Praca w zakładzie wulkanizacyjnym bywa niebezpieczna. Związana jest z wieloma zagrożeniami. Dlatego właśnie, dbając o swoje bezpieczeństwo i zdrowie, trzeba stosować się do przepisów BHP obowiązujących w tego typu firmie usługowej. Czego one dotyczą? Opisujemy to w niniejszym artykule.
Unikanie typowych zagrożeń
W pierwszej kolejności pracownicy zobowiązani są do tego, by dbać o porządek. Upadki w wyniku potknięcia mogą być opłakane w skutkach. Należy też wykazać się wzmożoną uwagą w trakcie prowadzenia prac magazynowych. Upadek z drabiny w czasie składowania opon na wysokich regałach jest spotykany w tej branży dość często.
Koniecznością jest też okresowe sprawdzanie sprawności maszyn wykorzystywanych w firmie. Niekontrolowany wyciek cieczy pod dużym ciśnieniem lub uszkodzenie układu pneumatycznego może grozić utratą zdrowia lub życia. Niezwykle ważna jest też wzmożona uwaga w czasie korzystania z narzędzi zasilanych elektrycznie. Ich niewłaściwa izolacja może w skrajnych przypadkach doprowadzić do porażenia prądem.
Ustawianie samochodu na stanowisku
Manewrowanie pojazdami klientów musi być wykonywane przez osoby do tego upoważnione. Powinny one, wedle polskiego prawa, posiadać uprawnienia do prowadzenia danego typu auta. W tym czasie niedozwolone jest, by na błotnikach, stopniach czy skrzyni ładunkowej samochodu dostawczego lub ciężarowego znajdowały się osoby trzecie.
Kierowca powinien też zastosować się do ograniczenia prędkości wynoszącego 15 km/h. Ruch auta powinien być kontrolowany przez innego pracownika. Taka koordynacja jest niezbędna, aby zostało ono odpowiednio ustawione w wyznaczonym do tego miejscu.
Jednocześnie należy pamiętać, by z przejazdu usunięte zostały wszystkie przedmioty znajdujące się na podłodze: części, narzędzia, metalowe odpadki czy węże do transportu sprężonego powietrza. One wszystkie mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, a należy tego bezwzględnie unikać. Po ustawieniu naprawianego pojazdu w wyznaczonym do tego miejscu należy niezwłocznie wyłączyć silnik.
Podnoszenie samochodu
Przed rozpoczęciem pracy z użyciem ciężkiego sprzętu pneumatycznego należy sprawdzić jego stan techniczny. To samo dotyczy lewarków ręcznych. Kategorycznie zabronione jest używanie jakichkolwiek sprzętów zdradzających oznaki niesprawności. Niebywale ważne dla zarządcy firmy powinno być również to, by używając ich, zwrócić uwagę na ich maksymalny udźwig. Musi on być dostosowany do masy pojazdu, który ma zostać podniesiony.
W innym przypadku istnieje ryzyko uszkodzenia urządzenia. Może to z kolei sprowadzić bezpośrednie zagrożenie dla osób znajdujących się w niedalekiej odległości od niego. Zalecane jest również – w sytuacji dysponowania podnośnikiem o mniejszym udźwigu – podnoszenie jedynie jednej osi naprawianego samochodu. Konieczne jest także zabezpieczenie mechanizmu podnoszącego, by nie doszło do jego samoczynnego opadnięcia.
Naprawa, montaż i demontaż opon
Pomieszczenie, w którym opony poddawane są wulkanizacji i bieżnikowaniu, musi być odpowiednio wentylowane. Jego ściany powinny być pokryte łatwo zmywalną powłoką, którą można szybko przywrócić do czystości. Trzeba też każdorazowo uważać, żeby nie poparzyć się rozgrzanymi wulkanizatorami czy prasami do bieżnikowania.
Niedozwolone jest też nakładanie opon na uszkodzone felgi. Skrzywione muszą zostać poddane odpowiednim zabiegom i prostowaniu. W czasie demontażu szczególną uwagę trzeba też zwrócić na części sprężynujące, które mogą wyskoczyć z osi pojazdu w kierunku mechanika. Warto też pamiętać o zasadach obowiązujących w trakcie transportu ciężkich opon i kół. Do tego celu należy używać specjalnie do tego przeznaczonych wózków.
Składowanie materiałów
Zdejmowanie opon i kół z półek magazynowych powinno odbywać się z użyciem dźwignic. Mogą do tego służyć także wózki widłowe lub platformowe. Konieczne jest również utrzymywanie należytego porządku w magazynie. Dotyczy to zarówno dróg transportowych, jak i samych regałów. Jest to bardzo ważne z dwóch powodów.
Po pierwsze pozwala uniknąć potknięciom w trakcie przemieszczania się po pomieszczeniu, a po drugie zapobiega osuwaniu się niewłaściwie ułożonych przedmiotów z regałów. Warto też pamiętać, że niedozwolone jest znoszenie ręcznie ciężkich materiałów podczas poruszania się po drabinie. Wskazane jest wówczas użycie stałych i ruchomych podestów.
Dbałość o bezpieczeństwo w zakładzie wulkanizacyjnym nie jest zadaniem prostym. Pamiętając jednak o opisanych przez nas regułach, można być pewnym, że prowadzenie prac będzie zgodne w obowiązującymi w zakładzie przepisami BHP.