Utrzymanie auta w czystości jest dla jego właściciela bardzo ważne. Zadbane i czyste prezentuje się znakomicie i jest wizytówką użytkownika. Często jednak stoimy przed wyborem tego, którą myjnię wybrać. By łatwiej było podjąć decyzję o tym, z jakiego rodzaju usług najlepiej skorzystać, przedstawiamy różnice jakościowe pomiędzy nimi.
Myjnia bezdotykowa
To najchętniej w ostatnich czasach używana alternatywa dla mycia ręcznego. Dzieje się tak, gdyż najczęściej to właśnie te usługi są świadczone w większości zakładów znajdujących się przy stacjach benzynowych. Podstawą ich działania są myjki wysokociśnieniowe, które aplikują na powierzchnię lakieru wodę wymieszaną z detergentami.
Cały proces regulowany jest poprzez kilka, różniących się od siebie, programów. Każdy z nich jest dostosowany do różnego stopnia zabrudzenia nadwozia. Można mieć zatem pewność, że uda się usunąć nawet bardziej uporczywe plamy. Niektórzy decydują się nawet na to, aby ograniczyć swoje działania do spłukania lakieru czystą wodą pod ciśnieniem. Sprawdza się to w szczególności wtedy, gdy mamy do czynienia jedynie z niewielką warstwą kurzu.
W niektórych zakładach do urządzeń doprowadzona jest woda zmiękczona, która pozostawia mniej nieestetycznych śladów po wyschnięciu. Ona, zmieszana z odpowiednim środkiem chemicznym, jest w stanie uporać się z uporczywymi zabrudzeniami.
Trzeba jednak przyznać, że podstawową zaletą myjni bezdotykowej jest to, iż umożliwia szybkie wyczyszczenie auta bez ryzyka porysowania karoserii. Faktem jest jednak, że nie daje gwarancji dokładnego i precyzyjnego oczyszczenia powłoki lakierniczej. Gdy auto wyschnie, najczęściej dostrzega się różne miejsca, które nadal pozostały brudne. Niemożliwe jest bowiem uporanie się z nimi bez użycia gąbki lub szczotki. Lakier zatem błyszczy się, ale zalega na nim jeszcze sporo brudu.
Myjnia automatyczna
Już na samym początku należy przyznać, że ten sposób dbania o czystość auta jest najwygodniejszy. Wymaga jedynie wniesienia odpowiedniej opłaty, a wszystkie procesy dzieją się w pełni bez naszej ingerencji. Trzeba jednak pamiętać, że niezwykle ważne przed wjechaniem do specjalnego garażu jest domknięcie szyb, złożenie lusterek i zdjęcie bagażnika dachowego.
Potem pozostaje jedynie obserwowanie tego, jak automatyczne szczotki usuwają zanieczyszczenia. Często oprócz zwykłego programu do dyspozycji jest ten, w którego skład wchodzi podwójne mycie wraz z suszeniem nadwozia i woskowaniem całej jego powierzchni.
Trzeba jednak przyznać, że mimo ciągłego udoskonalania budowy szczotek nadal powodują one zarysowania lakieru. Dokładność wykonanej usługi również pozostawia wiele do życzenia, szczotki nie docierają bowiem do każdego zakamarka. Brudne nadkola, spody zderzaków często kontrastują z pozostałą powierzchnią samochodu.
Plusy i minusy obydwu rozwiązań
Żeby podsumować rozważania, trzeba zauważyć, że myjnia bezdotykowa pozwala na dotarcie do najróżniejszych zakamarków auta, co zależy od sprawności myjącego. Nie ma jednak możliwości osuszenia nadwozia, co przy niskich temperaturach może grozić tym, że przymarzną do niego zimne uszczelki.
Dodatkowo często zauważa się, tuż po wyschnięciu auta, że na jego pokrywie zewnętrznej nadal znajduje się niewielka, cienka warstwa osadu, która psuje efekt wizualny. Nie uzyskuje się zatem wystarczająco dobrego rezultatu wykonanych prac, a samochód nie jest nieskazitelnie czysty.
W przypadku myjni automatycznej ogromną zaletą jest wybór różnych programów. Niektóre z nich stworzone zostały tak, by uzyskać niemal perfekcyjny efekt. Faktem jest jednak to, że nawet najlepiej zaprojektowane szczotki nie dotrą do przestrzeni tuż nad kołami.
Nie uporają się także z brudem zgromadzonym na spodniej części zderzaków. Najczęściej zatem te dwa elementy tuż po zakończeniu usługi nadal będą niedostatecznie czyste. Dodatkowo trzeba liczyć się z tym, że nieodpowiednio konserwowane wały myjące pozostawią na powierzchni lakieru nieestetyczne rysy.
Podsumowując wszystkie rozważania, można stwierdzić, że żadna z opisywanych myjni nie jest idealna. Jakość usługi w obydwu przypadkach pozostawia wiele do życzenia. Trzeba zatem zastanowić się, czy bardziej cenimy sobie wygodę czy możliwość dokładniejszego usunięcia zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc. Wtedy łatwiej będzie dokonać właściwego wyboru.