Dla każdego kierowcy zakup samochodu jest ekscytującym i wyczekiwanym momentem. Wpłacenie pieniędzy na konto sprzedającego to jednak nie wszystko. Jesteśmy bowiem dopiero na początku drogi. Nowy dla nas, ale używany już samochód jest bowiem dobrem, o które należy zadbać. Trzeba przede wszystkim poddać go kontroli technicznej i naprawić to, co jest już nadwątlone. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Wymiana płynów eksploatacyjnych i filtrów
Najważniejszym, jak również najprostszym, działaniem ze strony nowego nabywcy auta powinna być wymiana płynów eksploatacyjnych. Trzeba więc zaopatrzyć się przede wszystkim w olej silnikowy. Ciężko jest bowiem zaufać sprzedającemu – w tym zakresie – na słowo. Wprawdzie zużycie oleju widoczne jest po jego barwie, ale warto wymienić go na nowy. Wtedy zyskamy pewność, że wszystkie ruchome części silnika będą pracować jak najdłużej bez awarii.
Tuż po spuszczeniu starego oleju, warto pozbyć się także filtra, który dotychczas oczyszczał go z wszystkim osadów i brudów. Robi się to za pomocą specjalnego ściągacza. Później pozostaje jedynie zamontowanie nowej części filtrującej. Następnie trzeba wlać nowy, nieużywany olej. Warto zastanowić się też nad tym, czy nie wymienić płynu hamulcowego, który również z czasem traci swoje właściwości. Wymieńmy także filtr powietrza oraz paliwa. I one mogą być już mocno wyeksploatowane.
Wymiana rozrządu
Drugim koniecznym do przeprowadzenia zabiegiem jest montaż nowego rozrządu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na pasek, warto jednak zainwestować też w rolki prowadzące i te odpowiedzialne za działanie napinacza. Często wymianie podlega również pompa wody. Dlaczego konieczne jest ograniczenie zaufania do sprzedającego, który zapewniał, że niedawno sam przeprowadzał te prace? Przede wszystkim dlatego, że awaria wymienionych elementów może zdarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie.
Dodatkowo nie można mieć pewności, że pasek znajdujący się w silniku nie został uszkodzony w trakcie montażu i nie jest ubrudzony olejem, który może drastycznie skrócić jego żywotność. Argumentem przemawiającym za wymianą rozrządu powinno być również to, że zabieg ten jest stosunkowo niedrogi. Wykonanie go da nam natomiast pewność, że kolejna wymiana będzie czekać nas dopiero po przejechaniu (jak zapewnia większość producentów) 100 tysięcy kilometrów.
Kontrola układu hamulcowego
Nie można lekceważyć tego, że po kilku lub kilkunastu latach używania zużyte będą poszczególne elementy różnych układów auta. Z tego powodu solidnej kontroli i rzetelnemu przeglądowi należy w pierwszej kolejności poddać układ hamulcowy. Odpowiednia droga hamowania jest bowiem jedynym gwarantem uniknięcia kolizji, zwłaszcza na mokrym i oblodzonym asfalcie.
Zwróćmy szczególną uwagę na tarcze, bębny i klocki hamulcowe. Granicznie zużyte mogą być później przyczyną znacznie większych problemów technicznych. Nie warto też oszczędzać w przypadku dbania o te elementy. Gdy okażą się poważnie sfatygowane, powinny zostać poddane kompleksowej wymianie.
Naprawa zawieszenia i układu kierowniczego
Bez wątpienia nie możemy zostawić bez rzetelnej kontroli zawieszenia i układu kierowniczego kupionego właśnie samochodu. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że wpływają one bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo na drodze. Zapytajmy zaprzyjaźnionego mechanika, czy nie byłoby warto wymienić końcówek drążków kierowniczych. Mogą mieć one zużyte gumowe osłony, pod które dostał się piasek, a to na pewno osłabiło ich właściwą budowę.
Zwróćmy również uwagę na stan amortyzatorów. Często może być tak, że wykazują one skrajne zużycie lub nawet zauważalne są niewielkie wycieki. Nie możemy też nie kontrolować sprężyn. Zobaczmy, czy nie są pęknięte lub poważnie nadwątlone. Jeśli zaobserwujemy oznaki znaczącego zużycia – wymieńmy je na nowe.
Układ elektryczny
Dobrze jest sprawdzić stan oświetlenia pojazdu. Najczęściej nie robimy tego podczas spotkania z właścicielem auta. Zapominamy też o tym w trakcie wizyty na stacji diagnostycznej. Przekonajmy się więc, czy wszystkie żarówki świecą prawidłowo i nie ma żadnych przebić na przewodach elektrycznych. Zwróćmy także uwagę na działanie dodatkowych elementów wyposażenia auta. Przekonajmy się, czy działają przekaźniki odpowiedzialne za działanie klimatyzacji i szyb.
Zakup kolejnego samochodu wiąże się z niemałymi wydatkami. Dlatego warto na samym początku przygotować budżet na przeprowadzenie drobnych napraw i wymianę najpotrzebniejszych płynów. Dzięki temu zyskamy pewność, że nowy nabytek posłuży nam jak najdłużej.