Swoim autom stawiamy coraz to większe wymagania. Mają być ekonomiczne, prezentować się świetnie i jeszcze być niezawodne. O ile łatwiej jest wybrać samochód w trasę, o tyle trudniej zdecydować się na samochód do jazdy miejskiej. Na co zwrócić uwagę, jeśli chcemy kupić auto do miasta? Jakie cechy powinny być dla nas ważne? Podpowiadamy, jaki jest idealny samochód miejski, a także prezentujemy kilka najciekawszych naszym zdaniem modeli.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze miejskiego auta?
Auto miejskie to zdecydowanie nie jest suv, samochód sportowy, terenowy czy nawet nie limuzyna. Samochód do jazdy po mieście powinien być niewielkich rozmiarów, zwinny, a jednocześnie mało palić i być możliwie ekonomiczny. Dzięki małym rozmiarom łatwiej będzie nam lawirować w wąskich uliczkach, omijać inne auta stojące w niezliczonych korkach oraz parkować w trudnodostępnych miejscach i na wąskich parkingach. Dla wygody warto też postawić na automatyczną skrzynię biegów. Podczas dynamicznej jazdy w mieście z pewnością przyda się nam takie rozwiązanie, kiedy to samochód sam będzie dostosowywał biegi do warunków jazdy. Z pewnością w mieście sprawdzi się także klimatyzacja, która nieraz uratuje nam życie podczas jazdy w upale lub w trakcie długich godzin spędzonych w korkach.
Postawmy też na oszczędny silnik. Samochód miejski nie musi palić mało w trasie, gdy zakładamy, że więcej czasu spędzi na miejskich drogach. On musi być ekonomiczny podczas stania w korkach oraz częstego ruszania z miejsca. To, ile pali w trasie, powinno być dla nas kwestią drugorzędną. Świetnym rozwiązaniem może być nie tylko małe spalanie, ale wybór oszczędniejszego paliwa. Gaz w samochodzie wypada znacznie lepiej niż diesel, jednak samochód traci wtedy na mocy. Jeszcze lepszym pomysłem jest kupon auta elektrycznego lub hybrydowego. To prawdziwa oszczędność, jednka trzeba zwrócić uwagę, że nie w każdym mieście jest dostateczna ilość stacji do ładowania baterii. A te trzeba ładować zwykle po około 150 lub 300 kilometrach (zależnie od modelu auta), co zupełnie wyklucza je z dłuższych tras pozamiejskich. Poza tym trzeba też liczyć się z wyższą ceną takiego samochodu – auta elektryczne i hybrydowe są jednymi z droższych samochodów miejskich na rynku motoryzacyjnym. Przy okazji ekonomizacji kosztów nowego samochodu miejskiego – warto przyjrzeć się cenom napraw i warsztatu w przypadku awarii. Znacznie lepiej w tym wypadku plasują się samochody popularnych producentów, niż samochody wyjątkowe i rzadkie na rynku.
Auto na miasto powinno też dobrze się prezentować. W końcu będziemy nim jeździć nie tylko na zakupy do supermarketu, ale także do pracy, na spotkania biznesowe czy randki. To kwestia bardzo indywidualna, dlatego każdy z nas powinien szukać swojego samochodowego ideału.
Fot. Depositphotos.com
Poniżej kilka propozycji nowoczesnych i ekonomicznych aut.
Nowy Volkswagen Golf, cena wyjściowa samochodu z salonu ok. 61 tys. zł
Golf to samochód, który od kilku pokoleń tworzy własną klasę. Znany jest niemal każdemu, ale jego najnowsze wersja z 2018 roku dosłownie zachwyca. Jak samochód zachwala producent: z przodu przyciąga wzrok solidny grill chłodnicy z logo Volkswagena. W wersjach Comfortline i Highline grill chłodnicy jest ozdobiony cienkimi chromowanymi paskami. Wąskie reflektory nachodzące wysoko na błotniki i spłaszczone od dołu zderzaki nadają pojazdowi atrakcyjny, dynamiczny wygląd. W połączeniu z proporcjonalnie dobranym rozstawem osi i niewielkimi prześwitami wysmakowana sylwetka karoserii z charakterystycznymi tylnymi słupkami emanuje werwą typową dla Golfa. Tył samochodu zachwyca eleganckimi konturami, estetycznym dyfuzorem oraz zdecydowanie zarysowanym panelem świateł LED-owych.
