Motocykle towarzyszą nam od początków motoryzacji. Pierwszy model wynaleziony został już w 1885 roku. Nic też dziwnego, że jednoślady cieszą się tak dużą popularnością. W naszym kraju spotkać możemy wielu posiadaczy motorów, jak i miłośników tych pojazdów. Choć obecnie wiele informacji możemy czerpać z Internetu, to jednak nadal pomocne okazują się książkowe publikacje. Wydawnictwa posiadają w swej ofercie zarówno książki historyczne, jak i opisujące najnowsze, najbardziej kultowe modele. Postanowiliśmy stworzyć zestawienie: Najciekawsze książki o motocyklach, dzięki któremu czytelnicy mogą znaleźć ciekawą dla siebie lekturę.
333 motocykle. Najlepsze motocykle z całego świata
333 motocykle to praca zbiorowa dotycząca aż 333 najbardziej znanych motocykli. Publikacja ta zawiera ponad trzysta fotografii wraz z dokładnymi opisami poszczególnych modeli. Znajdziemy tutaj egzemplarze pochodzące od takich marek, jak Kawasaki, Harley-Davidson, Ducati. BMW. Ponadto autorzy prezentują także mniej znane modele, które w pewien sposób przeszły do historii jednośladowej motoryzacji. Z racji uproszczonych informacji może to być ciekawe rozwiązanie dla dzieci lub początkujących miłośników motocykli. W każdym opisie znajdziemy dane o mocy silnika, pojemności skokowej, ilości egzemplarzy czy roku produkcji.
Motocykle. Legendarne modele
[caption id="attachment_15245" align="aligncenter" width="660"] Źródło zdjęcia: Depositphotos.com[/caption]Jest to pozycja z 2013 roku autorstwa Andrei Rapelliego. Autor przenosi nas tutaj w prawdziwą podróż w czasie. Zaprezentował nam tutaj 40 legendarnych modeli motocykli. Wrażenie już na początku robią rozkładane dokładne rysunki tych 40 motorów. Ponadto przy każdym rysunku znajdują się szczegółowe tablice dotyczące historii oraz danych technicznych. Książka podzielona jest na etapy historyczne, dzięki czemu zaczniemy od najwcześniejszych egzemplarzy po produkowane obecnie. Na poszczególnych stronach znajdziemy wczesne modele marki Harley-Davidson, przedstawicieli Hondy, Kawasaki, legendarne brytyjskie, włoskie i niemieckie pojazdy. To znakomita okazja do zapoznania się z porządnym kawałkiem historii motoryzacji.
Encyklopedia Motocykle
Roger Hicks stworzył znakomite dzieło, niezwykle zasobną encyklopedię, dzięki której możemy podążać ścieżką historii motoryzacji. Na ponad 550 stronach możemy prześledzić historię motocykli i produkujących je firm od 1885 roku aż po dzisiaj. Prezentowanych jest tutaj ponad 2500 modeli motocykli. Dowiemy się nie tylko o znanych egzemplarzach z Europy, Azji czy Ameryki, lecz także z mniej motoryzacyjnych krajów i regionów. W encyklopedii znalazło się i miejsce dla naszego rodzimego Junaka. Każdy motocykl został dokładnie opisany przez autora. Dodatkowym atutem tej publikacji jest ponad 1200 fotografii.
Motocykle. Poradnik obsługi i naprawy
[caption id="attachment_15246" align="aligncenter" width="660"] Źródło zdjęcia: Depositphotos.com[/caption]Keith Weighill zaprezentował światu wyjątkową pozycję, która będzie najlepszym wyjściem dla początkujących motocyklistów. Jest to bogato ilustrowany, praktyczny poradnik, który został poświęcony obsłudze i naprawie motocykli oraz skuterów różnych marek. Znajdziemy tutaj informacje o najczęstszych usterkach, awariach, opisy podstawowych narzędzi do obsługi i naprawy motocykli. Autor ponadto prezentuje zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Dzięki dokładnej lekturze poznamy sposoby, metody obsługi i naprawy poszczególnych zespołów i układów. Pomocne są w tym nie tylko dokładne opisy, lecz także i bardzo szczegółowe ilustracje krok po kroku. Być może po zapoznaniu się ze wszelkimi informacjami nie będziemy zmuszeni do zostawiania motocykla w warsztacie, lecz samemu spróbujemy dokonać jego naprawy. Taka wiedza przydać się może zwłaszcza podczas dalekich wypraw, na odludziu.
