W warsztatach samochodowych, zakładach produkcyjnych czy też na placach budowy często można spotkać migomaty i półautomaty spawalnicze. Są to proste w obsłudze urządzenia, które okazują się nieocenione w wielu sytuacjach. Postanowiliśmy w związku z tym bliżej przyjrzeć się tym produktom oraz ciekawym modelom dostępnym na naszym rynku.
Czym są migomaty?
Migomaty to urządzenia, które często polecane są tym osobom, które dopiero rozpoczynają pracę ze spawarkami. Mamy tutaj do czynienia z prostą konstrukcją oraz przygotowaniem do działania w każdej pozycji. Ustawienia w tym wypadku można dopasować praktycznie do niejednego typu metalu i jego stopów. Daje to nam całkiem spore pole manewru oraz zmniejsza koszty zakupu różnych spawarek. Migomaty czy półautomaty spawalnicze gwarantują nam bardzo wysoką wydajność spawania oraz optymalną spoinę. Wiele osób ceni sobie takie narzędzia ze względu na niski koszt tworzyw spawalniczych. Dostajemy tutaj dużą możliwość ich zmechanizowania oraz zautomatyzowania. Jest to narzędzie wszechstronne oraz uniwersalne.
Jakie urządzenie kupić?
Podczas wyboru migomatu musimy ustalić maksymalny prąd spawania, jakim chcemy dysponować. Chodzi tu bowiem o największą grubość materiału, który będziemy spawać. Przyjmuje się, że na każdy milimetr grubości spawanego przedmiotu ze stali, konieczna jest nam wartość natężenia prądu około 30÷40A. Istotny może być także sam cykl pracy, w jakim chcemy spawać. W przypadku półprofesjonalnej pracy jego wartość to minimum 25÷35%. W przypadku bardziej zaawansowanych prac opcja cyklu wynosi minimum 60% do 100% w sytuacji pracy ciągłej.
Możemy zdecydować się na migomat kompaktowy lub taki z wydzielonym podajnikiem drutu. Ten drugi umożliwia większą swobodę w przemieszczaniu się bez konieczności zmiany położenia całego urządzenia. Eksperci często zwracają uwagę na ilość rolek prowadzących drut spawalniczy. Bardziej cenione są podajniki 4-rolkowe, które są trwalsze i podają drut z większą precyzją.
Spawarka transformatorowa MIG 130F
Zaczynamy od produktu z niższej półki cenowej. Spawarka transformatorowa MIG 130F dostępna jest w cenie niewiele ponad 500 złotych. Ta spawarka półautomatyczna przeznaczona jest wyłącznie do bezgazowego spawania stalowym proszkowym drutem samoosłonowym. Jest to model przeznaczony w głównej mierze do zastosowań hobbystycznych oraz do lekkich, dorywczych prac warsztatowych. Model ten wyposażony został w zintegrowany uchwyt spawalniczy, przewód zasilający z wtyczką oraz przewód masowy z zaciskiem kleszczowym.
W zestawie dostępna jest także tarcza spawalnicza i młotek ze szczotką. MIG 130F posiada skokową 4-pozycyjną regulację napięcia spawania, a także płynną regulację prędkości podawania drutu. Zabezpieczenie termiczne chroni półautomat przed przeciążeniem. Model ten współpracuje ze szpulami drutu D100 (1kg). W tym wypadku uzwojenie transformatora chłodzone jest wydajnym wentylatorem.
Spawarka transformatorowa DualMIG 160
Za niewiele ponad 800 złotych zakupimy spawarkę transformatorową DualMIG 160. Jest to urządzenie prostownikowe zasilane napięciem 230V 50Hz. Wykorzystywane powinno być do spawania stali i metali kolorowych. Możliwe jest tutaj spawanie drutami pełnymi w osłonie gazów ochronnych oraz spawanie bezgazowe samoosłonowym drutem proszkowym. Jest to model szczególnie polecany zakładom usługowym, do prac warsztatowych.
