Majówka lada chwila. Wielu z nas wybiera się za miasto, aby korzystać z ładnej pogody i piękna natury. Z pewnością przyda się dodatkowy bagażnik do samochodu, dzięki któremu z łatwością przewieziesz rower, sprzęt oraz piknikowe gadżety. Zobacz, jaki bagażnik na rowery do auta wybrać.
Jaki bagażnik będzie najlepszy?
Niejednokrotnie dodatkowe miejsce w samochodzie jest na wagę złota. Szczególnie, gdy jedziemy na majówkę, na wakacje całą rodziną lub paczką znajomych jednym autem.
Do rowerów można wziąć pod uwagę dwa rodzaje bagażników. Jedne z nich montowane są na dachu samochodu, na drugie na tylnej klapie auta. I jedno, i drugie rozwiązanie ma wady i zalety, dlatego warto je poznać przed podjęciem decyzji. Jeśli chodzi o bagażnik na dachu potrzebne są odpowiednie relingi, zwane często bagażnikiem bazowym. Koniecznie trzeba przyjrzeć się sposobom mocowania, ponieważ nie każde relingi będą pasowały do każdego modelu samochodu. Sprawdźmy to przed zakupem! Na takie relingi mocuje się dodatkowy bagażnik na rowery, które jadą z nami w specjalnych szynach. Jednocześnie do relingów możemy mocować inne rodzaje bagażników – tak zwane boksy dachowe (ich długość dobieramy tak, by nie zmieniły komfortu jazdy i jednocześnie pozwoliły swobodnie otwierać tylna klapę auta). Na dachu zmieścimy maksymalnie do sześciu rowerów, ale podstawowe bagażniki pozwalają na przewożenie czterech rowerów. Jest jeszcze jedna sprawa, jaką trzeba wziąć pod uwagę przed zakupie bagażnika dachowego do auta – nośność dachu. Może się bowiem okazać, że nasz samochód nie udźwignie ciężaru przewożonych przez nas rowerów. Wtedy należy rozważyć zakup bagażnika, który montuje się na tylnej klapie auta lub na haku holowniczym. Tylny bagażnik jest łatwiejszy do montażu, ale trzeba upewnić się, że nie będzie zasłaniał tablic rejestracyjnych oraz świateł samochodu. Jeśli tak się okaże, trzeba dokupić dodatkowe światła oraz tablicę. Przyjrzymy się też mocowaniom, by były bezpieczne i pasowały do naszego modelu auta.
Trzeba też pamiętać o tym, że każdy dodatkowy bagażnik podnosi zużycie paliwa w aucie. Dlatego niech nas nie zdziwi, jeśli będziemy musieli podczas dłuższych wakacji częściej tankować auto. Nie warto też załadowanym samochodem i z przyczepionymi do auta rowerami rozwijać maksymalnych prędkości. Jazda może okazać się zbyt niebezpieczna.
Jak pakować bagażnik?
Warto też przemyśleć sprawę pakowania bagażnika. Dobre i sprawdzone sposoby pozwalają zaoszczędzić miejsce oraz bezpiecznie dowieść wszystko na miejsce.
Podstawowa zasada mówi, że to, co najcięższe i jednocześnie największe układamy na dnie bagażnika. Należy wybrać też miejsce najbliżej przedniej części bagażnika, by w przypadku gwałtownego hamowania walizki pozostały na swoim miejscu. Dobrze jest przymocować je do auta, używając specjalnych pasów. Zapobiegną przesuwaniu się przedmiotów, dzięki czemu jazda będzie bezpieczniejsza i dla nas, i dla przewożonych rzeczy. Na ciężkie i duże walizki możemy położyć to, co mniejsze i lżejsze. Warto pakować się w większą ilość małych toreb niż jedną czy dwie wielkie walizki, dzięki temu uda się nam pochować rzeczy we wszystkie zagłębienia i zakamarkach bagażnika, oszczędzając miejsce. Na samą górę warto układać te rzeczy, które mogą się nam przydać w trakcie jazdy – jedzenie i piecie, rzeczy do przebrania dla małego dziecka czy wodę dla psa.
Co ważne, nigdy nie chowajmy kamizelki odblaskowej, trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy pod bagażami. To rzeczy, które ratują życie i decydują o naszym bezpieczeństwie, dlatego zawsze powinny być łatwo i szybko dostępne. Podobnie jak apteczka samochodowa – jej miejsce jej wewnątrz auta, a nie w bagażniku.
