Prostownik jako urządzenie wykorzystywane do wymiany prądu zmiennego na stały okazuje się narzędziem niezbędnym dla każdego właściciela samochodu. Bez niego trudno mówić o procesie domowego ładowania akumulatora. Na rynku jesteśmy w stanie znaleźć różnego rodzaju prostowniki, które różnią się między sobą sposobem działania. Zaprezentujemy w związku z tym czytelnikom różnice między tymi produktami oraz najciekawsze modele w sprzedaży.
Jak wybrać prostownik?
Wybór właściwego prostownika, o dziwo, nie należy do prostych czynności. Na rynku dostępne są różne rodzaje akumulatorów, do których muszą być dokupywane odpowiednie prostowniki. Przed zakupem musimy sprawdzić przede wszystkim to, jakiego typu posiadamy akumulator, jaka jest jego pojemność. Istotne może być również to, czy zamierzamy ładować tylko jeden akumulator czy też dwa, często o odmiennych parametrach.
Najtańsze i najczęściej wybierane przez kierowców są prostowniki standardowe. Mamy tutaj do czynienia z prostymi i niedrogimi urządzeniami, które są odpowiednie dla samochodów osobowych. W zupełności wystarczą one do ładowania pojedynczego akumulatora. Ich budowa oparta jest na transformatorze bez dodatkowych elektronicznych elementów. Modele z wyższej półki posiadają automatyczne rozwiązania, jak zabezpieczenia chroniące przed zwarciami. Takie produkty zazwyczaj są przeznaczone albo do akumulatorów kwasowo-ołowiowych albo do żelowych.
O wiele bardziej zaawansowane są prostowniki mikroprocesorowe. W ich przypadku za proces kontroli ładowania odpowiada wbudowany mikroprocesor. Możemy mieć dzięki temu pewność, że cała czynność będzie bezpieczna dla akumulatora. Prostowniki mikroprocesorowe gwarantują nam znacznie więcej możliwości. Przede wszystkim dają nam okazję do ładowania akumulatora bez konieczności jego odłączania od samochodu. Zyskujemy przy tym stabilizację napięcia ładowania automatyczne zakończenie ładowania w przypadku pełnego naładowania akumulatora czy też automatyczną regulację prądu ładowania. Z takim prostownikiem możemy również przeprowadzić proces odsiarczania akumulatora. Mikroprocesorowe prostowniki mogą być wykorzystywane do obu typów akumulatorów.
Na rynku znajdziemy również prostowniki trakcyjne. Są to urządzenia, z pomocą których możemy ładować o wiele większe akumulatory. Przydadzą się w związku z tym do wózków widłowych, aut o napędzie elektrycznym, różnego typu maszyn elektrycznych.
Bez znaczenia na konkretny rodzaj prostownika, przed wyborem zwracajmy uwagę na kilka istotnych parametrów. Mowa tu o samym ciężarze, wymiarach, prądzie ładowania szczytowym oraz skutecznym, napięciu wyjściowym oraz zasilającym.
Prostownik Vorel 12 V 6 A 84 Ah
Zaczynamy tradycyjnie od produktów z niższej półki. Na sam początek prostowniki poniżej 100 złotych. Pierwszym z nich jest Vorel 12 V 6 A 84 Ah. Jest on przeznaczony do akumulatorów kwasowo-ołowiowych WET. jest on zaopatrzony w specjalne zabezpieczenie uniemożliwiające przeładowania i przepięcia. Znajdziemy w nim również amperometr wskazujący stan naładowania. Małe wymiary i niska waga – 1,5 kg, sprawiają, że jest on łatwy w transporcie oraz obsłudze.
Prostownik INTERTEC ECO 12V
Ten z kolei prostownik dedykowany jest do akumulatorów kwasowo-ołowiowych o napięciu 20-70 Ah. Prostownik 12V z prądem ładowania 4A posiada zabezpieczenie przed przeładowaniem oraz zabezpieczeniem przeciwnapięciowym. Wyposażony jest przy tym we wskaźnik naładowania w postaci lampki LED, która uruchamiana jest przy całkowitym naładowaniu akumulatora.
