Technologia nieustannie prze do przodu. Można zauważyć to w niemal każdej dziedzinie naszego życia. W ostatnich latach można tę tendencję odnotować także w motoryzacji. Nie chodzi tu jednak o kolejne systemy, udogodnienia i zabezpieczenia. Ważniejsze od nich jest to, że doczekaliśmy się samochodów autonomicznych. Produkuje je kilka dużych koncernów, używają ich najwięksi giganci branży internetowej. Jakie firmy najbardziej skorzystają z użytkowania takich pojazdów?
Firmy transportowe
Niewątpliwie tak zaawansowane technologicznie pojazdy sprawdzą się w przewozie osób. Przyjadą w odpowiednim czasie we wskazane miejsce i pozwolą klientom na szybką i bezpieczną podróż. Statystyki pokazują, że używane dzisiaj samochody prowadzone zdalnie stwarzają na drodze o wiele mniejsze zagrożenie niż te kierowane przez ludzi. Jeśli już któreś uczestniczyło w kolizjach, najczęściej do ich powstania przyczynił się pojazd prowadzony przez człowieka.
Nic dziwnego, że z usług zaawansowanych samochodów chcą korzystać najwięksi przewoźnicy. Zainteresowanie nimi wykazali na przykład właściciele Ubera. W przyszłości – kiedy rozwiązanie wprowadzone zostanie również do autokarów – z powodzeniem będą mogły korzystać z niego także duże firmy przewozowe i tour operatorzy.
Spółki handlowe
Z zalet samochodów autonomicznych na pewno skorzystaliby pracownicy działów handlowych. Dotyczy to głównie przedstawicieli firm. Osoby te często podróżują; są zmuszone do przemierzania setek kilometrów i dodatkowo ciążą na nich ważne obowiązki służbowe, które ważą na rentowności spółek. Muszą nieustannie się spieszyć i co chwilę jeździć w inne miejsce. Przy tym często przez pośpiech powodują wiele wypadków i kolizji. Użycie samochodów autonomicznych mogłoby zmienić tę sytuację na lepsze.
Przedsiębiorstwa dystrybucyjne
Samochody nie wymagające ciągłej uwagi kierowcy mogłyby świetnie spisać się w zakresie dystrybucji towarów. Z ich zalet skorzystaliby zarówno kierowcy odpowiedzialni za zatowarowywanie sklepów, jak i kurierzy. Wszystkie przesyłki i produkty mogłyby bez utrudnień dojechać we wskazane miejsca. Pracodawcy uniknęliby także problemów związanych z przemęczeniem kierowców.
Wiadomo, że w Polsce przepisy dotyczące tachografów i pracy zawodowych kierowców są niezwykle zaostrzone. Można byłoby więc z powodzeniem mieścić się w ustawowych normach, nie narażając się na opóźnienia w dostawach. Dzięki temu firmy zaoszczędziłyby ogromne sumy, które nieraz płacą za kontrakty zrealizowane niezgodnie z umową.
Agencje eventowe i artyści
Branża rozrywkowa również stanowiłaby target, który wykorzystywałby samochody autonomiczne – zakładając, że działają w niej zarówno artyści, jak również ci, którzy odpowiadają za organizację wydarzeń kulturalnych.
Zrozumiałe jest też to, że osoby zajmujące się występowaniem na scenie skazane są nieraz na samodzielne podróże nie tylko po Polsce, ale również po całym świecie. Są przemęczone i mają na głowie wiele różnych spraw, które nieraz zaprzątają myśli. To prowadzi z kolei do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Samochód autonomiczny na pewno rozwiązałby ten problem.
Firmy gastronomiczne
Zakładając, że samochód autonomiczny można zaprogramować tak, żeby pokonywał ściśle określoną trasę, świetnie sprawdziłby się w gastronomii. Byłby szczególnie przydatny w restauracjach sieciowych. Wymagają one nieustannych i dużych dostaw towarów.
To praca, którą należy wykonywać z niemałą częstotliwością, bo świeże produkty należy dostarczać codziennie. Korzystając z pojazdu samojezdnego, zyskałoby się więc pewność, że każdy punkt obsługiwany przez firmę otrzymywałby na czas wszystko to, co jest niezbędne. Kierowca w tym czasie byłby z kolei odpowiedzialny za kompletowanie dostaw i rozładowywanie towaru.
Mniej obciążony obowiązkami lepiej wykonywałby te, które nadal na nim ciążą. Samochód autonomiczny świetnie sprawdziłby się także w innych firmach branżowych. Dotyczy to głównie dostarczania posiłków na wynos. Wiedząc o tym, że kierowcy mogą pobłądzić i przyczynić się do opóźnienia dostawy – auto kontrolujące tor jazdy przyczyniłoby się do poprawy tej sytuacji.
Podane przykłady to zapewne tylko niektóre spośród tych, które można przytoczyć. Samochody autonomiczne nieustannie są bowiem modyfikowane. Warto mieć to w pamięci, gdyż tylko od przedsiębiorców zależy, do czego pojazdy te będą wykorzystywane w przyszłości.