Mamy dla Was najlepsze porady, jak urządzić funkcjonalny i praktyczny warsztat. Co zrobić, jeśli jest zbyt mały, a my lubimy majsterkować i mamy dużo sprzętu? Polecamy najciekawsze rozwiązania, sprytne tricki i pomysły na dobrze zorganizowany warsztat dla każdego. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy przegląd mebli warsztatowych – do stołów po półki, szafki i regały.
Stoły do warsztatu
Każdy praktyczny warsztat powinien mieć kilka mebli, które pozwolą nie tylko składować narzędzia, ale też od czasu do czasu pracować. Majsterkowicze potrzebują przede wszystkim porządnego stołu warsztatowego, na którym z łatwością będą mogli składać meble, naprawiać urządzenia czy po prostu wygodnie pracować. Stół powinien być masywny, stabilny, a jednocześnie dobrze, by nie zajmował za dużo miejsca – postaw na składany stół, który po rozłożeniu zwiększa powierzchnię i jest mocowany do ściany czy podłoża przy pomocy specjalnych klamer. Niektóre stoły mogą też mieć montowane szafki pod blatem, dzięki czemu narzędzia, gwoździe i sprzęty zawsze są pod ręką i nie zajmują dużo miejsca. Świetne są też stoły na kółkach, które z łatwością można przemieszczać – koniecznie wybierze te z hamulcami!
- Stół roboczy BOSCH PWB 600, około 600 zł
Mobilny stół roboczy Boscha umożliwia elastyczną i bezpieczną pracę. Stół roboczy można w ciągu kilku sekund rozstawić i złożyć – bez stosowania specjalnych narzędzi. Wytrzymała powierzchnia robocza z twardego bambusa posiada zintegrowane podpórki i nadaje się do różnych zastosowań. Ponadto stół warsztatowy Bosch wyposażony jest w elastyczne zaciski. Dzięki nim majsterkowicze mogą bezpiecznie zamocować okrągłe i duże przedmioty. Blat stołu jest kwadratowy (68 cm), jego wysokość to 83 cm. Maksymalne obciążenie, jakie może wytrzymać, to aż 200 kg.
- Mobilny stół warsztatowy AJ, około 1500 zł
Stół do pracy, który idealnie sprawdzi się jako stanowisko mobilne. Jego drewniany blat jest niezwykle mocny i trwały. Posiada ochronną krawędź wykonaną z aluminium. Wyposażony został w trwały uchwyt oraz ramę z ręczną regulacją wysokości. Koła posiadają opony z gumy. Cicho i płynnie pracują. Charakteryzują się też dobrymi właściwościami amortyzującymi. Dwa koła są stałe, a dwa skrętne z hamulcami. Trwały uchwyt pozwala łatwo przemieszczać stół. Wymiary stołu warsztatowego to 150 cm na 80 cm, a jego nośność wynosi 400 kg.
Fot. depositphotos.com
- Stół warsztatowy z panelem kompletny z kołami AJ, około 3200 zł
Stół jest dostępny w wersji stacjonarnej (cztery nogi) lub mobilnej (dwa koła stałe i dwa skrętne z hamulcami). Stół warsztatowy matki AJ posiada blat z laminowanego buku ze stalową krawędzią ochronną. Wyposażony został w zamykane szuflady – większa szuflada na prowadnicach z łożyskami kulkowymi. Szafka wyposażona jest także w półkę, która zapewnia miejsce do przechowywania. Ponadto stół warsztatowy zawiera panel narzędziowy, który doskonale sprawdzi się w każdym warsztacie i na linii produkcyjnej. Panel wyposażono w półkę do ogólnego przechowywania, panel, szynę montażową oraz osiem praktycznych pojemników na małe części, takie jak śruby, gwoździe itp. Panel ma także 25 haczyków do zawieszania narzędzi, które pomagają zaprowadzić porządek na stanowisku pracy. Wymiary stołu z panelem to 92 cm wysokości, 60 cm szerokości oraz 110 cm długości. Maksymalna nośność wynosi 400 kg.
