Spawarka przestała być narzędziem przeznaczonym tylko dla profesjonalistów. Coraz częściej cieszy się wielkim powodzeniem wśród majsterkowiczów-amatorów. Na jej zakup decydują się ci, którzy wykonują różnorodne prace przy domu czy w garażu. Mogą wtedy poddać renowacji zarówno uszkodzoną balustradę balkonową, jak również stare zawiasy przy furtce czy bramie wjazdowej. Z powodzeniem mogą też samodzielnie naprawić uszkodzony tłumik samochodowy. Jakie rodzaje spawarek dostępne są na rynku? Czym się charakteryzują? Na te i inne pytania odpowie niniejszy tekst.
Spawarka inwertorowa
Ten rodzaj urządzenia spawającego odznacza się niewielkimi gabarytami i wagą. Jego wewnętrzna budowa jest jednak na tyle skomplikowana, że serwisowania muszą podjąć się wyspecjalizowane zakłady. Faktem jest jednak to, że sprzęt ten jest dość niezawodny. Zużywa także niewielkie ilości prądu i, co za tym idzie, sam układ elektryczny wykazuje się dużą odpornością na spadki napięć.
Ważne jest również, że producenci tej klasy sprzętów zadbali o to, by nie było konieczne zakupywanie drogich, specjalistycznych elektrod. Można więc używać nawet tych, które wykazują się gorszą jakością. To z kolei sprawia, że korzystanie z tej klasy spawarek nie pociąga za sobą konieczności ponoszenia dużych kosztów. Dodatkowo są to modele niezwykle uniwersalne, posiadające wiele dodatkowych funkcji.
Spawarki transformatorowe
Większość modeli tej klasy, co podkreślają nawet eksperci, odznacza się nieskomplikowaną budową. To sprawia, że są one niedrogie i na ich zakup może pozwolić sobie nawet amator. Trzeba jednak przyznać, że tego rodzaju sprzęt ma wiele wad. Przede wszystkim ze względu na zasilanie. Wykazuje się złą stabilnością pracy i dużym poborem prądu. Dodatkowo narzędzia tego typu są niezwykle czułe na jakość wykorzystywanych do spawania elektrod.
Wielu użytkowników podkreśla, że sprzęt tej klasy jest mało podatny na uszkodzenia mechaniczne. Warto jednak zwrócić uwagę na ciężar wybieranego sprzętu. Dlaczego? Wielu sądzi, że producenci zawyżają moc sprzedawanych przez siebie spawarek. Stąd też warto zapamiętać jedną prostą regułę: lekka spawarka o zaskakująco dużej mocy nie istnieje. Tylko te, które są wystarczająco ciężkie, bazują na dobrej jakości, mocnych transformatorach. To z kolei gwarantuje, że spawarka zaspokoi potrzeby nawet bardziej wymagających użytkowników.
Oprócz wiedzy na temat opisanych rodzajów spawarek, warto pogłębić ją jeszcze bardziej. Wtedy dowiemy się o aparaturze przeznaczonej do trzech różnych metod spawania. Jak się one nazywają i czym charakteryzują?
Spawarki MMA
Są one przeznaczone do spawania przy użyciu elektrody otulonej. Ich konstrukcja oparta jest na źródle prądu (może być stały lub przemienny) i układzie sterowania. On odpowiada z kolei za to, jaki prąd (o jakim natężeniu) trafi do uchwytu elektrodowego. W zależności od tej zmiennej można decydować się na zespalanie ze sobą różnej jakości materiałów.
Spawarki MIG-MAG
Sprzęt tej klasy nazywany jest przez fachowców „migomatem”. Ma opinię najbardziej przystępnego nie tylko dla spawaczy, ale również amatorów, którzy będą używać go okazjonalnie do prostych, niewymagających zadań. W celu spawania używa się w nim osłony gazu. Pozwala on na łączenie nawet grubszego aluminium i różnorodnych metali. Jakość uzyskanej spoiny jest na tyle dobra, że z powodzeniem zaspokoi potrzeby niewyspecjalizowanych użytkowników.
Spawarka TIG
W przypadku tego urządzenia spawanie odbywa się przy użyciu elektrody nietopliwej. Metoda ta pozwala na uzyskanie wysokiej jakości spoiny. Korzystna jest w przypadku spawania aluminium i stali wysokostopowych. Maszyneria ta może być wyposażona w szereg dodatkowych funkcji, które pozwolą na różnorodne zastosowanie urządzenia klasy TIG.
Dodatkowe akcesoria
Właściwie dobrane elektronarzędzie to nie wszystko. Należy także zadbać o to, by swój warsztat wyposażyć w niezbędne oprzyrządowanie dodatkowe. Niezbędna w tym zakresie będzie maska spawalnicza chroniąca oczy przed oślepiającym światłem. Jest to podstawowy wymóg w trakcie pracy z jasno żarzącymi się elektrodami.
Przydatne będą także rękawice spawalnicze – chroniące przedramiona przed iskrzeniem i poparzeniami. Spośród narzędzi i akcesoriów należy dobrać także drut do spawania, który należycie zespoli ze sobą metalowe elementy. Nie można zapomnieć też o nożu do ścinania spawów, wałku dociskowym, specjalnym młotku, magnetycznym kątowniku i wielofunkcyjnych szczypcach.
Trzeba przyznać, że wybór spawarki i dodatkowych akcesoriów nie jest sprawą łatwą. Najważniejsze jest jednak to, że oferta producentów jest ogromna. Dzięki temu swoje potrzeby zaspokoją zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści.