Zima to bardzo trudny okres w trakcie całego roku kalendarzowego. To prawda uniwersalna dla całego świata przyrodniczego. Wiadomo jednak, że z problemami w tym czasie borykają się także posiadacze samochodów. Dlaczego muszą wtedy bardziej troszczyć się o swoje auta? Jest to spowodowane nie tylko niskimi temperaturami, ale też innymi czynnikami utrudniającymi właściwe funkcjonowanie pojazdów. Jak postępować, by odpowiednio przygotować samochód do sezonu zimowego?
Dbanie o właściwą kondycję akumulatora i przewodów wysokiego napięcia
Niezakłócony przepływ prądu potrzebnego do rozruchu silnika jest priorytetem szczególnie dla posiadaczy aut zasilanych ropą. One są bardziej wymagające pod tym względem niż te, do których wlewamy benzynę czy LPG. Wiadomo jednak, że nikt nie może zlekceważyć tego niezwykle istotnego czynnika. Jak uzyskać pewność, że samochód odpali nawet przy niskiej temperaturze powietrza?
Warto poddać akumulator badaniu technicznemu. Ono wykaże, czy jest w stanie jeszcze wiernie nam służyć czy też należy wymienić go na nowy model. Dla właściwego funkcjonowania układu elektrycznego nadzwyczaj ważne są też przewody wysokiego napięcia. Jeśli są już popękane lub też uszkodzone w inny sposób – wymieńmy je na nowe. Koszt tej operacji jest niewielki, a daje większą szansę na to, że auto nie zawiedzie nas w najmniej oczekiwanym momencie.
Wymiana ogumienia
Wydawałoby się, że sprawa jest banalna, ale wielu kierowców ją lekceważy. To błąd. Wiadomo, że samochód będzie pracował zarówno na letnich, jak i zimowych oponach, ale komfort jazdy odczujemy my sami. Dlatego warto zainwestować w wymianę opon na zimowe. Najlepiej takie z dużym bieżnikiem, który ułatwi poruszanie się na ośnieżonej i oblodzonej drodze.
Kontrola płynów eksploatacyjnych
Miejmy na uwadze to, by wymienić płyn w układzie chłodzenia. W trakcie zimy najlepiej sprawdzi się ten, który odporny jest na ekstremalnie niskie temperatury. Najczęściej producenci sprzedają takie ciecze, które cechuje odporność na zamarzanie nawet w temperaturze do -35 stopni Celsjusza. One dadzą nam pewność, że – nawet przy dużym mrozie – silnik samochodu nie ucierpi.
Co może mu się stać w przypadku obecności w układzie letniego płynu? Gdy zamarznie, może zniszczyć nie tylko chłodnicę, ale także cały silnik, dlatego nie warto czekać z tą niezwykle ważną czynnością. Zwróćmy uwagę także na płyn do spryskiwaczy. Ten również należy wymienić na zimowy. W przeciwnym przypadku ten przystosowany do letniej pogody zamarznie.
Tym samym zatka wąskie kanaliki, którymi przedostaje się ciecz do mycia szyb. To spowoduje, że ciężko będzie nam utrzymać czystość szyb. Zimą jest to szczególnie ważne. Może nawet zaważyć o życiu i zdrowiu nie tylko nas samych, ale także innych uczestników ruchu. Brudna szyba czołowa ma bowiem zasadnicze znaczenie dla bezpiecznej podróży samochodem.
Konserwacja karoserii i uszczelek
Zima to czas, gdy na drogach znajduje się śnieg wymieszany z solą. Ta mieszanka jest zabójcza dla obudowy samochodu. Niezwykle przyspiesza proces korozji, który może poważnie dać się nam we znaki. Na jej działanie szczególnie podatne jest podwozie.
Ono najczęściej narażone jest na kontakt z tymi groźnymi substancjami, a nadwątlenie konstrukcji nośnej auta jest wyjątkowo niebezpieczne. Nie zapominajmy jednak o nadwoziu. Szczególną uwagę zwróćmy na te jego elementy, na których występują rysy i otarcia.
Jeśli sięgają blachy, należy je należycie zabezpieczyć, by nie zostały zaatakowane przez rdzę. Przy okazji konserwowania blachy zadbajmy też o uszczelki. Należy je posmarować specjalnymi sylikonami. One sprawią, że guma będzie wolniej się starzeć. Nie będą do niej także przywierać zamarznięte drzwi.
Pielęgnacja wnętrza auta
Wydawałoby się, że dywaniki znajdujące się we wnętrzu auta są jedynie ozdobą. To bardzo błędne przekonanie. Ich sezonowa wymiana ma bowiem o wiele większe znaczenie. Jakie? Gumowe, głębokie podkładki zatrzymują wodę, którą wnosimy zimą do samochodu w postaci śniegu.
W porównaniu z materiałowym dywanikiem ten wykonany z gumy nie przepuści wody. Dzięki temu nie przedostanie się ona pod wykładzinę podłogi. Oszczędzimy sobie dzięki temu problemów z zaparowanymi szybami. Dodatkowo zadbamy o stan podłogi samochodu, która mogłaby zostać zniszczona przez rdzę.
Sezon zimowy wymaga od kierowców sporo pracy. Zmusza nas bowiem do tego, by należycie przygotować samochody do podróży. To jednak niezwykle ważne. Dlatego też nie można lekceważyć tych działań, o których wspomnieliśmy w tekście.