- Stół roboczy Lista, około 6000 zł
Stabilna konstrukcja z blachy stalowej do długotrwałego użytku w garażach i warsztatach. Wyjątkowa grubość blatu (40 mm) pozwala na stabilną pracę bez drgania stołu. Ponadto blat roboczy wykonany został z multipleksu bukowego, którego powierzchnia została przeszlifowana, zaimpregnowana i woskowana. Blat stołu warsztatowego Lista jest odporny na wodę rozpryskową i bardzo trudno go zabrudzić. Stół roboczy ma w zestawie szafkę dolną, wykonaną z lakierowanej proszkowo konstrukcji z blachy stołowej, drzwi szafki zamykane są centralnie na zamek bębenkowy. Szuflady można w całości wysuwać, a ich maksymalna nośność wynosi 75 kg. Szerokość blatu wynosi 200 cm, głębokość 75 cm, natomiast wysokość 85 cm.
Szafki i wózki warsztatowe
Poza stołem w warsztacie potrzebne są także szafki warsztatowe, najlepiej o dużej ilości szuflad i sprytnych pojemników, w których z łatwością można pochować różne przedmioty i narzędzia niezbędne w garażu czy warsztacie. Te szafki, które są na kółkach, dodatkowo bez problemów przemieszczamy po całym warsztacie lub garażu.
- Wózek warsztatowy Seco, około 1600 zł
Sprytny wózek warsztatowy na kółkach, który przyda się w każdym garażu. Szuflady zamocowane są na szynach teleskopowych z łożyskowaniem kulkowym, dzięki czemu można wysuwać je w całości i mieć dostęp do wszystkich przedmiotów. Listwy uchwytowe mają możliwość opisywania, z paskiem papieru i przezroczystą pokrywą –zawsze wiemy, co jest w środku i nie musimy wciąż szukać w kółko różnych, drobnych przedmiotów. Nośność szuflad to około 20 kg na jedną szufladę, a głębokość wewnętrzna wynosi 41 cm.
- Szafka serwisowa z narzędziami Yato, około 1800 zł
Szafka narzędziowa Yato jest niezbędna w warsztatach samochodowych i stacjach obsługi pojazdów. Szafka Yato jest wykonana z blachy stalowej i posiada 6 szuflad na prowadnicach kulkowych o wytrzymałości nacisku do 25 kg (3 szuflady górne) i do 35 kg (3 szuflady dolne). Zamykana jest na jeden kluczyk centralny, a dodatkowo każda zamykana jest osobno. Blat wyłożony jest powierzchnią antypoślizgową, ściany są podwójne, a uniwersalna perforacja ścian pozwala na dowolne ułożenie przedmiotów. Szafka jest na kółkach, a dwa z nich mają hamulce do zabezpieczenia. Wysokość szafki około 100 cm, 76 cm szerokości oraz 46 cm głębokości.
- Szafa warsztatowa z pojemnikami SWM 205, około 2200 zł
Szafa warsztatowa SWM 205 to nowy design w bardzo modnym i uniwersalnym niebieskim kolorze. Idealnie wpasuje się do każdego warsztatu czy garażu. Szafa wyróżnia się ogromną funkcjonalnością oraz wytrzymałością, a sprytne rozwiązania gwarantują prawidłowe i funkcjonalne przechowywanie narzędzi. Szafa warsztatowa SWM jest bardzo funkcjonalna, dzięki czemu znacznie ułatwia pracę – wyposażono ją w 230 różnego rodzaju pojemników. W przypadku SWM 205 wszystkie elementy szafy warsztatowej wykonane są z blachy stalowej o grubości 1,0 mm, a drzwi ze schowanymi zawiasami. Szafa wyposażona jest w uchwyt drzwiowy z zamkiem zabezpieczającym, z ryglowaniem w dwóch punktach. Wysokość szafy to około 200 cm, szerokość 100 cm, natomiast głębokość wynosi 43 cm.
- Szafka wisząca dwudrzwiowa Mars, około 520 zł
Szafka, która doskonale sprawdzi się nad stołem warsztatowym. Wypełni przestrzeń i pozwoli przechowywać najbardziej potrzebne narzędzia na wyciągnięcie ręki. Szafka wykonana jest w wysokiej jakości stali, wytrzymałej na farbowanie i działanie różnego typu substancji. Szafka mieści cztery półki, a tylna ściana jest perforowana. Wymiary szafki wiszącej Mars to 80 cm szerokości, 60 cm wysokości i 20 cm głębokości.
