Wielu właścicieli przedsiębiorstw zastanawia się, jaki samochód na firmę wybrać, by było to zarówno opłacalne, ale i samochód służył możliwie jak najdłużej. Marek samochodów służbowych może być wiele, ale marka nie jedyny parametr, na jaki powinni zwrócić uwagę przedsiębiorcy. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru auta firmowego oraz w jaki sposób najkorzystniej taką inwestycję finansować.
Na to koniecznie zwróć uwagę przy zakupie auta dla firmy!
Przede wszystkim na początku należy ustalić, jakim budżetem dysponujemy na zakup auta i czy w całości zapłacimy za samochód gotówką, czy jednak postanowimy skorzystać z możliwości leasingowania naszego zakupu. Granica wydatków, jakie jesteśmy w stanie ponieść, powinna być dość sztywna, aby nie narażać przedsiębiorstwa na starty czy nieprzewidziane wydatki. Oczywiście, ustalamy swój max, ale staramy się negocjować ze sprzedawcą cenę, ponieważ zawsze ma on jakieś pole manewru i możemy spodziewać się, że podana w ogłoszeniu czy w cenniku cena nie jest ostateczna.
Druga ważna rzecz, o której powinniśmy pamiętać, to przeznaczenie auta do celów służbowych. W tym przypadku najwięcej do powiedzenia będzie miała osoba, która docelowo będzie samochód prowadzić na co dzień: czy potrzeba jest dodatkowa przestrzeń na towary, czy samochód powinien być reprezentacyjny, ponieważ często odwiedza ważnych klientów, czy więcej będzie jazdy na mieście czy może jednak w trasie, co powoduje, że potrzebny będzie mocniejszy silnik. Pytań jest wiele, ale najważniejsze to dobre dopasowanie samochodu do właściciela, charakteru firmy i osoby użytkującej auto każdego dnia.
Daną, o której nie powinniśmy zapominać przy wyborze samochodu na firmę, jest TCO, czyli w języku angielskim Total Cost of Ownership. Oznacza to całkowity koszt posiadania samochodu, do którego wlicza się nie tylko opłaty kredytowe, obowiązkowe serwisy czy ubezpieczenie, ale i koszt paliwa (benzyny, diesla, LPG, prądu) oraz naprawy wynikające z eksploatacji auta. Zacznijmy od tematu paliwa. LPG to stosunkowo najkorzystniejsza opcja, ponieważ ceny gazu są niskie i w znacznie mniejszym stopniu ulegają wahaniom cen w porównaniu do zwykłej benzyny i diesla. Jednak instalacja ta możliwa jest wyłącznie na silnikach wysokoprężnych, które najczęściej ulegają awariom i od czasu do czasu potrzebują specjalistycznych, dość kosztownych regeneracji. A może diesel? Niekoniecznie, silniki z napędem diesla są dość awaryjne i liczne wyliczenia mówią, że lepiej postawić na samochód jeżdżący na klasyczną benzynę, ponieważ jest dużo tańszy w eksploatacji i finalnie korzystniejszy niż diesel. Jest jeszcze inna możliwość – to samochody hybrydowe lub całkowicie zasilane prądem. To dobra opcja dla tych, którym zależy na ekologicznym aucie i są w stanie zapłacić za nie dużo więcej (w tej chwili rządowe dopłaty do „ekologicznych” samochodów są na bardzo niskim poziomie, więc nie można liczyć na duży zwrot przy zakupie). Te samochody są jednak bardzo tanie w utrzymaniu, dlatego bardzo wysoki koszt zakupu może dość szybko się zwrócić, o ile będziemy naprawdę dużo jeździć. Dodatkowe parametry, na jakie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, to bezawaryjność, funkcjonalność pojazdu, dodatkowe opcje i przestrzeń w samochodzie, jaką będziemy mieli do dyspozycji. Warto też obliczyć do TCO to, ile kilometrów średnio rocznie będzie przejeżdżał nasz samochód. Wpływa to nie tylko na określone koszty paliwa i eksploatacji pojazdu, ale i konieczność kupienia nowego kompletu opon, które przy długich i częstych trasach będą zużywały się dużo szybciej. I zazwyczaj będą to zarówno opony zimowe, jak i letnie, chyba że postawimy na całoroczny komplet opon do naszego samochodu firmowego. Trzeba także dowiedzieć się, jak częste będą wymagane wymiany płynu hamulcowego, filtra oleju, regeneracji rozrządu czy chociażby „nabijania” klimatyzacji w samochodzie. Cała ta zgromadzona wiedza pozwoli policzyć nam, ile będzie kosztował samochód podczas codziennej pracy i który model auta okaże się dla nas najkorzystniejszy.