Motocykle Reichswehry i Wehrmachtu 1934-1945
Jest to propozycja idealna dla miłośników historii. Horst Hinrichsen w swym dziele przedstawia historię formacji motocyklowych Reichswehry i Wehrmachtu w latach 1934-45. Już w okresie II wojny światowej były to istotne jednostki w armii III Rzeszy. Autor w szczegółowy sposób prezentuje motocykle od najbardziej znanych w owym czasie producentów niemieckich. Dzięki temu poznamy najlepsze motocykle od BMW, NSU, Zündapp, czy też DKW. Na kolejnych stronach ukazane zostały modele projektowane z myślą o działaniach bojowych, jak i egzemplarze rekwirowanych maszyn cywilnych. Horst Hinrichsen nie zapomniał także o motocyklach zdobycznych, które przejęte zostały polskiej, francuskiej, brytyjskiej czy radzieckiej armii. To niezwykle interesująca i bogato ilustrowana pozycja dla miłośników wojskowości, historii II wojny światowej.
Motocykle Wojska Polskiego 1918 - 1950
Na tej samej zasadzie Tomasz Szczerbicki zaprezentował nam najistotniejsze motocykle Wojska Polskiego używane w latach 1918 – 1950. Wykorzystał do tego aż 170 archiwalnych fotografii, które ukazują historię 75 marek motocykli Wojska Polskiego. Na kartach znajdują się zarówno modele produkowane w naszym kraju, jak i zakupione za granicą, egzemplarze zdobyczne. Już na samym początku poznajemy zestawienie marek motocykli zdobytych w czasie I wojny światowej, które wykorzystywane były między innymi podczas wojny polsko-bolszewickiej. Autor pokusił się także o opis modeli używanych przez Armię Krajową, co jest nowością na rynku wydawniczym. Poznać także możemy motocykle produkcji amerykańskiej, brytyjskiej i francuskiej, które wykorzystywane były w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Zestawienie zamykane jest przez Motocykle Ludowego Wojska Polskiego. To znakomita porcja wiedzy historycznej oraz motoryzacyjnej.
Motocykle w PRL
Kontynuując wątek historyczny, znany dziennikarz i publicysta, Tomasz Szczerbicki prezentuje nam motocykle, które obecne były w codziennym życiu PRL-u. Jest to całkiem ciekawy etap naszej historii motoryzacyjnej, albowiem powstało wtedy wiele rodzimych modeli, którymi jeździli nasi dziadkowie i ojcowie. Mowa tutaj o takich firmach krajowych, jak WFM, SHL, Romet, WSK czy też Junak. Autor jednocześnie prezentuje nam kilkanaście marek motocykli importowanych, do których zaliczały się: Jawa, MZ, CZ, Panonia, Lambretta, Peugeot, BMW, Triumph, Norton czy też Harley-Davidson. To całkiem pokaźna publikacja, która zawiera w sobie ponad 650 fotografii i ilustracji, z czego wiele wykorzystano dopiero pierwszy raz. Tomasz Szczerbicki skupia się tutaj nie tylko na samych konstrukcjach, lecz także osobach za nie odpowiedzialnych, mechanikach, sportowcach czy pasjonatach motoryzacji. Zetkniemy się tutaj z wiedzą, której próżno często szukać w sieci.