Jednak nowy Golf to nie tylko świetny wygląd. Liczy się też funkcjonalność i ekonomia użytkowania. Dzięki odpowiednim proporcjom nadwozia model oferuje dużo miejsca na nogi – zarówno osobom siedzącym z przodu, jak i pasażerom na tylnych siedzeniach. Wnętrze pojazdu wyróżnia się również najwyższej jakości materiałami oraz całą gamą inteligentnych i atrakcyjnych wizualnie rozwiązań, do których należą: wygodne fotele, pojemny bagażnik oraz konsola centralna, która jest nieznacznie pochylona w kierunku kierowcy, a także niezwykle łatwa w obsłudze, dzięki specjalnej ergonomicznej budowie i białym podświetlanym przełącznikom. Silniki w Golfie są idealne dla osób, które kochają podróżować, a przy tym zależy im na niskich kosztach użytkowania samochodu. Oszczędność zwiększa się dzięki zaawansowanej technologii podnoszącej wydajność i poprawiającej dynamikę przenoszenia mocy. To między innymi dzięki temu całkowity koszt użytkowania pojazdu jest jeszcze niższy. Silniki TDI Volkswagena to silniki wysokoprężne z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem paliwa oparte na technologii Common Rail. Charakteryzuje je oszczędność, wysoka moc i bardzo dobre osiągi. Dzięki opcjonalnej funkcji wyboru profilu jazdy, Golf dopasuje się do stylu prowadzenia i warunków drogowych. Wystarczy wybrać żądany profil za pomocą przycisku lub ekranu dotykowego systemu Infotainment, aby układ napędowy, kierowniczy oraz skrzynia biegów same dopasowały się do wybranej opcji. Zależnie od wybrane opcji samochodu, nowy Golf wykazuje spalanie na poziomie od 4,2 do 5,7 litrów paliwa na 100 kilomterów.
Nowa Toyota Yaris Hibrid, cena wyjściowa nowego modelu z salonu ok. 44 tys. zł
Nowa Toyota Yaris Hibrid to ekonomiczne auto miejskie sprawdzonej japońskiej marki. Charakteryzuje się bardziej dynamiczną stylistyką i pakietem aktywnego bezpieczeństwa Toyota Safety Sense. Pozwala dynamicznie poruszać się po mieście. Yaris Hybrid to pierwszy w pełni hybrydowy samochód w swojej klasie. Łączy przyjemność z jazdy, wyjątkowo niskie koszty utrzymania, zwinność, miejski spryt, niezwykły design i innowacyjne rozwiązania technologiczne. Spalanie w mieście to tylko 3,1 l/100 km.
Autorski system bezpieczeństwa Toyoty zapewnia innowacyjne technologie, które korzystają miedzy innymi z kamery monitorującej dystans przed samochodem, czujnika laserowego oraz radaru mierzącego odległości i prędkości na drodze. Jazda takim autem po mieście jest wyjątkowo bezpieczna, nawet dla niewprawionych i początkujących kierowców. Ponadto samochód sam reguluje odpowiednie światło, dzięki wbudowanym czujnikom natężenia oświetlenia. Wśród rewolucyjnych technologii, które zachwala producent, warto wymienić także system zapobiegający blokowaniu kół (ABS), automatyczne wspomaganie hamowania oraz system wspomagający pokonywanie podjazdów.
Fot. Depositphotos.com
Opel Corsa, cena wyjściowa nowego modelu z salonu ok. 43 tys. zł
Samochód Opel Corsa to wyjątkowe auto miejskie z szeroką gamą innowacji, będących owocem niezawodnej niemieckiej inżynierii. Zależnie od wyboru silnika, możemy liczyć na spalanie na poziomie od 5 do 6 litrów paliwa na 100 km jazdy. Ponadto Corsa dostępna jest z kilkoma wersjami skrzyni biegów – od tradycyjnej po 6-biegową oraz automatyczną skrzynię biegów. Silnik samochodu wyposażony jest w specjalny system, który zapewnia ekonomiczną, a także dynamiczną jazdę. Specjalnie zaprojektowane zawieszenie likwiduje wszelkie drgania i powstałe podczas jazdy napięcia, dzięki czemu jazda jest komfortowa oraz precyzyjna.