Regały warsztatowe
W dobrze wyposażonym warsztacie i garażu nie może też zabraknąć regału. Na otwartych półkach można przechowywać farby, kleje, narzędzi i duże maszyny, które nie mieszczą się w standardowych szafkach czy półkach. Otwarty regał warsztatowy pozwala mieć wszystko pod ręką, a do tego jest wyjątkowo pojemny i praktyczny.
- Regał plastikowy Form Links, 80 kg, około 170 zł
Regał plastikowy może udźwignąć mniej niż jego stalowy odpowiednik, jednak dobrze sprawdzi się, jeśli będziemy chcieli często go przenosić z miejsca nie miejsce, ponieważ jest lekki. Jest łatwy do zamontowania, ma regulowane nóżki oraz możliwość zamontowania pojemników pod półkami. Dzięki temu przyda się zarówno doświadczonego, jak i początkującego majsterkowicza. Przy użyciu praktycznego regału z łatwością zaprowadzimy porządek w garażu, magazynie i warsztacie. Powierzchnia plastiku cechuje się też łatwością czyszczenia. Znajdujący się na niej kurz bez trudu usuniemy przy pomocy zwilżonej ściereczki. Regał zawiera pięć półek, a każda z niej może udźwignąć maksymalnie 80 kg. Wysokość półki to 180 cm, szerokość 90 cm, natomiast głębokość 45 cm.
- Regał drewniany Castorama, około 50 zł
Regał drewniany to element, który nadaje się idealnie do zastosowania w garażu, magazynie i nie tylko. Wygląda tak dobrze, że wpasuje się nawet do urządzania balkonu i domowej spiżarni. Regał z Castoramy cechuje się przede wszystkim odpornością na uszkodzenia mechaniczne i na duże obciążenia, dzięki czemu możesz go użyć do przechowywania różnych elementów. Regał jest dość łatwy w montażu – z wykonaniem pracy poradzi sobie nawet początkujący majsterkowicz. Półka zniesie maksymalne obciążenie do 20 kg na półkę, a jej wymiary to 130 cm wysokości, 30 głębokości i 65 cm szerokości.
- Regał wtykowy jednorzędowy Eurokraft, około 700 zł
Jednorzędowe regały wyposażone są w półki o nośności 150 kg. Cechują ją szybki montaż wtykowy i łatwe ustawianie regałów, dzięki zamkom z napinaczami na podporach ukośnych. Na plus przemawia bogate wyposażenie dodatkowe: ocynkowane ścianki tylne i ścianki boczne, przegrody, osłony cokołowe oraz mocowania ścienne. Półki są ocynkowane, co powoduje, że są odporne na działanie środków chemicznych czy rdzę. Regał wtykowy Eurokraft jest bardzo stabilny, ponieważ ma skrzynkowy profil. Półki z przodu i z tyłu posiadają perforację w odległości 50 mm do mocowania z przegrodami. Nóżki zaciskowe ze stali umożliwiają mocowanie do podłoża. Regał wtykowy Europrofit wyposażony jest w pięć półek, a każda z nich może unieść 150kg.
- System regałów paletowych Ultimate AJ, moduł podstawowy, około 3000 zł
Ultimate to regulowane regały paletowe o dużej elastyczności. Regały paletowe można dostosować w celu zapewniania efektywnej logistyki magazynów i obsługi towarów w zależności od konkretnych wymagań i potrzeb, ale też doskonale sprawdzą się w garażach i warsztatach pasjonatów majsterkowania. Dzięki unikalnej konstrukcji, która pozwala na oszczędność miejsca, system Ultimate doskonale sprawdzi się zarówno na małych, jak i dużych powierzchniach. Regały są łatwe w montażu, dzięki możliwości rozszerzenia o wiele akcesoriów dodatkowych mogą być łatwo dostosowane do wnętrza. W bardzo łatwy sposób można stale zmienić i dostosować regały Ultimate do zmieniających się potrzeb. Wymiary modułu podstawowego wynoszą 500 cm wysokości, 110 cm głębokości oraz 360 cm długości belki nośnej. Maksymalne obciążenie półki wynosi 500 kg.