Wyruszając w podróż samochodem, trzeba mieć świadomość tego, co w czasie jej trwania może się przydarzyć. Dlatego właśnie zaleca się, by w bagażniku przewozić wszystkie niezbędne narzędzia. To z ich pomocą będzie można uporać się z ewentualnymi problemami technicznymi. Mając to na uwadze, zadajmy zatem pytanie: co jest kierowcy koniecznie potrzebne?
Lewarek
Przedmiot ten jest absolutnie niezbędny w trakcie różnych, trudnych sytuacji na drodze. Stanowi tym samym podstawowy element wyposażenia samochodu. Będzie pomocny za każdym razem, kiedy pojawi się konieczność podniesienia pojazdu. Najczęściej jest to potrzebne wtedy, gdy trzeba zmienić koło. Dochodzi do tego za każdym razem, gdy poważnemu uszkodzeniu ulegnie opona.
Kiedy ciśnienie zgromadzonego w niej powietrza drastycznie spadnie, niemożliwe stanie się przecież kontynuowane podróży. Wówczas podnośnik trapezowy będzie niezastąpiony. Można jednak zdecydować się na inne odsłony tego praktycznego urządzenia. Mając odpowiednio dużo miejsca w bagażniku, można zabrać ze sobą model zasilany hydraulicznie. On znacznie ułatwi wykonywanie prac.
Zestaw narzędzi
Wybór rozmaitych kluczy, kleszczy, kombinerek i śrubokrętów jest naprawdę ogromny. Dlatego właśnie spośród tych wszystkich przedmiotów warto wybrać te, które będą konieczne do usunięcia najczęściej występujących usterek. Wiadomo przecież, że każdego samochodu dotyczą awarie w obrębie kilku różnych, newralgicznych układów. Jeden częściej ma problemy z układem elektrycznym, inny – paliwowym.
Niektóre mniejsze uszkodzenia można przy pomocy odpowiednich sprzętów usunąć samodzielnie. Dlatego nie zaszkodzi, gdy w podróż zabierzemy kilka najbardziej użytecznych przedmiotów z całej gamy sprzętów dostępnych na rynku. Przede wszystkim przyda się jednak klucz do kół.
Opaski zaciskowe i taśma izolacyjna
Wiadomo, że na drodze może przydarzyć się wiele zaskakujących sytuacji. Jedną z nich jest stłuczka. Może zdarzyć się każdemu. Niestety nie wszyscy kierowcy korzystają z dobrodziejstw ubezpieczenia AC. Tym samym w dużej mierze muszą radzić sobie sami. To w większości użytkownicy starszych samochodów, które odznaczają się niezbyt skomplikowaną budową.
Dlatego właśnie, kiedy dojdzie do urwania zderzaka w wyniku zderzenia z innym pojazdem, można naruszoną część szybko i sprawnie przytwierdzić z powrotem na miejsce. Przydadzą się do tego specjalne plastikowe obejmy. Pozwalają one na wykonanie wielu prac. To samo można zresztą powiedzieć o bandażu do przewodów gumowych. Dzięki niemu w przypadku nieszczelności można uporać się z nią w bardzo krótkim czasie.
Kompresor
Niewielka nieszczelność opony nie jest jeszcze powodem do tego, by zmieniać koło. Może przecież dojść do sytuacji, w której uciekła tylko niewielka ilość powietrza. Nie trzeba się jednak przejmować tą sytuacją; wystarczy jedynie zaopatrzyć się w elektryczną pompkę zasilaną energią z gniazdka zapalniczki, a wtedy szybko i sprawnie można uzupełnić niedobory powietrza i ruszać w drogę.
Prostownik
Niewielkie urządzenie do ładowania akumulatora przyda się niejednokrotnie. Szczególnie wtedy, kiedy temperatura powietrza spadnie drastycznie poniżej zera. Wówczas silnik może mieć poważne problemy z rozpoczęciem pracy. Warto wtedy samemu poradzić sobie z zaistniałą sytuacją bez konieczności wzywania drogiego serwisu mobilnego. Niewykluczone, że dostęp do gniazdka elektrycznego, do którego podłączy się ładowarkę, umożliwią osoby mieszkające w okolicy, gdzie doszło do awarii.
Kable rozruchowe
Niestety nie zawsze możemy skorzystać z uprzejmości osób zamieszkujących w miejscu, w którym doszło do unieruchomienia silnika. Często jest przecież tak, że awaria układu zasilającego zdarzy się z dala od domów, gdzie mieszkają ludzie gotowi służyć pomocą. Właśnie wtedy jesteśmy zmuszeni do rozruchu silnika przy pomocy baterii umieszczonej w innym aucie.
Połączenie pomiędzy dwoma akumulatorami jest jednak możliwe tylko przy pomocy odpowiedniego, solidnego okablowania z klemami. Warto przewozić je w bagażniku na wszelki wypadek. Niejednokrotnie może okazać się to jedynym sposobem na to, aby poradzić sobie w sytuacji, gdy motor nie chce rozpocząć pracy.
Opisane przez nas narzędzia są tymi, o których nie można zapomnieć, wyruszając w podróż. Pozwalają bowiem na poradzenie sobie z niewielkimi awariami. Warto zatem przewozić je w bagażniku, by nie być zdanym tylko i wyłącznie na pomoc fachowców.