Większość posiadaczy motocykli zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o nie. Ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę, zastanawiają się, co zrobić, by ich jednoślady służyły im jak najdłużej. Podpowiemy, o czym koniecznie trzeba pamiętać.
Regularne mycie
Może się to wydać banalne, ale dbałość o czystość motocykla wpływa nie tylko na jego wygląd. Pozwoli również na to, by – dzięki właściwym środkom pielęgnacyjnym – metal nie został zaatakowany przez rdzę. Należy zadbać także o elementy plastikowe. Wtedy będą one jak najdłużej cieszyć nasze oko i nie będą podatne na różnorodne szkodliwe czynniki. Wymiana tych wszystkich części, niewłaściwie zakonserwowanych, będzie dużym obciążeniem dla naszego portfela, lepiej więc temu zapobiec.
Dbałość o stan łańcucha
To jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych motoru. Odgrywa kluczową rolę w przekazywaniu mocy na podłoże. Dlatego musi być właściwie naciągnięty. Warto pamiętać o tym, że gdy będzie zbyt luźny – zacznie „podskakiwać”; z kolei za bardzo napięty grozi zerwaniem.
Nie można do tego dopuścić, dlatego konieczne jest kontrolowanie napięcia łańcucha. Należy go także regularnie czyścić i smarować. Dzięki temu nie tylko zadbamy o swoje bezpieczeństwo, ale także o to, by zębatki i skrzynia biegów służyły nam bezawaryjnie przez długi czas.
Kontrolowanie stanu zawieszenia
Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że oprócz łańcucha musimy dbać także o stan amortyzatorów. Są one, szczególnie na polskich drogach, poddawane ciężkim próbom. Dlatego przed każdym kolejnym wyjazdem należy sprawdzać, czy teleskopy nie ciekną i nie zostały w żaden sposób uszkodzone. Dobrej jakości elementy są w stanie wytrzymać dwa sezony intensywnej jazdy.
By mieć pewność, że tak się stanie – uzupełniajmy olej, którym są wypełnione. Wtedy zapewnimy sobie spokój na długo. Nie można jednak bagatelizować jakichkolwiek oznak zużycia tych ważnych części. Warto poddawać je kontroli dokonywanej przez specjalistę.
Konserwacja układu hamulcowego
To element, o którym często zapomina się przed rozpoczęciem sezonu i w jego trakcie. Dbałość o jego dobry stan jest jednak jedną ze spraw priorytetowych. Zrozumiałe jest przecież, że klocki hamulcowe i tarcze są niezwykle intensywnie eksploatowane. W związku z tym szybko zużywają się i wymagają wymiany.
Zanim do niej dojdzie, mogą jednak zanieczyścić obręcze kół. Dlatego, by mieć pewność, że hamulce zadziałają wtedy, gdy będziemy tego potrzebować, sprawdźmy kompleksowo ich stan. Nie zapomnijmy także o regularnej wymianie oleju hamulcowego. Stosujmy się przy tym do zaleceń producenta motoru.
Kontrola stanu opon
O tym, jak ważne jest sprawdzanie ogumienia, wie każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Zdają sobie z tego sprawę także posiadacze motocykli. Najbardziej powinni dbać o to ci, którzy często wyjeżdżają na różnego rodzaju zloty. Wiadomo, że tam, podczas pokazów, ogumienie zużywa się znacznie szybciej.
Nie oznacza to jednak, że podczas codziennego użytkowania nie musi być kontrolowane. Przed każdym wyjazdem trzeba sprawdzić ciśnienie. W razie potrzeby konieczne jest uzupełnienie ubytków powietrza w kołach. Braki mogą znacząco wpłynąć na prowadzenie pojazdu.
Dbanie o stan układu wydechowego
Warto zwrócić uwagę na stan tłumika. Może zdarzyć się tak, że wysokie temperatury spalin przyspieszą jego korozję. Wtedy należy zastanowić się nad jego wymianą. Nadmiernie sfatygowany może sprawić, że motor przestanie spełniać normy odnośnie głośności i emisji spalin. Fanom tuningu zaleca się takie modyfikacje, które mogą dodatkowo wpłynąć na zwiększenie mocy.
Ochrona przed warunkami atmosferycznymi
Musimy pamiętać o tym, że jednoślad, podobnie jak samochód, najlepiej przechowywać w garażu. Wtedy zabezpieczymy go przed wpływem wody, brudu i innych czynników mogących negatywnie wpłynąć na jego stan techniczny. Wiadomo jednak, że nie każdy dysponuje miejscem, w którym może schronić swój pojazd. Wtedy warto zainwestować w dobrej jakości pokrowiec, dzięki któremu będziemy mogli cieszyć się pięknem maszyny przed każdą kolejną przejażdżką.
Dbanie o motocykl nie wymaga na szczęście, w wielu przypadkach, specjalistycznej wiedzy. Dzięki temu możemy w przydomowym garażu zrobić niemal wszystko, co potrzebne jest do utrzymania motoru w jak najlepszej kondycji. Pamiętajmy jednak o tym, by nie zaniedbać opisanych wyżej czynności.