Przecinarki to urządzenia, które dostępne są na rynku w wielu różnorodnych odsłonach. To sprawia, że nadają się do wykonywania wielu prac. Mogą posłużyć nam do tego, by ciąć zarówno materiały budowlane, ale także drewno czy metal. Jakie rodzaje tych maszyn wyróżniamy?
Przecinarka stołowa idealna do warsztatu
Sprzęt tej klasy przyda się przede wszystkim właścicielom firm usługowych. Będą oni mogli dzięki niemu ciąć twarde materiały budowlane. Bez problemu przepołowią różnego rodzaju ceramiczne pustaki czy elementy wykonane z kamienia.
Inne modele tego sprzętu przydadzą się z kolei wszędzie tam, gdzie obróbce będzie podlegać glazura, klinkier czy kostka brukowa. Są i takie modele, których ostrze dostosowane jest do tworzenia nacięć bardziej zróżnicowanych, takich jak różnego rodzaju szlaczki czy wzory.
Przecinarka taśmowa do zadań specjalnych
Ten typ opisywanego urządzenia znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonywanie precyzyjnych cięć. Jest on wyposażony w wiele udogodnień elektronicznych i tych, które bazują na automatyce. Służące do cięcia specjalnie zaprojektowane taśmy pozwalają na to, by ciąć z ich użyciem pod różnym kątem.
Narzędzi tych używa się często do cięcia betonu komórkowego i innych mu podobnych struktur. Sam materiał podlegający obróbce jest z kolei (w niektórych modelach) podawany za pomocą specjalnych prowadnic napędzanych silnikami elektrycznymi.
Przecinarka tarczowa z różnymi rodzajami napędu
Tego rodzaju sprzęt budowlany dostępny jest w wielu różnych odsłonach. Często jego ostrze napędzane jest za pomocą łańcucha. Coraz częściej producenci decydują się jednak na rezygnację z tego rozwiązania na rzecz napędu hydraulicznego. Dzięki temu można uzyskać niezmienną szybkość cięcia bez obaw o stan układu napędowego. Nie trzeba więc martwić się o koła pasowe, paski i nadmierny hałas.
W ten sposób oszczędza się czas, który mógłby być przeznaczony na niezbędne remonty urządzenia. Ważne jest również to, że sprzęt ten zaprojektowany został z dbałością o najwyższe standardy bezpieczeństwa. Pod tym względem wyróżniają się modele wyprodukowane przez firmy Husqvarna i Atlas Copco. Obydwaj producenci są obecni na rynku od lat i dostarczają akcesoria najwyższej jakości. Są one dostosowane do cięcia w betonie, stali i asfalcie.
Przecinarka jezdna niezbędna w trakcie robót drogowych
Sprzęt ten znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie metalowa tarcza tnąca musi wejść w kontakt z betonem. Dlatego też z jego zalet skorzystają ci, którzy na co dzień zajmują się modernizacją dróg. Będą oni mogli z powodzeniem wykonywać zarówno głębokie cięcia dylatacyjne, jak i te, których celem jest zrealizowanie robót naprawczych.
Głębokość cięcia jest najczęściej regulowana w bardzo prosty sposób. Do pracy można także użyć jednocześnie aż dwóch tarcz. Oszczędza się wtedy dużo czasu przeznaczonego na uporczywe zajęcie, które szczególnie doskwiera w słoneczne, upalne dni. Dzięki temu w stosunkowo łatwy sposób można przeprowadzić różnego rodzaju prace modernizacyjne.
Przecinarka plazmowa – technologia w służbie ludziom
W urządzeniu tym do cięcia materiału nie służy metalowe ostrze ani tarcza. Wykorzystuje ono bowiem materię o strukturze przypominającej gaz. W praktyce jest to jednak prąd o bardzo wysokim natężeniu. To on sprawia, że można dokonywać bardzo precyzyjnych cięć w metalu. Za pomocą plazmy powietrznej można z powodzeniem wycinać dowolne kształty w miedzi, stali, blasze i aluminium.
Możliwe jest także dokonywanie różnorodnych korekt ustawień dotyczących przepływu prądu i powietrza. Trzeba przy tym pamiętać o dobraniu właściwych parametrów. Jedynie to zapewni najbardziej optymalną pracę. Właściwie skonfigurowane urządzenie może ciąć materiały z prędkością nawet 10 metrów na minutę.
Wiadomo jednak, że każdy rodzaj stopu potrzebuje innej temperatury do wykonania właściwej jakości nacięć. Warto zatem odnotować, że parametry urządzenia mogą zostać dostosowane do potrzeb użytkownika. Przyczynią się do tego wymienne elementy, takie jak palniki, elektrody i dysze.
Różnorodne typy przecinarek dostępnych na rynku mogą zaspokoić potrzeby każdej grupy klientów. Dzięki temu możemy być pewni, że niezależnie od tego, czym zajmujemy się na co dzień, na pewno znajdziemy sprzęt, który będzie odpowiadał naszym wymaganiom.