Posiadanie samochodu i motocykla to duża przyjemność. Wiadomo jednak, że używanie tych maszyn to nie tylko sposób na dobrą rozrywkę. To także obowiązek związany z naprawami i konserwacją. Można oczywiście polegać jedynie na wiedzy mechaników, ale czasem warto działać samemu. Wówczas w celu zdobycia potrzebnej wiedzy można skorzystać z fachowej literatury. Jakie książki techniczne są szczególnie warte uwagi?
„Naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych”
Ta publikacja cenionego wydawnictwa WKŁ przeznaczona jest głównie dla uczniów szkół zawodowych. Tym samym jednak możemy mieć pewność, że zawiera fachową i sprawdzoną wiedzę. Autor zamieścił tu informacje dotyczące przywracania zepsutym częściom dawnej sprawności. Informuje też o sposobach konserwacji i doborze odpowiednich narzędzi służących do wykonywaniu kolejnych prac.
Daje również wskazówki dotyczące przebiegu prac związanych z reperowaniem silnika, układu przeniesienia napędu, a także tych związanych z pracami wulkanizacyjnymi. Wszystko to zilustrowane zostało przy pomocy kolorowych zdjęć i rysunków, które pozwalają jeszcze lepiej zrozumieć poruszane zagadnienia.
„Gaźniki i katalizatory”
Układ oczyszczania spalin jest odrębną wiedzą z zakresu napraw pojazdów mechanicznych. By go regenerować i poddawać zabiegom przywracającym dawną sprawność, trzeba posiadać szereg specjalistycznych wiadomości z tego zakresu. W ich zdobyciu pomoże niniejsza publikacja. Zawiera ona opis czynności, które należy wykonać w trakcie reperowania gaźników sterowanych elektronicznie. Problematykę tę opisano na przykładzie takich samochodów jak Audi 80 i BMW 316.
Autor zawarł przy tym na kolejnych kartach ważne informacje na temat budowy systemu katalitycznego służącego oczyszczaniu spalin. Tłumaczy również jego działanie i przybliża problematykę zasad przeprowadzania odpowiednich kontroli.
„Motocykle. Poradnik obsługi i naprawy”
Ten specjalistyczny poradnik dotyczący czynności serwisowych, którym poddawane są jednoślady, przyda się każdemu posiadaczowi motoru lub skutera. W trakcie lektury czytelnik dowie się, jakie narzędzia są potrzebne do wykonania różnych prac konserwatorskich. Autor zadbał o to, by dokładny opis dotyczył zarówno czynności podstawowych, jak i tych wymagających bardziej zaawansowanych umiejętności. Nie zapomniał przy tym o opisie każdego kolejnego układu.
Dzieli się zatem wiedzą z zakresu napraw w obrębie silnika, elementów wyposażenia elektrycznego i oprzyrządowania dodatkowego. Ważne jest to, że ilustracjami do podawanych instrukcji są motocykle i skutery różnych marek, nieraz znacząco różniące się od siebie budową. Dlatego właśnie użytkownik każdej maszyny znajdzie informacje istotne właśnie dla niego.
„Sam naprawiam samochód”
Ta seria wydawnicza jest obecna na rynku od wielu lat. W tym czasie kolejni autorzy tworzyli publikacje dotyczące różnorodnych modeli. Można zatem zdecydować się na egzemplarz książki dotyczącej Opla Calibry, Hondy Civic czy Volkswagena Golfa VI. Niezależnie od interesującego nas modelu, można mieć pewność, że posiądzie się specjalistyczną wiedzę.
Wielu użytkowników potwierdza, że bazując na niej, zdobyli fachowe wiadomości, które zwiększyły ich świadomość na temat motoryzacji. Recenzenci potwierdzają z kolei, że treść książki w profesjonalny sposób przeprowadza czytelnika przez proces naprawczy różnych podzespołów. Dlatego właśnie warto zainwestować w tę propozycję wydawniczą.
„Procedura naprawy skrzyni”
Mechanizm zmiany biegów jest jednym z najbardziej skomplikowanych układów w całym aucie. Dotyczy to zarówno starych konstrukcji, jak również tych pochodzących z najbardziej rozwiniętych technologicznie limuzyn. Dlatego właśnie naprawę najczęściej zleca się profesjonalistom.
Tymczasem na rynku wydawniczym spotyka się literaturę fachową przybliżającą ten skomplikowany problem. Z jej pomocą możliwe staje się zrozumienie całego procesu i samodzielne wykonywanie kolejnych czynności. Wszystko opatrzone zostało odpowiednio rozrysowanymi, szczegółowymi schematami. To właśnie dzięki nim można krok po kroku wykonywać kolejne działania składające się na całą procedurę.
Fachowe książki z zakresu mechaniki są bardzo przydatne. Warto zatem posiadać je w swojej domowej biblioteczce. Wówczas możliwe staje się przeprowadzanie samodzielnych napraw tak samochodów, jak i motorów.