Każda osoba, która kupuje samochód, niezależnie od tego, czy będzie to auto na firmę, czy prywatne, powinna znać także wartość rezydualną pojazdu. Co to takiego? To wartość samochodu w momencie sprzedaży – chodzi o to, aby wiedzieć, jak zmieni się cena samochodu w czasie. Oczywiście, najlepiej, by nie spadała zbyt szybko, bo wtedy jest szansa, że na sprzedaży używanego samochodu wiele nie stracimy. A przy okazji – nowy czy używany samochód na firmę? Używany jest dużym ryzykiem, opłaty są często wyższe, a do tego nie każda opcja leasingowania wchodzi w grę. Przy nowym samochodzie mamy oczywiście wysoką cenę, ale jednocześnie gwarancję producenta na ewentualne awarie, mniejszą awaryjność i gwarantowane auto zastępcze z autoryzowanego serwisu, więc nawet w przypadku zatrzymania samochodu do naprawy, działalność firmy może być kontynuowana bez większych problemów.
Leasing. Na czym to polega?
Dobrym rozwiązaniem dla firm jest korzystanie z możliwości leasingowych przy zakupie samochodu. Dzięki temu w wielu przypadkach cena auta nie gra pierwszej roli, co powoduje, że przedsiębiorcy kupują samochody lepsze, mniej awaryjne i tańsze w eksploatacji. Niemal każdy producent samochodów proponuje ciekawe oferty finansowania, a trzeba podejść do nich niczym do kredytu hipotecznego – najlepiej porozmawiać z doradcą, porównać różne opcje, okresy kredytowania, oprocentowania przy różnych kwotach wejścia (opłaty startowej). Mniej opłacana opcją jest kredyt inwestycyjny na zakup samochodu, ponieważnajczęściej jest on mniej korzystny niż leasing ze względu na wyższe oprocentowanie i opłaty do banku. Trzeba też wykazać stosunkową dużą zdolność kredytową, by uzyskać tego typu finansowanie.
Z tego względu wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup samochodu w leasingu, czyli swego rodzaju umowę między firmą a właścicielem samochodu na wypożyczenie pojazdu za określoną kwotę. W dużym uproszczeniu leasing przypomina najem długoterminowy pojazdu, a umowa podpisywana jest na czas określony. Ważną zaletą leasingu jest z góry ustalona kwota opłaty początkowej oraz wysokość comiesięcznych opłat za wynajem auta. Ponadto leasingobiorca i leasingodawca z góry umawiają się na konkretną cenę samochodu po ustaniu okresu wynajmu, czyli już od początku wiemy, ile będzie kosztowało nas auto za kilkanaście miesięcy bądź lat (zależnie od tego, na jaki czas umówiliśmy się z właścicielem samochodu).
