Dla większości z nas najtrudniejszym w życiu egzaminem był ten na prawo jazdy. Dla wielu okazał się bardzo stresujący, dlatego warto poznać sposoby na to, aby zminimalizować ten niepożądany stan. Osobom, które mają to jeszcze przed sobą podpowiadamy, jak dobrze przygotować się do kursu na prawo jazdy.
Bądź pewny siebie i działaj zdecydowanie
Pamiętajmy o tym, że za kierownicą musimy być zawsze pewni swoich działań. Każdy manewr powinien być nie tylko zgodny z przepisami ruchu drogowego, ale także płynny i dobrze opanowany. Działając pewnie i zarazem spokojnie damy zarówno instruktorowi jak i egzaminatorowi jasny sygnał, że zasługujemy na to, by samodzielnie poruszać się po drogach.
Bacznie obserwuj znaki
Aby kurs na prawo jazdy zakończył się dla nas pomyślnie, musimy nauczyć się znaczenia każdego z możliwych drogowskazów. Ze znakami warto zapoznać się dużo wcześniej, korzystając z wszystkich możliwych okazji do obserwacji drogi, podróżując już jako pasażer. Dzięki temu zyskamy pewność, że w niespodziewanych sytuacjach podczas jazdy z instruktorem zachowamy się właściwie.
Nie zapominajmy o tym, że oprócz znaków pionowych i sygnalizacji świetlnej, na szosie również wyrysowane są oznaczenia. Warto pilnować, by nie przekraczać linii ciągłych. Błędem kardynalnym jest oczywiście przejechanie przez tę podwójną. Niemniej ważne są jednak także pojedyncze linie ciągłe. Przejeżdżając zarówno przez jedne jak i drugie musimy zdawać sobie sprawę, że skutek będzie podobny – oblany egzamin.
Warto pamiętać również o tym, że oznakowanie w kolorze żółtym ma pierwszeństwo przed białym. W czasie gdy na ulicy wyrysowane są linie o tych dwóch kolorach - stosujmy się zawsze do żółtych, bo to jedyne właściwe zachowanie.
Poznaj kodeks drogowy
Trzeba wiedzieć, że oprócz podręcznika dla kierowcy ważną książką, z którą należy się zapoznać, jest kodeks drogowy. To zbiór wszystkich informacji, niezbędnych do tego, by wiedzieć, jak w różnych okolicznościach należy zachować się na drodze. Znajomość przepisów zawartych w prawie o ruchu drogowym pomoże nam w całkowitym zrozumieniu zasad, które nim rządzą. Powinniśmy bowiem nie tylko je znać, ale także rozumieć.
Nauczmy się także terminologii związanej z wykonywanymi w czasie kursu zadaniami. Nazewnictwo przyda nam się do tego, by nie popełniać najbardziej podstawowych błędów. W trakcie kursu utrwalimy sobie jedynie zdobytą wcześniej wiedzę, prosząc instruktora, aby wyjaśniał nam rodzące się na bieżąco wątpliwości.
Poznaj samochód egzaminacyjny
Jednym z elementów egzaminu jest test z wiedzy o samochodzie. Dołóżmy wszelkich starań, by należycie poznać ten, którym będziemy jeździć w trakcie końcowego testu sprawdzającego nasze umiejętności. Instruktorzy mają obowiązek posiadać takie samo auto, które obowiązuje na terenie danego województwa. Jeśli szkoła, którą chcemy wybrać, nie posiada jednak takiego pojazdu – dobrze zastanówmy się, czy na pewno warto się na nią decydować.
Po wybraniu odpowiedniej instytucji, prośmy pracujących tam instruktorów, by jak najczęściej ćwiczyli z nami czynności kontrolne. Podchodząc do egzaminu musimy być absolutnie pewni, jak należycie wykonać każdą z tych, o którą mogą poprosić nas na egzaminie. Warto znać zarówno każdą żarówkę w samochodzie, jak i skale, które wskazują poziom płynów eksploatacyjnych.
Nie ucz się pytań egzaminacyjnych na pamięć
Wielu przyszłych kierowców myśli, że może nauczyć się odpowiedzi z egzaminu teoretycznego na pamięć. To błąd, który może nas sporo kosztować. Pamiętajmy o tym, że bazy pytań są nieustannie rozbudowywane, testów jest wiele, a odpowiedzi również mogą zmieniać się z każdą edycją kursu. To sprawia, że tylko rzetelna i ugruntowana wiedza jest jedyną gwarancją powodzenia.
Jeśli kurs na prawo jeszcze przed Tobą, rady, które opisaliśmy z pewnością będą pomocne, o ile weźmiesz je sobie do serca. Dzięki nim łatwiej poradzisz sobie w trakcie kolejnych jazd i wykładów z teorii, a egzamin okaże się tylko formalnością.