Hecht 2012
Prostownik samochodowy Hecht 2012 jest urządzeniem przeznaczonym do ładowania akumulatorów ołowiowych, żelowych i AGM o napięciu 6 lub 12V o pojemności między 4 a 120 Ah. Z jego pomocą możemy liczyć na szybkie naładowanie akumulatora czy też prawidłowy rozruch silnika. Posiada opcję rozpoznawania napięcia akumulatora, tryb czuwania po zakończonym ładowaniu, jak i również jest w stanie wykrywać wady akumulatora. Jest przy tym w pełni bezpieczny, precyzyjny i wygodny w użyciu.
SENA 4A z mikroprocesorem
Jest to prostownik, który posiada zaawansowany system diagnostyczny, dzięki czemu stale monitoruje stan akumulatora i zgłasza błędy ładowania. Obsługuje akumulatory kwasowo-ołowiowe, żelowe, AGM. Znajduje wszechstronne zastosowanie, gdyż może być wykorzystywany do samochodów osobowych, motocykli, quadów, ciągników ogrodowych, skuterów śnieżnych.
Zaopatrzony w mikroprocesor jest w stanie zdiagnozować stan akumulatora i dokonać jego dokładnej regeneracji i konserwacji. Zapobiegnie przy tym przeładowaniu, zapewni maksymalną efektywność, albowiem po analizie rozpocznie proces ładowania od odpowiedniego kroku. Jednocześnie chroni przed odwrotną polaryzacją oraz minimalizuje zużycie prądu. Możemy w nim skorzystać z aż 7 etapów ładowania akumulatorów. W czasie pracy zachodzi automatyczna zmiana trybu ładowania. Obecna jest przy tym ochrona przeciwzwarciowa – proces jest wyłączany, gdy prostownik wykryje poniżej 0,5V na zaciskach.
Bardzo pomocna jest funkcja pamięci wyboru trybu pracy, kiedy to prostownik sam wybierze ostatnio użyte ustawienia ładowania akumulatora. Wśród dodatkowych opcji dostępna jest funkcja rekondycjonowania akumulatora, która pozwala na odwrócenie procesu zasiarczenia. Model ten posiada przejrzysty wyświetlacz LCD.
Źródło zdjęcia: Depositphotos.com
Prostownik automatyczny Cars Accessories Co.
W cenie powyżej 100 złotych ciekawym wyborem może być ten prostownik automatyczny. Jest to prostownik 6V~12V 6A serii HB. Na co dzień umożliwia nam ładowanie zarówno 12V akumulatorów samochodowych jak i 6V akumulatorów używanych w motocyklach, ciągnikach, skuterach, łodziach. Przydatny jest do akumulatorów kwasowych i żelowych obsługowych i bezobsługowych. Oferuje między innymi automatyczne przechodzenie w stan podtrzymania napięcia po naładowaniu akumulatora, odłączenie akumulatora od prostownika w razie jakichkolwiek problemów. Gwarantuje pełne naładowanie każdego akumulatora od 20 do 120Ah.
Prostownik elektroniczny Yato 12 V 12 A 6-200 Ah
Jest to prostownik przeznaczony do akumulatorów kwasowo-ołowiowych WET. Posiada zabezpieczenie przeciwzwarciowe oraz przeciw przeładowaniu. Zaopatrzono go w wyświetlacz LED, gniazdo zapalniczki do zasilania zewnętrznych odbiorników. Pomocny jest w nim system chroniący przed skokami napięcia oraz przeładowaniem akumulatora. Jego zaletą są małe wymiary oraz waga poniżej 2 kg.
POWERMAT PM-CD-50RWP
Jest to wysokiej jakości automatyczny i precyzyjny prostownik akumulatorowy, który sprawdzi się zarówno w warsztatach jak i do domowego użytku. Urządzenie to jest w stanie ładować prądem o napięciu 12V i 24V. Posiada funkcję rozruchu silników benzynowych oraz diesel uruchamianą za pomocą pilota. Bardzo pomocna w nim jest funkcja szybkiego ładowania, dzięki której możliwe jest zwiększenie natężenia prądu. Model ten posiada wbudowany amperomierz, który stale wskazuje poziom naładowania akumulatora. Bardzo ciekawa jest funkcja rozruchu uruchamiana za pomocą pilota.
