Zgodnie z badaniem amerykańskiego Insurance Institute of Higway Safety, kamera cofania zapewnia większe bezpieczeństwo niż czujniki parkowania w razie pojawienia się przeszkody. Na co zwracać uwagę kupując kamerę do swojego auta?
Kamera cofania jest wsparciem dla kierowcy, który dzięki niej widzi dokładnie, co dzieje się za autem bez przekręcania głowy, czy posiłkowania się lusterkami. Pozwala to uniknąć stłuczek, zderzeń i uszkodzeń samochodu, więc służy wszystkim, od kierowcy po pieszych i innych użytkowników dróg.
Solo, z radiem lub nawigacją
Kamery cofania mogą być przewodowe i bezprzewodowe, przy czym bardziej polecane są te pierwsze. Dzięki bezpośredniemu podłączeniu do monitora możemy zminimalizować występowanie zakłóceń i zwiększyć płynność obrazu.
System składa się z kamery zewnętrznej, zazwyczaj instalowanej tuż nad tablicą rejestracyjną, oraz ekranu, na którym wyświetlany jest obraz przesyłany przez kamerę - to właśnie te względy decydują najczęściej o podziałach urządzeń. Kamera cofania może więc być:
Zintegrowana z radiem wyposażonym w ekran LCD – w tej sytuacji nie trzeba dokupować dodatkowego ekranu, ponieważ korzystamy z tego wbudowanego w panel radiowy. Taka opcja sprawdza się najlepiej, jeśli radio i kamera pochodzą od tego samego producenta.
Zintegrowana z nawigacją – w tym wypadku to ekran nawigacji staje się „okiem” na to, co dzieje się za samochodem. Połączenie jednego urządzenia z drugim wymaga skorzystania z dodatkowego kabla, który trzeba odpinać przy wyjmowaniu nawigacji z samochodu.
Kamera z ekranem w lusterku wstecznym – ekran kamery cofania jest instalowany na lusterku wstecznym i zajmuje jego część. Obraz jest przekazywany bezpośrednio na nie.
Można również kupić zestaw składający się z kamery i dodatkowego ekranu (3,5-7 cali) instalowanego na desce rozdzielczej.
Na co zwracać uwagę przy wyborze kamery?
Kamera powinna mieć solidną, koniecznie wodoodporną obudowę, która oprze się ciężkim warunkom atmosferycznym. Szukajmy modelu o jak najszerszym kącie widzenia – wygodne minimum to 120 stopni w poziomie i około 105 w pionie, a najlepsze modele oferują kąt sięgający 180 stopni. Ważna jet również światłoczułość kamery – im mniej luksów, tym wyraźniejszy będzie obraz rejestrowany w nocy.
Kolejną kwestią jest matryca, która wpływa na szybkość przekazywania obrazu. Matryce CCD są nieco wolniejsze, ale bardzo odporne na zakłócenia. CMO są szybsze, ale przekazują obraz niższej jakości. Kamera powinna wyświetlać obraz w formie odbicia lustrzanego, dający widok taki, jak w lusterku wstecznym.
Montaż i środki ostrożności
Montaż kamery najlepiej powierzyć fachowcom, którzy zainstalują ją bez narażenia samochodu na szwank. Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do czujników instalowanych na stałe w zderzaku, kamerę można odłączyć i w razie potrzeby zamontować w innym samochodzie.
Mając ją na aucie, trzeba unikać myjni automatycznych, a przy myciu uważać, by nie kierować w jej stronę strumienia wody. Kamerę najlepiej przemywać szmatką, a gdy chwyci ją zimowy mróz, pozostawić do odtajania - próba usunięcia lodu może ją uszkodzić.