Od wielu lat jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie idealnego stanu lakieru naszego auta jest użycie polerki maszynowej. Dzięki niej wykwalifikowana osoba jest w stanie skutecznie usunąć ryski i uwydatnić połysk. Poprzez polerki możliwe jest uzyskanie klarownego, ostrego i pełnego głębi wykończenia. Polerowanie mechaniczne nie tylko jest w stanie zniwelować wady lakieru, lecz także wykańcza go na bardzo wysoki połysk. Ponieważ szlifierki i polerki są niezwykle cenionymi urządzeniami, narzędziami w warsztatach samochodowych, postanowiliśmy przyjrzeć się najciekawszym modelom dostępnym na rynku.
Metabo DSX 150
Pierwszym egzemplarzem w naszym zestawieniu jest Metabo DSX 150. Mamy tutaj do czynienia z cenioną szlifierką. Jest to ergonomiczny, izolowany termicznie produkt zamknięty w lekkiej obudowie z kompozytu odpornego na uderzenia. Wykorzystane w nim niewielkie rozmiary i ciężar umożliwiają wygodną obsługę jedną ręką. Model ten jest przeznaczony do szlifowania równych i wyoblonych powierzchni różnorodnych materiałów. Wprowadzona tutaj płynna regulacja obrotów pozwala na dobranie mocy i trybu pracy odpowiednio do rodzaju obrabianego materiału.
Producent zdecydował się na wytłumiony wylot powietrza, który gwarantuje cichą pracę. Urządzenie to zostało przystosowane do szlifowania na mokro i sucho. Istnieje przy tym możliwość podłączenia do instalacji zewnętrznego odsysania pyłu Ø 25 mm. Zamontowany został talerz szlifierski Ø 150 mm z 6 otworami i mocowaniem na rzep. Maksymalne obroty wynoszą tutaj 12000 /min.
PANSAM A532113
Ta szlifierka pneumatyczna mimośrodowa jest produktem z niższej półki, gdyż bez trudu zakupimy ją za mniej niż 200 złotych. Została specjalnie zaprojektowana do szlifowania, polerowania, a także wygładzania różnego typu powierzchni. Zasilana jest strumieniem sprężonego powietrza. Dzięki temu, iż jest niezbyt ciężkim modelem – niewiele ponad 1 kg, stała się kompaktowym urządzeniem, które podwyższa ergonomię pracy. Maksymalna prędkość w tym urządzeniu wynosi 10000 obr/min.
Festool Lex 2 185/7
Festool Lex 2 185/7 to z kolei urządzenie z górnej półki przeznaczone dla profesjonalistów. Jego koszt przekracza 2000 złotych. Związane jest to z faktem, iż mamy do czynienia ze specjalistycznym egzemplarzem, który oferuje nam niezwykle szeroki zakres funkcji i trybów pracy. Wprowadzone tutaj wyważenie antywibracyjne gwarantuje ochronę zdrowia i pracę bez zmęczenia. Dodatkowo mamy do dyspozycji prosty wyłącznik bezpieczeństwa. O komfort dba także miękka nakładka zapobiegająca ześlizgiwaniu się ręki.
Dzięki wytrzymałemu silnikowi płytkowemu model ten charakteryzuje się długą żywotnością. Umieszczono w nim talerz szlifierski MPE z systemem Jetstream. Festool Lex 2 185/7 umożliwia między innymi szlifowanie międzyoperacyjne i zgrubne, obfitych, płaskich powierzchni, oszlifowywanie powłok farb, lakierów i tworzyw. Zamontowany systemu odsysania pyłu zagwarantuje ochronę człowieka i środowiska. Wykorzystanie systemu 9-otworowego, to mniejsze zapylenie, temperatura i zatykanie. Mamy tutaj styczność ze stopami i talerzami szlifierskimi z materiału niepodatnego na ścieranie. Funkcja antystatyczna zapobiega gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych w czasie pracy.
