Leasing samochodowy wciąż jest najchętniej wybieraną formą finansowania zakupu auta, zarówno fabrycznie nowego, jak i z rynku wtórnego. Korzystają z niej przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy dzięki temu mogą odnieść liczne korzyści podatkowe. Pomimo niedawnych zmian w przepisach (wydłużenie okresu, po którym można sprzedać samochód wykupiony z leasingu na umowę kupna-sprzedaży), zainteresowanie leasingiem samochodowym dla firm nie słabnie. W naszym artykule wyjaśniamy, w jakich sytuacjach jest to szczególnie opłacalne rozwiązanie.

Osiąganie stosunkowo wysokich przychodów
Zacznijmy od kwestii podatkowej. W Polsce leasinguje się aż 7 na 10 nowych samochodów, co dobitnie pokazuje, że przedsiębiorcom ta forma finansowania się po prostu opłaca. Szczególnie dotyczy to firm, które mają spore i regularne przychody. W ich przypadku leasing jest doskonałym sposobem na optymalizację podatkową, a sumaryczna cena auta, już po uwzględnieniu odliczenia podatków PIT i VAT, okaże się niższa niż przy zakupie gotówkowym.
Konieczność zachowania dostępu do gotówki
Leasing samochodowy dla firm to atrakcyjna propozycja dla przedsiębiorców, którzy zdają sobie sprawę z faktu, iż auto na dłuższą metę nie jest inwestycją, ponieważ szybko traci na wartości i generuje koszty. Z tego powodu nie chcą pozbywać się gotówki na zakup pojazdu i wolą ją zachować na np. okazje inwestycyjne czy bieżący rozwój działalności. Jednocześnie wiedzą, że miesięczna rata nie będzie stanowić dużego obciążenia dla ich budżetu.
Użytkowanie samochodu wyłącznie w celach służbowych
Jeśli z góry zakładasz, że będziesz wykorzystywać auto tylko w działalności (np. masz firmę kurierską i potrzebujesz samochodu dostawczego), to leasing jest dla Ciebie. Taki użytek pozwala zaliczać 100% miesięcznej raty do kosztów uzyskania przychodu, czyli odzyskać cały VAT i PIT.
Wzięcie w leasing stosunkowo niedrogiego samochodu
Leasing samochodowy dla firm jest najbardziej opłacalny w sytuacji, gdy przedsiębiorca planuje wyleasingować auto o wartości do 150 000 zł (dla samochodów z silnikiem spalinowym i hybryd) lub do 225 000 zł (dla samochodów elektrycznych). Jest to pokłosie zmian w leasingu, które obowiązują od początku 2019 roku.
Jeśli wartość początkowa leasingowanego samochodu nie przekracza limitu, to przedsiębiorca zachowuje możliwość odliczania 100% wydatków z tytułu miesięcznej raty czy innych opłat. O szczegóły zawsze warto dopytać doradcę leasingowego.
Znajdź najlepszą ofertę leasingu od ręki
Jeśli wiesz już, że leasing samochodowy dla firm opłaca się również Tobie, to nie pozostaje nic innego jak rozejrzeć się za odpowiednią ofertą. Nie musisz wysyłać zapytań do kilkunastu salonów. Wystarczy, że wejdziesz na stronę ibemo.pl i znajdziesz odpowiedni samochód dla siebie. Resztą zajmie się iBemo.
iBemo to internetowa platforma, z poziomu której łatwo i szybko znajdziesz najkorzystniejszą ofertę leasingu samochodowego dla firm. Możesz wybierać spośród wielu marek z Grupy Bemo, w tym m.in. Ford, Hyundai, Peugeot, Citroen, Volvo, Mercedes-Benz czy DS.
Wyślij zapytanie, poczekaj na indywidualna ofertę, podpisz umowę online i uzgodnij termin odbioru auta w jednym z 14 salonów Grupy. Możesz również zażyczyć sobie dostarczenia samochodu pod wskazany adres oraz rozszerzyć umowę o atrakcyjny pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych, pakiet przeglądów czy przedłużoną gwarancję.