W domowym warsztacie często niezwykle przydatne okazują się różnego typu piły i pilarki. Są to narzędzia, które pomagają przy pracach budowlanych, remontowych. Na rynku zetkniemy się z całkiem szerokim wyborem tych produktów, przez co trudno może być nam wybrać ten jeden konkretny. Postanowiliśmy w związku z tym zaprezentować najważniejsze informacje o tych urządzeniach, jak i przykłady cenionych i polecanych modeli.
Piły i pilarki – specyfikacja
Zanim zdecydujemy się na zakup takiego produktu, weźmy pod uwagę, jak długo chcemy z niego korzystać. Jeśli ma służyć do regularnej pracy, najlepszym wyjściem będzie profesjonalny model. Gdy będzie wykorzystywana okazjonalnie, warto wtedy zastanowić się nad tańszym i prostszym rozwiązaniem.
W naszym artykule skupimy się wyłącznie na piłach mechanicznych. Wśród nich można wymienić pilarki ramowe do drewna, piły tarczowe, taśmowe, łańcuchowe czy też wyrzynarki. Istotne jest również to, jaki jest sposób zasilania konkretnej piły. Wyróżnia się na tym polu egzemplarze spalinowe, elektryczne oraz akumulatorowe. W przypadku pracy w warsztacie najlepiej sprawdzają się wersje elektryczne; na zewnątrz spalinowe. Akumulatorowe w związku z mniejszą pojemnością baterii, nie wystarczają na wiele godzin pracy.
Podczas zakupu zwracajmy uwagę na to, jaka jest nam oferowana moc silnika. To od niej w głównej mierze zależeć będą możliwości piły. Wyrażana jest ona w koniach mechanicznych lub Watach. Im wyższa moc, tym otrzymamy lepsze możliwości cięcia różnych materiałów. Równie istotna będzie dla nas głębokość cięcia – będzie ona ważna zwłaszcza w sytuacji styczności z większymi materiałami. Te dwa parametry są istotne dla osób, które zawodowo zajmują się naprawami, remontami.
Piła elektryczna NAC CE18-N-Y 1800 W
Zaczynamy od produktu z niższej półki cenowej. Piła elektryczna NAC CE18-N-Y oferowana jest w cenie niewiele wyższej niż 200 złotych. Jest to mocna, trwała i niezawodna łańcuchowa pilarka spalinowa, która może być wykorzystywana do przygotowywania drewna opałowego, prac w gospodarstwie i rolnictwie, sadach, ścinki i pielęgnacji drzew. Zaopatrzona została w poprzecznie ułożony silnik elektryczny o mocy 1800 W. Jest to w miarę nowoczesna konstrukcja, której ergonomiczny kształt oraz poręczny uchwyt z elementami do sterowania ułatwia operowanie w różnych warunkach.
Zastosowano w niej najwyższej jakości łańcuch i prowadnicę, które gwarantują długi czas użytkowania. Wśród elementów wyposażenia znajdziemy tu metalowy grzebień oporowy, automatyczny system smarowania czy też wbudowane amortyzatory, które minimalizują drgania powstające podczas normalnej pracy.
Graphite 58G486
Na podobnym poziomie cenowym znajduje się Graphite 58G486. Jest to tania i dobrej jakości pilarka tarczowa z silnikiem o mocy 1200 W, która gwarantuje pracę nawet przy 5000 obrotach tarczy na minutę. Zapewnia ona opcję cięcia pod skosem w zakresie od 0° do 45°. Maksymalna grubość ciętego materiału pod kątem prostym to 65 mm, a pod skosem to 43 mm. Możemy bez wykorzystywania narzędzi dokonywać regulacji kąta, a także głębokości cięcia – służy ku temu specjalna podziałka. W modelu tym znajdziemy również uchwyt z blokadą przypadkowego włączenia. Pilarka może współpracować z tarczami tnącymi o średnicy zewnętrznej 185 mm i średnicy otworu 20 mm. Jej obudowa wykonana została ze stopu aluminium.
