Motocykliści bardzo troszczą się o swoje maszyny. Chcą, aby służyły im jak najdłużej, dlatego szczególnie dbają o zawieszenie motoru, bo to ono gwarantuje im komfortową i bezpieczną podróż. Niejednokrotnie zastanawiają się jednak na co zwrócić uwagę podczas zakupów. Postaramy się nieco rozwiać pojawiające się wątpliwości.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu amortyzatorów?
Podczas zakupu amortyzatorów niewątpliwie naszą uwagę powinna zwrócić jakość ich wykonania. Wiadomo, że im lepsza – tym mamy większą pewność, że amortyzator nie zacznie przeciekać zbyt szybko. Dodatkowo warto pamiętać o tym, by jego montaż i demontaż był łatwy. Nie chodzi tu jednak tylko o samo zamocowanie do ramy motocykla, choć to również jest bardzo istotne.
Ważniejsze jest jednak to, aby samodzielnie można było uzupełniać poziom oleju, który znajduje się w środku amortyzatora. Zdarza się bowiem, że w przypadku niewielkich wycieków można dokonać pewnych operacji bez pomocy mechanika. Najczęściej do wymiany nadaje się wtedy uszczelniacz, a przy okazji tych prac można zmienić także olej po to, by zapewnić sobie możliwie jak najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Odnośnie trwałości danego amortyzatora, niewątpliwie warto zasięgnąć również opinii ekspertów. Bywa tak, że niektóre z nich nie nadają się do użytku już kilka miesięcy po zakupie. Uważajmy także na samych dystrybutorów. Nie wszyscy wywiązują się ze swoich obowiązków dotyczących napraw gwarancyjnych. Zaufajmy więc tym, którzy mają najlepszą opinię wśród jak największej liczby klientów.
Zaufajmy sprawdzonym producentom
Wiadomo, że każdy użytkownik musi wybrać amortyzator dostosowany do motoru, którym dysponuje. W tym zakresie warto więc zaufać tym urządzeniom, które wyprodukowane zostały przez producenta danej maszyny. Mamy wtedy pewność, że będą one łatwe w montażu. Zapewne mile zaskoczeni będziemy także ich wytrzymałością. Trzeba jednak pamiętać, że mogą być one stosunkowo drogie. Dlatego wielu rozważa zakup produktów innych firm. Pokrótce przedstawimy każdą z nich.
RMS
Historia przedsiębiorstwa sięga lat 40. XX wieku. Wtedy właśnie jej założyciel – Riccardo Mandelli otworzył warsztat, w którym naprawiano motory. Z czasem zaczął produkować własne części zamienne, które w chwili obecnej używane są przez wielu wiodących producentów. W asortymencie firmy każdy znajdzie sprzęt odpowiadający jego potrzebom. Ważne jest to, że oferta zamienników jest naprawdę bardzo duża, co zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.
HyperPro
Jeśli ktoś poszukuje amortyzatorów skrętu – warto rozważyć wybór firmy HyperPro. Szczególnie godne polecenia są modele progresywne. Niwelują one „efekt shimmy” polegający na pojawianiu się samoczynnych drgań w przednim zawieszeniu motocykla.
Jest to o tyle istotne, że przy dużych prędkościach ich występowanie może być wyjątkowo niebezpieczne. Amortyzatory te zapewnią nam więc o wiele większe bezpieczeństwo i komfort jazdy. Chwalą je sobie użytkownicy różnych marek motorów – tym bardziej, że przy zakupie odpowiednich zestawów montażowych instalowanie ich jest bardzo proste.
Ohlins oraz Scott
Te firmy opisane zostaną zbiorczo, bo przedstawiają porównywalny poziom jakości oferowanych produktów. Są polecane szczególnie tym, którzy podczas jazdy nie zbliżają się raczej do maksymalnych prędkości swoich maszyn. Są jednak solidnie wykonane, więc spora ilość motocyklistów korzysta z oferty obu firm. Wielu chwali to, że produkty obu producentów z powodzeniem można używać przez kilka sezonów pod rząd.
LSL
To ostatnia z wiodących marek, ciesząca się bardzo dużym powodzeniem. Polecana jest szczególnie tym, którzy nie mają w zwyczaju jeździć po torze. Będą za to zadowoleni podczas używania swojego motocykla w celu podróżowania po drogach publicznych. Amortyzatory tej firmy są dobrze wykonane i wyjątkowo szczelne. Z powodzeniem spisywać się więc będą przez kilka następujących po sobie sezonów.
Dobierając amortyzatory do swojego jednośladu, warto wziąć pod uwagę parametry wymienione w artykule. Dzięki temu możemy mieć pewność, że podczas wizyty w sklepie motoryzacyjnym dokonamy najlepszego z możliwych wyborów.