Samochody terenowe są dostępne w wielu różnych odsłonach. Jedne są coraz bardziej podobne do zwykłych aut miejskich, inne – znakomicie przystosowane do jazdy w trudnym terenie. Jedno pozostaje niezmienne – cieszą się one zarówno w Polsce, jak i na świecie coraz większą popularnością. Które z nich są szczególnie warte uwagi? Przedstawiamy ranking aut dla różnych grup odbiorców.
Land Rover Defender – przygoda dla całej rodziny
To auto terenowe jest ikoną motoryzacji rodem z Wielkiej Brytanii. Uznawane jest za samochód przeznaczony dla prawdziwych mężczyzn. Początkowo używane było przede wszystkim do celów militarnych, a to daje nam pewność, że sprawdzi się w bardzo trudnych warunkach. Używając go, nie należy więc obawiać się urozmaiconego, górzystego terenu, głębokich dołów z błotem i grząskiego mułu. Z powodzeniem wybrniemy ze wszystkich tych tarapatów.
Interesujące jest to, że model ten produkowany jest w prawie niezmienionej formie już od blisko 30 lat. Czy ma to jakiekolwiek znaczenie? Oczywiście, bo dzięki temu możemy być pewni, że koncepcja powstała jeszcze w latach 40. XX wieku jest niezastąpiona do dziś. Stąd też osoby, które zaufały angielskiemu producentowi pozostają wiernymi klientami. Wiedzą, że kierowca wraz z dziewięcioma osobami na pokładzie będzie mógł podróżować z nimi komfortowo nawet po bardzo wymagającym terenie.
Toyota Land Cruiser – elegant z napędem na 4 koła
Japońscy konstruktorzy stworzyli samochód kultowy. Jest on niezastąpiony w trakcie weekendowych wyjazdów, a także jazdy zdecydowanie bardziej ekstremalnej. Jest tak już od 1984 roku, kiedy z fabryki wyjechały pierwsze egzemplarze tego auta z napędem na cztery koła. Faktem jest jednak to, że wraz z biegiem lat samochód stawał się coraz bardziej „miastowy”.
O tyle więc, o ile w latach 80. można było Cruiserem wjechać w największe błoto, dziś już niekoniecznie. Minęły bowiem lata świetności wersji Prado i Bundera. Dziś możemy mieć jednak pewność, że w elegancko wyglądającym aucie będziemy dobrze się prezentować i dostaniemy szansę na urządzenie sobie przejażdżki po stosunkowo płaskim, niewymagającym zbytnio terenie.
Nissan Pathfinder – dla wielu niezastąpiony
Model ten zadebiutował w 1985 roku, jednak w naszym kraju znana jest głównie jego wersja o oznaczeniu R51. Auto produkowane w latach 2004-2012 znalazło u nas wielu zwolenników. Stało się tak z uwagi na to, że konstrukcja osadzona została na klasycznej ramie, jest więc bardzo solidna. Dodatkowo każde z czterech kół ma niezależne zawieszenie. Stąd też płynie wniosek, że jazda tym pojazdem będzie komfortowa. W kabinie zmieści się zresztą aż siedmiu pasażerów. Dodatkową zaletą samochodu jest jego bogate wyposażenie. Ono wraz z doskonałym zawieszeniem przystosowanym do jazdy w terenie da użytkownikowi dużo radości z jazdy.
Mercedes G – kiedyś dla wojskowych, dziś dla cywili
Wywodzący się z Niemiec samochód był początkowo wykorzystywany przez armię. Nikt nie powinien jednak dziwić się tym faktem. Pierwsze wersje tego modelu (seria W461) były produkowane tak, by odznaczać się jak najmniejszą awaryjnością i prostotą w naprawie. Stąd też użytkownik mógł mieć pewność, że samochód, którym jedzie, nie będzie narażał go na duże koszta. Kiedyś próżno było bowiem szukać skomplikowanej elektroniki i zaawansowanych technologicznie dodatków.
Dziś modele z serii G są zdecydowanie bardziej skomplikowane w budowie. Mają zaawansowane, automatyczne skrzynie biegów, diody LED i wnętrze wykończone skórą i drewnem. Nadal jednak z powodzeniem radzą sobie z pokonywaniem bardzo stromych podjazdów i bez obaw można wyjechać nimi w teren.
UAZ 469 – wytrzymały i niezwyciężony
Wielu miłośników sportów motorowych mówi, że im dalej wjedzie terenówka, tym dalej musi dostać się jadący za nią traktor. Trzeba jednak przyznać, że siedząc za kierownicą UAZ-a, można zapomnieć o tym starym powiedzeniu. Konstrukcja auta stworzona jeszcze przez radzieckich inżynierów do dziś cieszy się zaufaniem ogromnego grona odbiorców. Stwierdzeniu temu przytakną zarówno wojskowi, jak również miłośnicy jazdy w trudnym terenie.
Przedstawiciele obu grup wiedzą, że za nieduże pieniądze można nabyć egzemplarze w dobrym stanie. Najlepiej jednak skupić się na tych dostępnych na rynku wtórnym. Wśród nich znajdą się auta wyposażone w instalację gazową, która sprawi, że jazda będzie bardzo ekonomiczna. Możemy mieć też pewność, że samochód będzie sprawdzał się w trakcie realizacji najtrudniejszych zadań.
Wybór różnorodnych samochodów terenowych jest bardzo duży. Przedstawiliśmy jednak te, które terenowe są nie tylko z nazwy. Dzięki przedstawionym modelom można bowiem z powodzeniem wybrać się na przejażdżkę po najbardziej wymagających trasach.