Einhell TH-CS 1400/1
W bardzo zbliżonej cenie oferowany jest nam Einhell TH-CS 1400/1. Jest to ręczna pilarka o średnicy tarczy 190 mm i mocy 1400 W. Z jej pomocą możliwe jest cięcie materiału o grubości do 66 mm. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest tu funkcja łagodnego startu, która zapewni nam płynne uruchamianie i bezpieczną pracę. Ta pilarka tarczowa przeznaczona jest do prostych cięć w materiałach drewnopochodnych. Dzięki dużej rękojeści możemy liczyć na większy komfort oraz bezpieczeństwo podczas pracy.
Metabo KS 216 M
W cenie niewiele ponad 500 złotych cenionym produktem jest Metabo KS 216 M. Jest to pilarka do cięcia ukośnego i kątowego przeznaczona do cięcia drewna, paneli powlekanych i materiałów sztucznych z ciśnieniowo odlewanym aluminiowym stołem roboczym. Została wyposażona w laserową przystawkę do wyznaczania linii cięcia, jak i blokadę wrzeciona ułatwiającą wymianę brzeszczotu albo piły. O czystość stanowiska pracy zadba worek na wióry. To lekki, kompaktowy model, którego konstrukcja z aluminiowego odlewu ciśnieniowego zapewni komfort, bezpieczeństwo, a także ochronę całej konstrukcji.
Zapewnione jest w niej efektywne odsysanie wiórów przez zintegrowane gniazdo ssące. Możliwe jest szybkie i skrupulatne ustawianie kątów użytkowanych. Egzemplarz ten na wyposażeniu posiada wbudowany laser do precyzyjnego wskazywania linii cięcia, rozsuwane bezstopniowo poszerzenia stołu, światło robocze LED do oświetlenia obszaru cięcia, ograniczniki do bezpiecznego piłowania, zacisk do bezpiecznego mocowania obrabianego elementu od góry albo od przodu. Model ten zaopatrzony został w silnik o mocy 1350 W.
Bosch PKS 18 LI
Na wyższym poziomie cenowym znajduje się Bosch PKS 18 LI. Jest to akumulatorowa pilarka tarczowa gwarantująca staranne cięcia i szczególną wygodę obsługi. Wiele osób ceni sobie w niej system CutControl, gdzie zastosowana została klarowna, rozkładana przedłużka z oznaczeniem linii cięcia i podstawa z zaznaczonymi kątami 90 i 45 poziomów. W prosty i szybki sposób możemy ustawić wartość cięcia do 45 poziomów. Inteligentne sterowanie Bosch Syneon Chip to znacznie dłuższy czas pracy na jednym procesu ładowania akumulatora. Zwarta i ergonomiczna budowa pilarki zapewnia najwyższy stopień kontroli nad narzędziem i łatwość obsługi.
Z tym modelem możemy liczyć na dokładną regulację głębokości cięcia, ustawienie cięcia skośnego, wyłącznik bezpieczeństwa z blokadą dwustronną, która zapobiega przypadkowemu włączeniu. Dostaniemy również możliwość podłączenia do zewnętrznego systemu odsysania. Zintegrowana blokada wrzeciona to szybka i prosta wymiana brzeszczotów. Wspomniany wcześniej system Bosch CutControl to łatwe i bezpieczne śledzenie linii cięcia tarczy piły. Dzięki ergonomicznej, kompaktowej konstrukcji to niezwykle komfortowe i bezpieczne w stosowaniu urządzenie.
Makita UC4050A
Jest to kolejna w naszym zestawieniu pilarka łańcuchowa. Dostępna jest w cenie powyżej 600 złotych. Zaopatrzono ją w zupełnie nową pompkę olejową z możliwością ustawiania produktywności smarowania. O jakość pracy dba metalowa ostroga zębata z uruchamianym bezwładnościowo hamulcem łańcucha tnącego w czasie zaledwie 0,1 s. W porównaniu z innymi modelami tej marki została zwiększona w niej pojemność zbiornika oleju. Producent zastosował tu elektroniczne zabezpieczenie silnika przed przegrzaniem wskutek przeciążenia. Mocowanie prowadnicy i naciąg łańcucha odbywa się w prosty sposób przy pomocy narzędzi. Moc tego urządzenia wynosi 2000 W, a długość tnąca 40 cm.