Motocykl po czterdziestce (zamiast kochanki)
[caption id="attachment_15244" align="aligncenter" width="660"] Źródło zdjęcia: Depositphotos.com[/caption]Publikacje o motocyklach to nie tylko encyklopedie i książki historyczne. To także autorskie książki osób, które żyją na co dzień na dwóch kołach. Idealnym tego przykładem jest dzieło Jarosława Gibasa. Autor w trochę prześmiewczy sposób ukazuje, iż po 40. roku życia lepiej kupić sobie wymarzony motocykl niż szukać młodej kochanki. Prezentuje coś, co wśród pasjonatów określane jest jako „motocyklizm”. Jest to pasja, styl życia, filozofia, odczuwanie wolności na jednośladzie. Oprócz swej pasji do motocykli autor prezentuje ciekawe i przydatne informacje. Dzięki nim dowiesz się, jaki motocykl najlepiej sobie kupić, w czym jeździć na jednośladzie, jak o niego dbać, naprawiać. To prezent od pasjonata dla pasjonatów.
Pod niebem Patagonii, czyli motocyklowa wyprawa do Ameryki Południowej
Czas na jedną z pozycji dla miłośników literatury podróżniczej. Krzysztof i Wiesława Rudź zaprezentowali nam tutaj swe przeżycia z wyprawy do Patagonii. To ciekawa pozycja, dzięki której wiele pań może się dowiedzieć, jak można wytrzymać z mężczyzną aż osiem miesięcy w podróży motocyklowej? To z jednej strony ciekawy i barwny opis podróży, a z drugiej poradnik, jak dać sobie radę na trasie ponad 20 tysięcy kilometrów po drogach i bezdrożach Ameryki Południowej. Książka pisana jest z perspektywy dwóch osób, dzięki czemu jest jeszcze bardziej interesującą lekturą.
Kobieta na motocyklu
Anna Jackowska w swej książce udowadnia, że motocykl to nie tylko męski pojazd. Mamy tutaj nie tylko do czynienia z przedstawicielką płci pięknej na jednośladzie, lecz także samotnie podróżującą blondynką do krajów arabskich! Relacja Anny Jackowskiej z wyprawy do Syrii i Jordanii to okazja do poznania innego świata, a także łamania wielu stereotypów dotyczących regionu czy samej kobiety na motorze. Na blisko 300 stronach otrzymujemy zapis z wyprawy na przeszło 10 tysiącach kilometrów, sam moment decyzji, problemy, radości, spotkania z miejscową ludnością.
Motocyklem po Europie
[caption id="attachment_15248" align="aligncenter" width="660"] Źródło zdjęcia: Depositphotos.com[/caption]Motocyklem po Europie to znakomity przewodnik, 20 opisanych tras dla osób, które ze swym jednośladem chcą udać się dalej niż po naszym kraju. Dzięki tej książce znajdziesz dla siebie pomysł na motocyklowe wyprawy po Europie Środkowej,Wschodniej i Południowej! Będziesz mógł wybrać się do krajów bałtyckich, do Rumunii, Bułgarii, na Ukrainę, aż po Grecję i Bałkany. Owych 20 tras zostało dokładnie opisanych pod względem przebiegu, czasu, ciekawych miejsc do zwiedzenia. Autorami tej pozycji są Paweł Głaz – motocyklista z 15-letnim doświadczeniem oraz jego żona Tamara Głaz. Książka liczy sobie ponad 250 stron, dzięki czemu można liczyć na szczegółowe opisy i ciekawe propozycje wypraw.
Polska. Przewodnik motocyklowy
Na podobnej zasadzie powstał motocyklowy przewodnik po naszym kraju. Marek Harasimiuk, Grzegorz Łabędź, Jarosław Spychała również przygotowali zestawienie 20 interesujących tras po Polsce. I ta pozycja została stworzona przez miłośników motocyklowych wypraw. Znajdziemy tutaj zarówno dłuższe trasy, jak i jednodniowe pętle z dużych miast. W książce umieszczone zostały także mapy z zaznaczonymi trasami, bardzo bogaty i pomocny opis mijanych miejsc i miejscowości. Jest to zdecydowanie bardzo praktyczny poradnik motocyklowego turysty. Skorzystanie z opisanych w nim tras to idealna okazja do poznania pięknych zakątków naszego kraju.
Zaprezentowaliśmy tutaj kilka ciekawych pozycji, które spodobają się miłośnikom jednośladów. Dzięki nim można poznać historię najsłynniejszych modeli, wersje wojskowe, historyczne, a także dają one wielu osobom inspiracje do krajowych i zagranicznych podróży motocyklowych.