Jak są główne zalety zakupu samochodu w leasingu? Procedury uzyskania tego rodzaju finansowania są dość proste, nie trzeba mieć dużej zdolności finansowej i sprawę można załatwić naprawdę szybko (w porównaniu do wysokich kredytów inwestycyjnych czy konsumenckich). Bardzo często przy wkupie auta po zakończeniu umowy leasingowej okazuje się, że cena auta była znacznie korzystniejsza niż w sytuacji, gdy samochód kupilibyśmy korzystając z kredytu (chodzi w dużej mierze o wysokie oprocentowanie). Leasing jest również doskonałym narzędziem optymalizacji podatkowej, ponieważ comiesięczne opłaty można wpisywać do rozliczenia jako koszty, dzięki czemu przedsiębiorca płaci niższe podatki. Co ważne, w leasingu za serwisowanie samochodu odpowiada jego właściciel, a więc nie przedsiębiorca. To znacznie obniża koszty eksploatacji samochodu. Jest to również opcja tańsza niż zakupy samochodu na raty.
Jednak wybranie leasingu jest też obarczone pewnymi wadami i niekorzyściami dla przedsiębiorcy. Z tego powodu, że biznesmen nie jest właścicielem auta, może on użytkowa je wyłącznie na zasadach leasingu, co zmniejsza swobodę i na przykład utrudnia ewentualne modyfikacje danego modelu. Dużą wadą jest także to, że w sytuacji, gdy samochód zostanie ukradziony, umowa leasingowa nadal trwa i wynajmujący auto ma obowiązek spłacania comiesięcznych aut do końca trwania umowy. A w sytuacji, gdy trafi się nam duże opóźnienie w spłacaniu kolejnych rat wynajmu, musimy liczyć się z wysokimi opłatami za spóźnienie, a nawet z rozwiązaniem umowy, co jest bardzo niekorzystne, bo tracimy wszelkie wpłaty za samochód bezpowrotnie. Mimo tego, to leasing jest najbardziej popularną i korzystną formą finasowania samochodu firmowego w Polsce.
Zadbaj o bezpieczeństwo
Ostatnia rzecz, na jaką należy zwrócić szczególną uwagą przy zakupie auta na firmę, to jego dobre ubezpieczenie. W przypadku korzystania z leasingowej umowy najmu samochodu, z pewnością treść umowy zmusi nas do tego typu działania, jednak na dobre ubezpieczenie powinniśmy zdecydować się w każdym przypadku. Co oznacza dobre ubezpieczenie samochodu na firmę?
Nie zawsze cena powinna być głównym doradcą w kwestii wyboru ubezpieczenia samochodu służbowego. Trzeba uważnie przyjrzeć się warunkom, jakie proponuje ubezpieczyciel. Oczywiście mowa o ubezpieczeniu dodatkowym, tak zwanym AutoCasco, ponieważ ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich i takie same warunki (poza ceną) uzyskamy w każdej ubezpieczalni. Coraz częściej w standardzie są różnorodne usługi finansowe, jak między innymi Assistance, który pomoże nam podczas awarii czy wypadku na trasie wezwać fachową pomoc i lawetę, jeśli będzie konieczna. Ubezpieczyciele zapewniają też samochody zastępcze, własne, autoryzowane serwisy naprawy pojazdów, a nawet specjalna usługę ubezpieczenie szyby stłuczonej nie z naszej winy. Wśród opcji dodatkowych są też ubezpieczenie kluczyków czy opon, co może się przydać w przypadku mniej doświadczonych czy zwyczajnie zapracowanych kierowców. Trzeba się przyjrzeć liczbie zdarzeń, jakie obejmuje nasze ubezpieczenie: minimum to dwa, ale im więcej tym lepiej, bo będziemy mieli pewność, że nawet przy wielu awariach czy stłuczkach, mamy szansę na finansowanie ewentualnych napraw z polisy.
Jeśli jeździmy często za granicę, szczególnie do krajów spoza Unii Europejskiej, dobrze jest w polisie ubezpieczeniowej mieć gwarantowaną Zieloną Kartę, dzięki której bez problemów będziemy poruszać się po wielu krajach (np. Ukraina, część Bałkanów, która nie zależy do wspólnoty). W przeciwnym wypadku o Zieloną Kartę będziemy musieli ubiegać się dodatkowo i płacić za nią ekstra.