Źródło zdjęcia: Depositphotos.com
Graphite 59G812
W cenie około 700 złotych dostępny jest Graphite 59G812. Jest to pilarka ukosowa z funkcją posuwu głowicy. Model ten napędzany jest silnikiem o mocy 1800 W, przez co przeznaczony jest do skrupulatnego cięcia znacznych składników drewna i tworzyw drewnopochodnych. Znajdziemy w niej możliwość regulacji wsporników obrabianego materiału czy też opcję szybkiego ustawienia popularnych kątów cięcia. W modelu tym zakres cięcia kątowego i ukosowego wynosi od 0° do 45°.
Również jest to pilarka o zwartej i zrównoważonej konstrukcji ze stopu aluminium, która zaopatrzona została w metalową blokadę wrzeciona. Wprowadzony wskaźnik laserowy zintegrowany z urządzeniem to precyzyjne ustawienie ciętego materiału. Producent dał nam także możliwość samodzielnej wymiany szczotek węglowych od zewnątrz. W zestawie znajdziemy worek na pył, zacisk pionowy do trzymania obrabianego materiału i klucz montażowy.
Metabo KGS 216 M
W cenie powyżej 800 złotych dostępna jest pilarka Metabo KGS 216 M. Jest ona zbliżona do opisywanego wcześniej modelu Metabo, z tą jednak różnicą, iż posiada mocniejszy silnik oraz kilka dodatkowych funkcji. Produkt ten przeznaczony jest do cięcia kątowego i ukośnego. Jest ona nakierowana na wszystkie rodzaje cięcia, świetnie się sprawdza przy wykańczaniu wnętrz. Najbardziej polecana jest do drewna, laminowanych paneli i tworzyw sztucznych. Zaopatrzona została w wydajny, bezobsługowy silnik uniwersalny o mocy 1500W. Dostępna jest w niej funkcja posuwu do obróbki szerokich części, efektywne odsysanie wiórów przez zintegrowane gniazdo ssące, szybkie i precyzyjne ustawianie kątów użytkowanych.
Model ten na wyposażeniu posiada laser do precyzyjnego wskazywania linii cięcia, rozsuwane bezstopniowo poszerzenia stołu, światło robocze LED do oświetlenia obszaru cięcia. Podczas pracy przydatne okazują się wysokie, przesuwane bocznie ograniczniki do bezpiecznego piłowania, ogranicznik głębokości, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie rowków. Wśród użytkowników ceniona jest pochylana w lewo głowica z dodatkowym zakresem kątowym do podcinania czy też opcja przystępnej zamiany piły tarczowej dzięki blokadzie wrzeciona. Egzemplarz ten polecany jest zarówno dla prawo jak i leworęcznych osób. W zestawie powinniśmy otrzymać worek na wióry zapewniający czyste powietrze na stanowisku pracy.
Graphite 59G824
Na sam koniec zostawiliśmy kolejny produkt marki Graphite. Jest to pilarka uniwersalna dostępna w sklepach online w cenie powyżej 1000 złotych. Model ten o mocy 1400 W, przeznaczony jest do cięcia i obróbki drewna oraz tworzyw drewnopodobnych o pokaźnej grubości. W zależności od naszych upodobań i potrzeb może pełnić funkcję ukośnicy albo pilarki stołowej. Daje nam możliwość cięcia pod kątem od 0 do 45º w obu płaszczyznach. W jego przypadku maksymalna szybkość obrotowa tarczy tnącej wynosi 5000 obrotów na minutę. To niezwykle trwałe urządzenie, którego stół roboczy, a także obudowa zewnętrzna wyprodukowane zostały z wytrzymałego stopu aluminium.
Włącznik elektromagnetyczny z blokadą przypadkowego włączenia czy zintegrowany system odprowadzania wiórów to większe bezpieczeństwo i czystość stanowiska pracy. Egzemplarz ten zaopatrzony został w składane nogi, obszerne kółka transportowe czy funkcjonalne uchwyty do przechowywania przewodu zasilającego.