Egzemplarz ten posiada 2-rolkowy podajnik drutu z płynną regulacją prędkości jego podawania i 8-stopniową regulację prądu spawania. Jest w stanie współpracować ze szpulami drutu D100 (1 kg) i D200 (5 kg). W komplecie otrzymamy tutaj uchwyt spawalniczy o długości 2m, przewód masowy z zaciskiem kleszczowym, tarczę spawalniczą i młotek ze szczotką.
Źródło zdjęcia: Depositphotos.com
Spawarka transformatorowa DualMIG 200
W cenie około 1000 złotych dostępna jest spawarka transformatorowa DualMIG 200. Jest to model tej samej firmy o zwiększonej mocy. Także i on służy do spawania stali i metali kolorowych. Polecany jest do tych wszystkich miejsc, gdzie technologie spawalnicze są wykorzystywane jako uzupełniające prace. Produkt ten posiada 2-rolkowy podajnik drutu z płynną regulacją prędkości podawania, a także 8-stopniową regulację prądu spawania.
Zastosowane tutaj uzwojenie transformatora posiada układ zabezpieczenia termicznego i jest jednocześnie chłodzone solidnym wentylatorem. Półautomat zasilany jest napięciem jednofazowym 230V 50 Hz. W tym wypadku możliwe jest spawanie drutami pełnymi oraz proszkowymi drutami samoosłonowymi. Model ten współpracuje ze szpulami drutu D100 (1 kg) i D200 (5 kg). W komplecie otrzymamy to samo wyposażenie, co w przypadku poprzedniego modelu.
Półautomat spawalniczy Magnum MIG 207 MMA Profi
W cenie około 1300 złotych dostępny jest ten profesjonalny, przenośny półautomat inwertorowy, przeznaczony do spawania metodą MIG MAG stali węglowych, nierdzewnych i aluminium. Jest to urządzenie, które oferuje również spawanie metodą MMA wszystkimi rodzajami elektrod otulonych. Zasilany jest z jednofazowej sieci 230V, 50Hz. Wykorzystuje przy tym zaawansowane technologie użytkujące tranzystory IGBT oraz cyfrowe układy sterujące. Model ten posiada profesjonalny 2 rolkowy układ podawania drutu. Oferuje przy tym wysoki cykl pracy P 60%.
Półautomat spawalniczy LINCOLN ELECTRIC HANDY MIG CE
W podobnej cenie dostępny jest półautomat spawalniczy LINCOLN ELECTRIC HANDY MIG CE. Jest to kompaktowa, przenośna i lekka spawarka zasilana z sieci 230 V, 16 A. Świetnie sprawdzi się w przypadku lekkich prac warsztatowych i napraw w garażu czy w gospodarstwie rolnym. Mamy tutaj do dyspozycji cztery ustawienia napięcia, płynną regulację prędkości podawania drutu. Dostajemy przy tym uchwyt, przewód zasilający, przewód masowy z zaciskiem, szpulę drutu rdzeniowego, końcówkę kontaktową, maskę spawalniczą oraz młotek i szczotkę spawalniczą. Urządzenie to jest idealne spawania większości cienkich blach stalowych.
Migomat S-MIG 250P MIG MAG
Niewiele droższe jest urządzenie marki Stamos Welding Group. Pochodzi ono z linii produktów Basic, które łączą w sobie wysokiej jakości właściwości spawalnicze i przystępną cenę. Jest to egzemplarz, który sprawdzi się w warsztatach samochodowych, zakładach rzemieślniczych, w pracach montażowych i ślusarsko-spawalniczych. Może być wykorzystywany do stali stopowych i niestopowych, metali nieżelaznych, miedzi, magnezu, aluminium i ich stopów.
Zastosowana została tutaj technologia MOSFeT, dzięki której urządzenie posiada znaczną moc wyjściową. Możliwa jest tutaj praca zarówno w trybie MIG, jak również MAG. Produkt ten wykorzystuje elektrodę topliwą, podawaną w sposób ciągły. Został przy tym wyposażony w 2-rolkowy podajnik drutu o średnicach 0,6 mm i 0,8 mm. Możliwy jest tutaj zakres prądu spawania (od 50 do 250 A) oraz prędkość podawania drutu. Spawarka zaopatrzona została w wydajny wentylator służący do chłodzenia i utrzymania odpowiedniej temperatury wewnątrz maszyny.
