dodatkowych kłopotów warto jest wiedzieć jak się w takiej sytuacji zachować. Nieprawidłowe zachowania mogą bowiem zostać odebrane jako zagrożenie i nieść dla nas poważne konsekwencje. Pamiętajmy, aby w każdej sytuacji zawsze zachować spokój i stosować się do poleceń wydawanych przez policjanta.