Poruszając się samochodem po drogach publicznych, musimy liczyć się z tym, że może skontrolować nas policja. Jak wiadomo, te mundurowe służby mają do tego pełne prawo. Jakie uprawnienia wobec kierujących pojazdami mają z kolei funkcjonariusze straży miejskiej? Przybliżymy nieco to zagadnienie.
Obowiązki straży miejskiej ściśle reguluje prawo
Wedle ustawy o strażach gminnych, do zadań tych jednostek należy czuwanie nad porządkiem, a także kontrola ruchu drogowego. Warto jednak zapoznać się z przepisami, które te zagadnienia regulują. Opisuje to artykuł 129b prawa o ruchu drogowym. Według jego zapisów, strażnicy mogą prowadzić nadzór na terenie tego miasta, któremu dana jednostka podlega. Jest on jednak ograniczony do pewnych, określonych przepisami, czynności.
Prawa straży miejskiej wobec kierowcy
Funkcjonariusze opisywanej instytucji mogą skontrolować nas w chwili, gdy złamiemy zakaz ruchu w obu kierunkach. Z ich reakcją musimy liczyć się także wtedy, gdy nasze niewłaściwe zachowanie na drodze zostanie zarejestrowane przez służące do tego urządzenia pomiarowe. Warto jednak pamiętać, że mogą być one umieszczone tylko w pojeździe, który nie znajduje się w ruchu. Może to być jednak także samochód nieoznakowany, który stoi na poboczu.
Ważne jest także to, że ustawianie urządzeń rejestrujących, możliwe jest wyłącznie na wybranych drogach. Zalicza się do nich arterie gminne, powiatowe, wojewódzkie oraz krajowe w obszarze zabudowanym. Z tego rejestru wyłączone są jednak autostrady i drogi ekspresowe. Przenośne urządzenia rejestrujące mogą być używane tylko w miejscu oznakowanym oraz uzgodnionym z właściwym dla danego miejsca komendantem Policji.
Interwencja straży miejskiej nie powinna zdziwić nas wtedy, gdy naruszymy przepisy dotyczące zatrzymywania lub postoju pojazdów. Z sankcjami musimy liczyć się także w momencie, gdy popełnimy błąd w zakresie przepisów dotyczących ruchu motorowerów. Możemy narazić się również wtedy, gdy jako kierujący operujemy rowerem, wózkiem rowerowym, a także pojazdem zaprzęgowym.
W czasie zatrzymania strażnik ma prawo do poddania kontroli wszystkie dokumenty wymagane do kierowaniem pojazdem. Na jego żądanie trzeba okazać prawo jazdy, dowód rejestracyjny i obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które często przechowujemy w odpowiednim etui. Możemy także spodziewać się tego, że interwencja nastąpi wtedy, gdy nasze zachowanie na drodze spowoduje zagrożenie dla ruchu drogowego.
W takiej sytuacji funkcjonariusz może wydać nam polecenia dotyczące działań, które trzeba podjąć, aby zapobiec niebezpieczeństwu. Kontroli mogą być poddane także dokumenty świadczące o nabyciu lub zbyciu pojazdu, a także o zmianie jego stanu faktycznego, który powinien zostać uwzględniony w dowodzie rejestracyjnym.
Kontrole straży miejskiej wobec pojazdów transportu publicznego
Z kontrolą straży miejskiej musimy liczyć się także wtedy, gdy wykonujemy usługi publicznego transportu zbiorowego. Strażnik może poprosić prowadzącego autobus czy autokar o okazanie wszystkich dokumentów, które są niezbędne, aby wykonywać to zadanie. Musimy jednak pamiętać, że jako kierowcy mamy także prawo do tego, by wylegitymować strażnika, który nas sprawdza. Ma on w takiej sytuacji obowiązek okazać nam swoją legitymację, która uprawnia go do przeprowadzenia takiej kontroli.
Jak możemy się przekonać, uprawnienia straży miejskiej są nieco ograniczone względem tych, które ma policja. Nie oznacza to jednak, że możemy nie stosować się do zaleceń tych funkcjonariuszy. Wydawane przez nich polecenia są bowiem dla nas tak samo wiążące i należy bezsprzecznie ich przestrzegać. Tylko dzięki temu możemy uniknąć wysokich mandatów i innych, nieprzyjemnych, a także stresujących sytuacji.