Zadbany, dobrze wyglądający samochód z zewnątrz to dopiero połowa sukcesu. Do tego czyste i wypielęgnowane wnętrze auta to już pełnia satysfakcji. Skóra jest wyjątkowo trwałym materiałem, ale tylko wtedy, gdy się o nią odpowiednio dba. Podpowiadamy co zrobić, żeby skórzana tapicerka samochodowa długo cieszyła nasze oko.
Czyszczenie tapicerki skórzanej
Tapicerka skórzana wymaga odrobinę więcej troski niż ta wykonana z weluru czy tradycyjnych tkanin. Skóra z natury posiada warstwę ochronną, która chroni ją przed wilgocią, promieniowaniem UV, niskimi a także wysokimi temperaturami. Niestety z upływem czasu, w zależności od intensywności użytkowania auta, warstwa ta ściera się. Jej brak prowadzi do powstawania przebarwień, przetarć oraz pęknięć, głównie w najbardziej eksploatowanych miejscach.
Zabierając się za czyszczenie tapicerki, najlepiej rozpocząć od jej dokładnego odkurzenia. Do trudno dostępnych miejsc można użyć szczotki z miękkim włosiem. Po tym zabiegu możemy przejść do czyszczenia na mokro. Do usuwania zabrudzeń jakie powstały na tapicerce skórzanej, powinniśmy używać jedynie preparatów przeznaczonych do skóry. Najlepiej zacząć od usunięcia tłuszczu, do którego przyklejony jest kurz i brud. Nie wolno używać mydła, płynów do mycia naczyń ani mokrych chusteczek, gdyż zawarte w nich środki chemiczne mogą trwale uszkodzić czyszczoną powierzchnię.
Preparatem dedykowanym do czyszczenia skóry należy zrosić materiałową szmatkę, aby następnie umyć nią tapicerkę. Niektóre środki myjące, po odczekaniu określonego czasu, wchłaniają się, nawilżając jednocześnie mytą powierzchnię, a inne należy wytrzeć suchą szmatką. Przed użyciem jakiegokolwiek preparatu dobrze przeczytajmy instrukcję użycia.
Pielęgnacja tapicerki skórzanej
Pamiętajmy, że czyszcząc tapicerkę usuwamy z niej brud, a pielęgnując przywracamy jej utraconą warstwę ochronną. Dzięki dokładnemu oczyszczeniu, środek pielęgnacyjny wsiąknie głęboko, nadając jej odpowiednią miękkość i trwałość. Podobnie jak w przypadku środka myjącego, preparat w postaci kremu lub wosku nakładamy na ścierkę (nigdy bezpośrednio na tapicerkę), po czym wcieramy go etapowo w każdy fragment tapicerki. Starajmy się jednocześnie nie nanieść zbyt dużo specyfiku, bo nadmiar (gdy zbytnio natłuścimy skórę) może okazać się gorszy od nie nałożenia go wcale. Następnie, tapicerkę należy pozostawić do wyschnięcia w czasie podanym przez producenta środka pielęgnacyjnego. Aby cieszyć się pięknem skórzanej tapicerki, zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy wykonywać przynajmniej dwa razy w roku.
Regeneracja zniszczonej tapicerki
Mimo najlepszych starań skóra, tak jak i inne materiały, może czasami ulec uszkodzeniu. Jeżeli zauważyliśmy jedynie niewielkie przetarcia, możemy w tych miejscach wykonać zabieg koloryzacji. Do wyboru mamy: lakiery, farby oraz tonery. Najważniejsze jest jednak, aby prawidłowo dobrać odcień. Kiedy barwienie nie daje rezultatów, bo uszkodzenia są głębokie, do uzupełnienia ubytków warto użyć płynnej skóry. Dzięki swej postaci łatwo się rozprowadza dołączoną szpatułką. Nakładamy ją warstwowo, aż do wyrównania powierzchni, następnie oczekujemy na wyschnięcie. Na sam koniec używamy barwnika, po czym możemy w pełni cieszyć się z efektu swojej pracy, bo miejsce naprawy najprawdopodobniej będzie niezauważalne. Pamiętajmy o nałożeniu środka pielęgnacyjnego również na te miejsca.
Skóra na siedzeniach samochodu sprawia, że auto wygląda dużo bardziej elegancko niż taki sam pojazd z tapicerką na przykład welurową. Warunek jest jeden - musi być zadbana. Jeżeli zastosujemy się do wszystkich, wymienionych wyżej zasad dbania o skórzaną tapicerkę, możemy być pewni, że posłuży nam przez długie lata, a my będziemy dumni z posiadanego pojazdu.