Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważna jest pielęgnacja szyb samochodowych. Najczęściej w zakresie dbania o nie ograniczamy się do spryskania ich płynem i przetarcia wycieraczkami. Okazuje się jednak, że to zdecydowanie za mało. Trzeba bowiem, jak radzą eksperci, bardziej starać się o utrzymanie ich w dobrej kondycji. Jak to robić?
Regularne mycie
Najczęściej o tym nie myślimy, ale tak rutynowa czynność jak częste mycie może przynieść dobre efekty. Nie możemy zatem pozwolić, aby zabrudzenia i insekty pozostawały na szybie przez długi czas. Im dłużej będziemy zwlekać z ich usunięciem, tym gorzej.
Wprawdzie my możemy tego nie dostrzec, ale z badań wynika, że te wszystkie drobiny po dłuższym kontakcie ze szkłem pozostawiają na nim mikrouszkodzenia. W początkowym stadium nie będą one groźne, ale z czasem mogą prowadzić do widocznych zmian, które doprowadzą do pogorszenia widoczności.
Dobór właściwych preparatów pielęgnacyjnych
Niemal każdy z nas do mycia szyb w domu czy samochodzie używa przeznaczonych do tego sprayów i detergentów. Przy ich wyborze musimy jednak zwrócić szczególną uwagę na skład chemiczny tych środków. Ważne jest to, by nie zawierały amoniaku. Składnik ten źle wpływa na elementy otaczające każdą szybę. Wykonane z gumy, winylu czy skóry mogą ucierpieć po kontakcie ze wspomnianą substancją.
O wiele istotniejsze jest jednak to, że trujące opary mają negatywny wpływ na nasz organizm. Mogą prowadzić do mdłości i zawrotów głowy. Nie można też zapomnieć, iż mogą źle wpłynąć na przyciemniane szyby i zniszczyć ich powłokę. To ważna informacja dla miłośników tuningu.
Nie zapomnijmy też o „niewidzialnych wycieraczkach”. To specjalne środki, którymi można pokryć szyby boczne. Dzięki temu woda spadająca na nie formuje się w krople i szybciej z nich spływa, nie pozostawiając nieestetycznych zacieków.
Właściwie dobrane akcesoria
Warto zwrócić uwagę na to, przy pomocy jakich ścierek czy gąbek myjemy i osuszamy szyby w aucie. Musimy zdać sobie sprawę, że te stare i zużyte przyniosą nam więcej problemów niż pożytku. Mogą pozostawiać niewidoczne gołym okiem drobinki, które uszkodzą powierzchnię szyby, szczególnie gdy zostaną zagarnięte przez wycieraczki.
Wtedy istnieje realne zagrożenie, że poważnie zarysujemy duży obszar szyby na wysokości naszego wzroku. To z kolei nie będzie miało konsekwencji tylko wizualnych. Może mieć też realny wpływ na bezpieczeństwo podróży. Czego w takim razie należy używać? Odpowiedź jest prosta: ręczników papierowych. To najbardziej sprawdzone rozwiązanie. Trzeba jednak pamiętać, że użycie zbyt wilgotnych listków papieru nie przyniesie zadowalających efektów.
Wtedy dobrze jest sięgnąć po ścierki z mikrofibry. Mają one kilka podstawowych zalet. Przede wszystkim są delikatne i nie zostawiają smug czy zarysowań. Dodatkowo stosunkowo szybko wysychają i są gotowe do ponownego użycia.
Regularna wymiana wycieraczek i nie tylko
Często bagatelizujemy ten problem, a jest on poważny. Nie możemy przecież jeździć kilka sezonów z tymi samymi wycieraczkami. Ich pióra z czasem stają się sztywne i przestają spełniać swoje zadanie. Mogą też spowodować uszkodzenia szyby. Dlatego tak ważna jest wymiana gumowych piór. To właśnie ich krawędź wchodzi w bezpośredni kontakt ze szkłem i może je uszkodzić.
Warto zadbać też o czyszczenie gumowych elementów. To szczególnie ważne w trakcie zimy. Wtedy warto, nawet codziennie, myć wycieraczki za pomocą detergentu do szyb. Będziemy mieć wtedy pewność, że piasek i różnorodne drobiny nie spowodują nieodwracalnych zmian na szklanej powłoce.
Pielęgnacja od wewnątrz
W błędzie jest ten, kto uważa, że szyby należy czyścić tylko od zewnętrznej strony i nie zdaje sobie sprawy z tego, że pielęgnacji należy dokonywać, także siedząc w środku auta. Wtedy trzeba starannie oczyścić szklaną powierzchnię za pomocą odpowiednich detergentów i wytrzeć ją do sucha. Baczną uwagę należy wtedy zwrócić na właściwe osuszenie czyszczonej tafli. Tylko wtedy, gdy będzie wolna od smug, spełni swoje zadanie.
Przyczynimy się do tego również wówczas, gdy terminowo będziemy wymieniać filtr kabinowy. On we właściwy sposób oczyści powietrze docierające do środka pojazdu. Wtedy drobiny kurzu i inne zanieczyszczenia nie będą osadzać się na szybie i desce rozdzielczej.
Chcąc zadbać o szyby w samochodzie, trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Mając je wszystkie na uwadze, zrobimy wszystko, by podróżować komfortowo i bezpiecznie. To ważne, aby móc cieszyć się spokojnym, bezproblemowym przemieszczaniem przy każdych warunkach pogodowych.