Przegląd bagażników
Zobacz, jakie bagażniki do samochodu warto wziąć pod uwagę przy zakupie. Oto nasza lista polecanych produktów.
- Bagażnik na rowery Eufab Luke, platforma na 4 rowery, cena ok. 1200 zł
Bagażnik na rowery niemieckiej marki Eufab pozwoli nam przewozić jednocześnie nawet cztery rowery (wielkości ramy dla osoby dorosłej). Jest wygodny, ponieważ w bardzo szybki sposób można go złożyć, a jego wielką zaletą jest uniwersalność – bagażnik wyposażony jest w szybko-złączkę umożliwiającą bardzo szybki montaż bagażnika na haku bez użycia skomplikowanych narzędzi, a dodatkowo w zestawie mamy dołączone dwie różne wtyczki (13 i 7 stykowe), dzięki czemu pasuje do większości aut. Bagażnik Luke posiada sprytny mechanizm uchwytu po załadunku rowerów, a jego maksymalne obciążenie to 70 kilogramów (pamiętajmy, że jeden standardowy rower waży około 15 kilogramów). Bagażnik posiada dodatkową funkcję uchwytu, a także jest wyposażony w zabezpieczenie, które chroni przed kradzieżą bagażnika założonego na hak (dołączona jest specjalna kłódka).
Bagażnik rowerowy Eufab Luke montowany jest na hak i waży 20 kilogramów. Dlatego ważne jest, by przed zakupem upewnić się, że nasz hak ma odpowiednią nośność i udźwignie i sam bagażnik, i bagażnik załadowany aż czterema rowerami. Konstrukcja bagażnika Luke jest wyjątkowo wytrzymała, ponieważ została wykonana ze stali. Wymiary rozłożonego bagażnika to 145 x 85 x 85 cm. Bagażnik dostarczany jest już w 80 proc. zamontowany, dzięki czemu montaż i złożenie go do ostatecznego kształtu nie jest pracochłonny ani trudny.
Uwaga! W przypadku bagażnika na cztery rowery Luke trzeba będzie postarać się o dodatkową tablicę rejestracyjną. Taką tablicę uzyskamy w najbliższym urzędzie komunikacyjnym (jednostki te funkcjonują w urzędach gmin i miast).
- Składany bagażnik na rowery Eufab Poker-F na dwa rowery, cena ok. 1000 zł
Jeśli na rowerowe wyprawy wybieramy się we dwójkę, wystarczy nam bagażnik na rower, który pomieści dwa rowery. Kolejna nasza propozycja to sprytny, składany bagażnik na rower znanej już niemieckiej firmy Eufab. Tym razem sprzęt składa się jeszcze szybciej, a całość mieści się w dołączonej do zestawu małej torbie. Dzięki temu bagażnik łatwo przechować, a nawet mieć zawsze w samochodzie, by można było go użyć w każdej chwili. Bagażnik jest uniwersalny, a także bardzo praktyczny – to składany bagażnik wraz z torbą do przechowywania. Rozkłada się go dosłownie w 30 sekund. Ma także mechanizm szybko-złączki, umożliwiający szybkie zapinanie na haku. Po tym, jak zdejmiemy z bagażnika rower, bardzo szybko możemy złożyć bagażnik i schować go w samochodzie. Dlaczego jest to ważne? Zabezpieczamy bagażnik przed ewentualną kradzieżą, które niestety bardzo często zdarzają się na parkingach w lesie.
Bagażnik na rowery Poker-F mieści do dwóch rowerów, a jego maksymalny udźwig to 60 kg, więc w podróż możemy zabrać nawet bardzo duże i ciężkie rowery (na przykład bardzo modne ostatnio rowery holenderskie). Bagażnik montowany jest na haku samochodowym, a jego waga całkowita to 18 kilogramów. Po rozłożeniu ma wymiary 142x58x70 cm, natomiast złożony, schowany do samochodu zajmuje powierzchnię jedynie 25x58x86 cm. Dodatkowo do bagażnika dołączony jest adapter (13 na 7 pin), umożliwiający podłączenie do 7-pinowego gniazda w samochodzie.