Festool LEX 3 77/2,5 SET
Ta sama marka ma dla nas również inne wyjątkowe urządzenie. Jest to produkt przeznaczony do szlifowania trudno dostępnych miejsc, małych powierzchni, rowków i krawędzi. Możemy z jego pomocą usuwać wady i zacieki lakierów czy też stosować szlifowanie wykańczające. W tym egzemplarzu niskie zużycie sprężonego powietrza wpływa na redukcję kosztów. Z kolei hamulec talerza redukuje błędy szlifowania podczas przykładania urządzenia do materiału, a tym samym konieczność poprawek i dalszych kosztów. Jest to bardzo trwała konstrukcja, gwarantująca długą żywotność. Podczas pracy możemy liczyć na mniejsze dźwięki, niewielkie wibracje i rozproszone odprowadzanie powietrza.
Polerka LD12-125
Bardzo sprawdzonym i cenionym modelem wśród polerek jest LD12-125. Jest to egzemplarz, w którym możliwa jest płynna regulacja obrotów w zakresie od 2500 do 5500 opm. Użyty został tutaj system elektronicznej stabilizacji obrotów, który pozwala na utrzymanie jednakowej prędkości przy różnej sile docisku. Dodatkowo pozwala na dopasowanie obrotów do potrzeb wykonywanych prac. Wbudowany tam wentylator skutecznie odprowadza ciepło z obudowy polerki, a samo urządzenie posiada zabezpieczenie przeciw przegrzaniu się silnika.
Na komfort wpływa tutaj także niska waga, kompaktowy kształt polerki. Zastosowana ergonomiczna obudowa oraz obustronny uchwyt zapewniają łagodne i komfortowe prowadzenie maszyny. Producent zdecydował się na elastyczną tarczę Flex Edge DA 125mm na rzep, która umożliwia współpracę z padami z mikrofibry, wełny owczej oraz ze standardowymi padami piankowymi. Sam pad wykonany jest z trwałego i wytrzymałego materiału.
Graphite 59G343
W niskiej cenie poniżej 200 złotych nabędziemy Graphite 59G343. Jest to szlifierka mimośrodowa o mocy 240 W. Model ten dedykowany jest do obróbki wykończającej utwardzonych powierzchni płaskich. Odznacza się przy tym innowacyjnym wzornictwem i funkcjonalnym kształtem. Zastosowany został tutaj materiał przeciwpoślizgowy, który zapewnia wygodną i bezpieczną pracę. Szlifierka ta posiada stopę o średnicy 125 mm z możliwością mocowania papieru ściernego na rzep. Maksymalna prędkość obrotowa wynosi 12000 obrotów na minutę, a liczba oscylacji to 24000 w ciągu minut.
Egzemplarz ten posiada sprawny system odprowadzania pyłu. W zestawie otrzymujemy także pojemnik z filtrem materiałowym gromadzącym pył, zapasowy papier ścierny.
Źródło zdjęcia: Depositphotos.com
Graphite PRO (59GP200)
Ta sama marka ma w swej ofercie o wiele bardziej zaawansowaną polerkę. Jest to niezbędne urządzenie dla każdego fana motoryzacji, właściciela warsztatu. Dzięki tej polerce usuniemy drobne rysy, nawoskujemy lakier czy nałożysz na niego powlokę ochronną. Nadaje się do wszystkich czynności związanych z renowacją lakieru. Model ten nadaje się do szlifowania powierzchni i politurowania. Wykorzystano w nim system łagodnego rozruchu, elektroniczny panel regulacji obrotów, system stabilizacji obrotów, obudowę przekładni ze stopu aluminium, możliwość jednostkowej konfiguracji uchwytu.
Do sprawdzania parametrów pracy służy układ elektroniczny, którego częścią jest panel z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym. Model ten ceniony jest za elektroniczne układy łagodnego startu i stabilizacji obrotów. Dzięki nim silnik będzie rozpędzał się powoli, bez nieprzyjemnego szarpnięcia, a także utrzymywać będzie stałe obroty pod zmiennym obciążeniem. Moc tego urządzenia to 1100W, prędkość obrotowa 1000-3000 obr./min, a średnica tarczy polerskiej 180mm.