Prostownik CTEK MXS 5.0 12V
Ładowarka MXS 5.0 to innowacyjne urządzenie posiadające sterowanie mikroprocesorowe z zastosowanym układem samoczynnej kompensacji temperatury. Możemy dzięki niemu liczyć na profesjonalną jakość obsługi akumulatorów kwasowo-ołowiowych o pojemności od 1,2 Ah do 110 Ah z dopełniającą funkcją ładowania podtrzymującego w sytuacji akumulatorów o pojemności 160 Ah. Model ten gwarantuje diagnostykę stanu technicznego akumulatora, opatentowaną technologię automatycznego odsiarczania oraz funkcję regeneracji, która pozwala przywrócić do stanu gotowości do pracy głęboko rozładowane akumulatory z rozwarstwionym elektrolitem.
Dostępna w nim opcja AGM służy do maksymalizowania produktywności i żywotności akumulatorów dla do pojazdów z funkcją Stop-Start. Wykorzystano tu układ kompensacji temperatury, konserwacyjnego ładowania podtrzymujaco-impulsowego. Jest to produkt działający w pełni samoczynnie. Gwarantuje 8 etapów ładowania, możliwość wyboru programu dla małej lub normalnej baterii. Model ten posiada pyłoszczelną, a także odporną na zachlapania obudowę, dzięki czemu sprawdzi się w różnych warunkach.
YT-83052 Yato
YT-83052 Yato stanowi profesjonalny prostownik elektroniczny 12/24V 30A ze wspomaganiem rozruchu. Przeznaczony jest on do ładowania akumulatorów w samochodach osobowych, dostawczych, w motocyklach czy też łodziach motorowych. Posiada funkcję wspomagającą rozruch i podtrzymywania poprawnego napięcia w akumulatorach pracujących w trybie spoczynku. Jest on stosowany do akumulatorów konwencjonalnych kwasowo - ołowiowych, akumulatorów AGM. Posiada zabezpieczenie przeciwzwarciowe, a także zabezpieczenie przeciw przeładowaniu akumulatora. Zaopatrzony jest przy tym także w wyświetlacz LE. Oferuje pracę w napięciu prądu zmiennego AC: 12/24V, objętość akumulatora 50 - 600 Ah, częstotliwość 50HZ, prąd rozruchowy 145A (12V) oraz moc znamionową 500 W.
Prostownik TELWIN STARTRONIC 530
Na sam koniec naszego zestawienia niezwykle profesjonalne urządzenie z wysokiej półki cenowej. Prostownik TELWIN STARTRONIC 530 to urządzenie, za które przyjdzie nam zapłacić ponad 2000 złotych. Jest to elektroniczny, sterowany mikroprocesorem prostownik przeznaczony do ładowania 6, 12 i 24 woltowych akumulatorów kwasowych, niklowo-kadmowych i żelowych i wspomagania rozruchu. Oferuje między innymi zasilanie jednofazowe, rozruch samochodów z silnikami benzynowymi oraz diesla. Zaopatrzony jest w cyfrowy miernik prądu ładowania oraz napięcia na akumulatorze, elektroniczną regulację prądu ładowania w zakresie 1- 40 A, wybór czasu trwania ładowania: 2h, 4h, 6h, 10h.
Dostępna w nim funkcja podtrzymania uaktywnia się poprzez podłączenie prostownika do gniazda zapalniczki. Dzięki temu możliwe jest odłączenie i wymiana akumulatora bez utraty ustawień urządzeń elektronicznych w samochodzie. Model ten zapewnia automatyczne wyłączenie po osiągnięciu na akumulatorze napięcia 7,2V, 14,4V, 28,8V, w zależności od rodzaju akumulatora. Możemy liczyć również na zabezpieczenie przeciw zwarciu biegunów, przeciążeniu i odwrotnej biegunowości. Prostownik jest chłodzony wentylatorem.