- Bagażnik na rowery SMB-01 Peruzzo na dwa rowery, cena ok. 300 zł
Tańsza propozycja wśród bagażników rowerowych, która pomieści dwa rowery, to bagażnik na rower mocowany na haku marki Peruzzo. Zapewnia on bezpieczny i stabilny transport rowerów z górną „męską ramą” o średnicy ramy 22-80 mm (aby przewieźć rower typu „damka” należy dokupić specjalny adapter). Maksymalna wielkość roweru, jaką możemy przewozić przy pomocy tego bagażnika, to 29 cali
Konstrukcja uchwytu rowerowego wykonana jest z wysokiej jakości stali w kolorze szarym. Maksymalne obciążenie bagażnika to 30 kg. Wymiary bagażnika to 85 cm x 33 cm x 50 cm, jego waga wynosi 6,4 kg. System mocujący wieszak rowerowy dokręcany jest za pomocą śruby. Uchwyt jest składany, co ułatwia jego przechowywanie czy transport w bagażniku samochodu. Funkcja odchylania bagażnika rowerowego firmy Peruzzo gwarantuje stały i łatwy dostęp do bagażnika samochodu.
W przypadku tego bagażnika bardzo możliwe, że będzie konieczność zamontowania dodatkowej tablicy rejestracyjnej oraz świateł tylnych.
- Uchwyt rowerowy na dach Thule FreeRide, cena ok. 300 zł
Inną opcją przewożenia roweru samochodem jest wożenie go na dachu naszego auta. Jest to metoda tańsza, oczywiście tylko w przypadku, gdy nasz samochod posiada fabrycznie montowane relingi. Firma Thule znana jest z innowacyjnych i najlepszej jakości bagażników do samochodów, między innymi tych, którymi możemy przewozić rowery. My proponujemy w szczególności funkcjonalny i łatwy w użyciu uchwyt rowerowy Thule FreeRide, który wyposażony jest we wszystkie podstawowe funkcje.
Model FreeRide posiada nieskomplikowane i solidne mocowanie dzięki stabilnemu uchwytowi ramy. Pozwala przypiąć rower do bagażnika rowerowego i bagażnik rowerowy do belek nośnych (zamki dołączone są w komplecie). Możemy też liczyć na solidne zabezpieczenie koła paskami z mechanizmem szybkiego uwalniania koła. Uchwyt spina wyłącznie jeden rower o wadze maksymalnie 17 kilogramów, a jego wymiary to 149 x 21 x 8,4 cm. Uchwyt rowerowy Thule można przypinać do różnorodnych belek dachowych samochodu, pasuje bowiem do wymiarów okrągłej ramy mieszczących się w przedziale 22-70 mm, do owalnej ramy (maksymalne wymiary 65 x 80 mm) oraz do bagażników dachowych (20 x 20 mm). Uchwyt rowerowy Thule FreeRide jest kompatybilny ze sztywną osią oraz z systemem One-Key.
- Bagażnik na dach typu box Travelpack 440 Amos, cena ok. 980 zł
Jeśli jednak nie planujemy wycieczek rowerowych, ale jedynie dalszą podróż, w którą chcemy zabrać większą ilość bagażu, warto zastanowić się nad bagażnikiem na dach typu box. My polecamy w szczególności model 440 Amos marki Travelpack. Jest to najwyższej jakości bagażnik o aerodynamicznym kształcie i pojemności 440 litrów. Idealnie sprawdzi się do przewożenia np. nart lub niewysokich bagaży. Wykonany jest z wysokiej jakości płyty ABS firmy Senoplast, który zapewnia mu lekkość, odporność na uszkodzenia oraz ekstremalne warunki pogodowe. Dla pełnego komfortu bagażnik został wyposażony w centralny zamek i zabezpieczenie, które nie pozwala wyjąć kluczyka z zamka, jeśli bagażnik nie został prawidłowo zamknięty. Bagażnik dachowy montowany jest z apomocą dołączonych w zestawie śrub.
Niezbędnym elementem wyposażenia jest pas do mocowania bagażu o długości ok. 2,5 m. Dzięki szybkiemu i łatwemu systemowi montażu na belkach nośnych (do 9 cm szer.) otrzymujemy dodatkowe miejsce do załadunku. Wymiary bagażnika dachowego to 210 x 77 x 32, a maksymalna ładowność to 60 kg.