MIG 270 IGBT MMA 4X4 MAGNUM
Inwertorowy półautomat spawalniczy MIG 270 MMA IGBT to urządzenie z wyższej półki, którego cena zbliżona jest już do 3000 złotych. Jest to profesjonalny półautomat spawalniczy przeznaczony do spawania stali niskowęglowej, niskostopowej (MAG), stali stopowych (MIG) oraz aluminium i jego stopów. Model ten sprawdzi się w szczególności w warsztatach ślusarskich, warsztatach naprawczych, przemysłowych, fabrykach. W tym wypadku źródło prądu zostało zbudowane na tranzystorach IGBT. Możemy dzięki temu liczyć na minimum zakłóceń elektromagnetycznych.
Egzemplarz ten gwarantuje małe straty mocy w układach podstawowych, zwiększenie wydajności i niezawodności źródła prądu. Wszystko to wpływa na mniejsze zużycie energii, wysoką częstotliwość przełączania, co gwarantuje błyskawiczne dostosowanie prądu do zmian parametrów w czasie spawania. Półautomat zaopatrzony został w 4-rolkowy podajnik.
Źródło zdjęcia: Depositphotos.com
Spawarka Migomat S-MIG 250
Spawarka Stamos Germany S-MIG 250 jest urządzeniem marki Stamos Welding Group z linii produktów Basic. Jest to model, za który przyjdzie nam zapłacić powyżej 3000 złotych. Jest to inwertorowy półautomat spawalniczy, który sprawdzi się w usługach ślusarsko-spawalniczych, zakładach rzemieślniczych i warsztatach samochodowych. Dzięki niemu możliwe jest wykonanie prostych konstrukcji stalowych, obróbka bram oraz ogrodzeń.
Migomat ten umożliwia spawanie metodą MIG i MAG. Może być wykorzystywany do łączenia stali konstrukcyjnych niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych, podczas spawania stali nierdzewnej, miedzi, magnezu i innych metali nieżelaznych. Możliwe jest dzięki niemu także spawanie elementów wykonanych z aluminium. Dzięki temu egzemplarzowi możliwe jest spawanie drutami o średnicy 0,8 mm, 1,0 mm oraz 1,2 mm. Mamy tutaj do czynienia z 4-rolkowym podajnikiem, dzięki któremu drut podawany jest z większą precyzją i stałą prędkością.
Ta spawarka inwertorowa posiada płynną regulację napięcia spawania i prędkość podawania drutu. Wszelkie interesujące nas parametry spawania, jak prąd i napięcie, wyświetlane są na dużych, wyraźnych wyświetlaczach. Model ten charakteryzuje się intuicyjnym panelem obsługi oraz niezawodnością w działaniu.
Spawarka MIG MAG – S-MIG 350C
Na koniec egzemplarz, za który musimy zapłacić przynajmniej 5000 złotych. Model ten został stworzony do zastosowań profesjonalnych i łączy w sobie wiele sposobów spawania. Mamy tutaj podczas pracy opcję regulowania prądu w zakresie od 50 do 350 Amperów. Spawarkę tę możemy szybko i efektywnie dopasować do każdych warunków. Pracuje ona z napięciem wyjściowym rzędu 380 V, a przy tym łączy dwie techniki spawania w jednym urządzeniu.
Zastosowane zostały tutaj wydajne wentylatory do chłodzenia i ochrony przed przegrzaniem, technologia bipolarnych tranzystorów (IGBT). Dzięki tej drugiej następuje wyjątkowa odporność na przepięcia poprzez ograniczanie działania prądu wysokiego obciążenia. Podawanie drutu realizuje tutaj 4-rolkowy mechanizm zapewniający stabilność procesu spawania nawet przy długich uchwytach spawalniczych. Zetknąć się przy tym możemy z kilkoma pomocnymi funkcjami, jak gorący start, gdzie istnieje chwilowe podwyższenie prądu spawania ponad wartość ustawioną przez spawacza.