Jedną z dodatkowych form ubezpieczenia pojazdu jest polisa AC (tzw. autocasco). Choć nie jest ona w Polsce ochroną obowiązkową, coraz więcej kierowców decyduje się na jej wykupienie. Poza zwróceniem uwagi na zakres jej obejmowania, przed podpisaniem umowy warto również przyjrzeć się liście wyłączeń. Czym owe wyłączenia są? I jakie przykłady wyłączeń najczęściej możemy zaobserwować w umowach ubezpieczeniowych?
Dzięki polisie AC wielu kierowców może spać spokojnie, nie musząc martwić się nadchodzącą burzą, wichurą, szarżującymi nocą dzikami czy wandalami, potencjalnie bywającymi wieczorami na osiedlach.
Dobrowolna ochrona ubezpieczeniowa autocasco obejmuje pomoc finansową ubezpieczyciela w przypadku powstania szkód z uwagi na działanie warunków pogodowych, zwierząt, osób trzecich, itd. W związku z tym, że AC nie jest wymagane przez prawo, instytucja państwa nie może wpływać na konkretne brzmienie listy przykładów jego zastosowania. W zależności od ilości zdarzeń losowych zawartych w umowie ubezpieczeniowej przyjdzie nam płacić składki wyższe lub niższe. Należy jednak pamiętać również o liście tak zwanych wyłączeń.
Czym są „wyłączenia” w polisie AC?
Przygotowując się do podpisania umowy ubezpieczeniowej na ochronę AC, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kwestię tak zwanych „wyłączeń”.
Wyłączenia to nic innego jak sytuacje, które zdyskwalifikują nas z otrzymania odszkodowania od ubezpieczyciela – nawet, gdy nasz samochód uległ zniszczeniu czy też został ukradziony. Towarzystwom ubezpieczeniowym – jako firmom pracującym na swój zysk – zależy na zmniejszeniu ryzyka wypłaty pieniędzy. Dodatkowo – funkcjonowanie wyłączeń zapobiega oszustwom finansowym, dzięki czemu proces zadośćuczynienia jest w pełni sprawiedliwy, legalny i uzasadniony, a klienci ubezpieczalni nie są w stanie dokonywać wyłudzeń.
Warto podkreślić, że stosowanie wyłączeń w umowach ubezpieczeniowych podkreśla całą ideę przyświecającą istnieniu ochronie AC. Z definicji ma ona przecież chronić przed skutkami zdarzeń losowych, a nie takich, które wyniknęły na przykład z zaniedbań właściciela pojazdu, które przyczyniły się do powstania szkody.
Jakie wyłączenia mogą pojawić się w polisie AC?
Bardzo często w umowach ubezpieczeniowych AC u różnych ubezpieczycieli wyłączenia wyglądają tak samo lub podobnie. Przeglądając polisy AC, możemy wyodrębnić kilka najpopularniejszych wyłączeń, które sprawią, że za szkodę nie otrzymamy odszkodowania. A zaliczyć do nich możemy między innymi:
- pozostawienie kluczyków w samochodzie, co ułatwiło złodziejowi kradzież auta – taka sytuacja może przytrafić się każdemu z nas, jednak to właśnie na nas – kierowcach – spoczywa odpowiedzialność za ochronę samochodu. Pozostawienie kluczyków w aucie nie potwierdza starań kierowcy w kwestii zapobieganiu stratom,
- jazda pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających – jeśli spowodujemy szkody pod wpływem alkoholu bądź innych substancji, możemy być pewni, że ubezpieczyciel nie uzna wniosku o wypłacenie odszkodowania,
- unikanie przeglądów technicznych auta – odbierane jest przez ubezpieczycieli jako niedokładanie starań do zachowania bezpieczeństwa na drodze i w trakcie użytkowania pojazdu,
- branie udziału w nielegalnych aktywnościach za pomocą samochodu – a więc branie udziału w nielegalnych wyścigach ulicznych czy używanie samochodu do przewożenia niebezpiecznych substancji, które mogą ulec zapłonowi. Oznacza to używanie samochodu do celów innych niż wskazuje jego przeznaczenie, co jest dla ubezpieczycieli elementem dyskwalifikującym w przypadku wniosku o wypłatę odszkodowania.
Podobnych przykładów wyłączeń wymienić można jeszcze wiele. Warto pamiętać, że zawsze powinny być one racjonalnie uzasadnione. Przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej powinniśmy zapoznać się ze wszystkimi z nich. Może okazać się przecież, że któreś będą dla nas niezrozumiałe. Wówczas warto skonsultować ich obecność z agentem ubezpieczeniowym.