Makita SA 7000C 1600 W
Jest to prosta i ceniona polerka, która umożliwia nadawanie samochodom atrakcyjnego wyglądu. Z jej pomocą z łatwością wypolerujemy lakier, rozprowadzimy wosk. Wykonywanie ruchów polerką jest wyjątkowo łatwe, albowiem model ten posiada uchwyt doskonale dopasowujący się do dłoni. Egzemplarz ten nadaje się zarówno do profesjonalnych serwisów samochodowych, jak i również do domowych warsztatów. Urządzenie to jest odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zastosowana średnica tarczy wynosi 180 mm, moc nominalna 1800 W, a prędkość obrotowa 4000 obr./min. Minusem może być tutaj jednak zwiększona masa, przeszło 5 kg.
Graphite 59G243
W naszym zestawieniu kolejne urządzenie marki Graphite. Jest to produkt o mocy 1300W, dedykowany do prac wykończeniowych na materiałach o przeróżnej strukturze i twardości. Zastosowana tutaj średnica tarczy polersko-szlifierskiej wynosi 180 mm. Model ten zaopatrzono w system stabilizacji obrotów przy zmiennym obciążeniu, system płynnego rozruchu i blokadę wrzeciona. Ponadto sama szlifierko-polerka posiada opcję płynnej regulacji obrotów. Prędkość obrotowa tarczy wynosi od 1000 do 3000 obrotów na minutę.
Charakterystyka urządzenia umożliwia zrównoważone oparcie na płaskich powierzchniach. W zestawie otrzymujemy tutaj dwie tarcze polersko-szlifierskie, rękojeść zamknięta typu "D", rękojeść pomocnicza, a także klucz sześciokątny, nakładkę polerską.
Verto 51G726
Jest to bardzo proste urządzenie, które idealnie nadaje się do domowych prac garażowych. Polerka VERTO 120 jest nam oferowana wraz z kompletem akcesoriów. Dzięki temu dostajemy wiadro do przechowywania, nakładki polerskie, ścierkę oraz 2 gąbki. Jest to egzemplarz dostosowany do polerowania powierzchni lakierowanych, zwłaszcza karoserii samochodowych. Posiada stopę o średnicy 240 mm. Dzięki optymalnej mocy 120 W gwarantuje nam sprawną i szybką pracę, a także jest bezpieczna dla lakieru.
LARE LD09-125
LARE LD09-125 to model idealny dla początkujących detailerów oraz hobbystów motoryzacji. Jest to polerka orbitalno-rotacyjna, ze skokiem talerza 9 mm i średnicą 125 mm. Należy do maszyn typu Dual Action. Pochodzi z cenionej linii LITE 2016. Możliwa jest tutaj płynna regulacja obrotów w zakresie od 2500 do 6500 opm, a przy tym producent wprowadził system elektronicznej stabilizacji obrotów, który pozwala na utrzymanie jednakowej prędkości przy różnej sile docisku. O jakość i komfort pracy dba także długi przewód o długości 5 metrów.
Zastosowany tutaj moduł łagodnego startu zapobiega rozrzucaniu materiału z gąbki polerskiej. Przy długotrwałych pracach na dużych elementach przydaje się także blokada włącznika. Samo urządzenie waży niecałe 2 kg, dzięki czemu nie jest uciążliwe podczas operowania nim. Kompaktowy kształt polerki umożliwia komfortowe i bezpieczne operowanie urządzeniem w różnych pozycjach podczas polerowania. Dodatkowo obustronnym uchwyt zapewnia łagodne i komfortowe prowadzenie maszyny. Znajdziemy tutaj także wbudowany wentylator, odpowiadający za odprowadzanie ciepła z obudowy polerki.
Zaprezentowaliśmy kilka interesujących szlifierek pneumatycznych i polerek, które powinny przydać się zarówno w garażu, jak i mniejszym, większym warsztacie samochodowym. Są to sprawdzone i cenione urządzenia służące do wielu czynności. Dostępne są one w cenie od 130 do przeszło 2000 złotych. Jest zatem w czym wybierać.