Nowy Opel Corsa prezentuje się znacznie lepiej od swoich poprzedników sprzed kilku, a nawet kilkunastu lat. Opływowa linia i ciekawe kształty przyciągają spojrzenia, a nowoczesne światła biksenonowe nie tylko zapewniają bezpieczeństwo jazdy w każdych warunkach, ale też doskonale wyglądają w trasie. Co ważne, kolory lakieru można wybierać dowolnie, dopasowując swoje auto do codziennego stylu (możemy wybrać inny kolor na dach, a inny na drzwi samochodu). Ponadto auto zostało wyposażone w kilka systemów, które zapewniają maksymalne bezpieczeństwo: system rozpoznawania znaków drogowych, układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, wskaźnik odległości od pojazdu poprzedzającego i układ ostrzegania przed kolizją. Ciekawym rozwiązaniem jest również podgrzewana kierownica, z której będziemy cieszyć się w czasie mroźnych zim.
Nowy Ford Focus, cena wyjściowa modelu z salonu ok. 72 tys. zł
Nowy Ford Focus został zaprojektowany tak, aby każda podróż była łatwiejsza, bezpieczniejsza i przyjemniejsza. Wyposażono go w szereg zaawansowanych rozwiązań technicznych zaprojektowanych specjalnie z myślą o użytkownikach. Począwszy od wielokrotnie nagradzanych systemów łączności, takich jak Ford SYNC 3, po zaawansowane systemy wspomagające kierowcę. Wszystkie one sprawiają, że podróżowanie staje się łatwiejsze. Jednym z takich innowacyjnych rozwiązań jest Inteligentny tempomat z funkcją Stop&Go oraz systemem rozpoznawania znaków drogowych. Utrzymuje on ustaloną odległość od poprzedzającego pojazdu, dostosowuje prędkość pojazdu do obowiązującego ograniczenia prędkości i ułatwia prowadzenie w gęstym ruchu ulicznym lub w korku. Z kolei system Active Park Assist 2 sprawia, że parkowanie równoległe i prostopadłe staje się niezwykle proste dzięki temu, że przejmuje kontrolę nad układem kierowniczym, zmianą biegów i pedałami, aby nakierować pojazd w miejsce postojowe lub go z niego wyprowadzić. System reflektorów adaptacyjnych Ford Full LED w nowym Fordzie Focus zapewnia lepsze oświetlenie w różnych sytuacjach podczas jazdy w zależności od prędkości, kąta położenia kierownicy oraz informacji z kamery. Korzystając z systemu rozpoznawania znaków drogowych, układ może nawet rozpoznać zbliżanie się do ronda lub znaku stop i dostosować kształt wiązki światła w celu zapewnienia optymalnego oświetlenia. Tradycyjna dźwignia hamulca ręcznego została zastąpiona przyciskiem hamulca elektronicznego, dzięki czemu uzyskano większą ilość miejsca w konsoli środkowej. Hamulec elektroniczyny jest prosty w użyciu. Aby go aktywować, wystarczy wcisnąć przycisk.
Jak zachwala samochód producent, nowy Focus jest dostępny z szeroką gamą nowoczesnych i wydajnych silników benzynowych lub wysokoprężnych, zaprojektowanych tak, aby zapewniały doskonałe parametry zużycia paliwa, wysokie osiągi i niski poziom emisji spalin. Obejmują one między innymi wielokrotnie nagradzany silnik benzynowy 1,0 l Ford EcoBoost oraz nowe silniki wysokoprężne Ford EcoBlue. Wszystkie wersje posiadają funkcję wyłączania cylindra, pomysłowe rozwiązanie, które umożliwia odłączenie jednego z cylindrów silnika, gdy zapotrzebowanie na moment obrotowy jest niskie, na przykład podczas jazdy ze stałą prędkością na autostradzie, co pozwala jeszcze bardziej obniżyć zużycie paliwa.
Automatyczną skrzynię biegów w nowym Fordzie Focus cechują szybkie reakcje, płynna zmiana biegów i wydajność. Dzięki temu przyspieszanie i wyprzedzanie jest bardzo łatwe. Skrzynia biegów posiada również łopatki do zmiany biegów na kierownicy, co przyczynia się do zwiększenia komfortu jazdy.