Tomasz Gollob to jeden z najbardziej znanych polskich sportowców. Osiągnął niebywałe sukcesy w świecie sportu żużlowego. Wielokrotnie nagradzany na największych światowych imprezach stał się ikoną tej dyscypliny. Jak wyglądała jego droga na szczyt?
Pierwsze jazdy motocyklem Tomasza Golloba
Pasją do żużla zaraził się od ojca, który był mechanikiem motocyklowym. Nic dziwnego, że mały Tomek szybko odkrywa w sobie pasję, tym bardziej, że w bydgoskim Bocianowie, w którym mieszka, żużlem pasjonują się wszyscy mieszkańcy. Pierwszą maszynę otrzymuje w wieku pięciu lat. To niewielka motorynka, która rozbudza w chłopcu wyobraźnię. Dwa lata później malec zaczyna jeździć na motorze, chociaż nogami nie dotyka ziemi.
Później debiutuje na torze motocrossowym i… zalicza pierwszy poważny upadek. To jednak nie przeszkadza w tym, by chłopak zaczął zdobywać z czasem pierwsze młodzieżowe tytuły mistrzowskie. Poważne ściganie rozpoczyna się w 1988 roku. Wtedy właśnie trafia do Polonii Bydgoszcz – zespołu, z którym związany będzie (z roczną przerwą) aż do 2003 roku.
Początki kariery w Polonii Bydgoszcz
Młody sportowiec nieustannie, na każdym kroku wspierany przez ojca, pnie się w górę. W 1995 roku startuje po raz pierwszy w Grand Prix Polski. Zawody odbywają się na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. Gollob zdobywa wtedy najwyższą lokatę w tak ważnych zawodach. Później przychodzi czas na start w Grand Prix Szwecji. Wyścig odbywa się na Motorstadium w 1996 roku. Wtedy Polak kończy go na trzeciej pozycji.
Rok później mają miejsce aż dwa występy w zawodach Grand Prix. 17 maja na Stadionie Markéta w Pradze zajmuje miejsce na najniższym miejscu podium. W drugim z wyścigów nie daje szans rywalom. Podczas Grand Prix Szwecji zajmuje pierwszą pozycję. W kolejnym sezonie polski zawodnik jedzie w dwóch wyścigach z serii Grand Prix.
W Wielkiej Brytanii, na torze w Coventry, zajmuje 3 miejsce, w późniejszym, który ma miejsce na stadionie w Bydgoszczy – wygrywa. Świetną formę łapie w 1999 roku. Zwycięża wtedy aż dwukrotnie w zawodach z serii Grand Prix. Ma to miejsce na stadionach we Wrocławiu i Pradze.
Później przychodzi rok 2000. Wraz z początkiem nowego millenium Gollobowi nie układa się najlepiej. Startuje, tak jak robił to do tej pory, w różnych turniejach, ale nie odnosi oszałamiających sukcesów. W klasyfikacji generalnej znajduje się dopiero na 7 miejscu. W późniejszych latach, jak to w sporcie, bywa różnie. Gollob raz wygrywa, raz przegrywa. Ta zmienna passa trwa do 2003 roku, kiedy przenosi się do Unii Tarnów.
Starty w barwach klubu z Tarnowa
W tym klubie odnosi wiele zwycięstw drużynowych. W Ekstralidze żużlowej zdobywa wraz z nim dwa tytuły mistrzowskie. Trzykrotnie sięga też po mistrzostwo indywidualne. Sztuka ta udaje mu się kolejno w dwóch następujących po sobie sezonach 2004 i 2005.
Następny rok nie jest dla niego tak łaskawy i większość wyścigów kończy na najniższym stopniu podium. Zwyżka formy przychodzi jednak wraz z sezonem 2007. Wtedy zwycięża w Bydgoszczy, w GP Skandynawii jest drugi, a w Łotwie zajmuje trzecią pozycję. To jednak ostatnie starty w barwach tarnowskiego klubu.
Współpraca z klubem Stal Gorzów
Już w 2008 roku, na samym początku przygody z nową drużyną, Gollob stara się o jak najlepsze występy. W mistrzostwach świata wraz z kolegami zdobywa srebrny medal Mistrzostw Świata w Żużlu. Odnosi także indywidualne zwycięstwa podczas mistrzostw organizowanych w Słowenii, Danii i Finale Grand Prix.
Kolejne sukcesy są tylko kwestią czasu. Najważniejszy jest sezon 2010. Wtedy, jako drugi Polak w historii, zostaje indywidualnym mistrzem świata. Trzy lata później staje się rekordzistą pod względem punktów zdobytych w rozgrywkach ligowych.
W tym samym roku ulega groźnemu wypadkowi. Traci przytomność i, jak się później okazuje, doznaje wstrząśnienia mózgu. Niedyspozycja Golloba sprawia, że klub oddaje tytuł mistrzowski Falubazowi Zielona Góra. Wtedy sportowiec zapowiada zakończenie startów w cyklu IMŚ Grand Prix. Potem dwukrotnie zmienia barwy klubowe. Obecnie reprezentuje GKM Grudziądz.
Kariera tego sportowca jest naprawdę oszałamiająca. Zdobył w swojej karierze ogromną ilość tytułów mistrzowskich. Mimo wielu niepowodzeń i upadków nieustannie walczy o kolejne wygrane.