Decydując się na zakup samochodu, chcemy mieć zawsze pewność, że podróżowanie nim będzie bezpieczne. O nasze życie i zdrowie dbają na szczęście użyte przy jego konstruowaniu różnorodne systemy. Im będzie ich więcej, tym łatwiej wybrniemy z niebezpiecznej sytuacji na drodze. Wyjaśniamy, na czym polega działanie każdego z tych rozwiązań.
System ABS
To najczęściej spotykane i najlepiej znane nam udogodnienie. Jego rola polega na zapobieganiu blokowania kół w trakcie hamowania. Działa to w ten sposób, że czujniki mierzą prędkość każdego z nich. Na tej podstawie dozowane jest właściwe ciśnienie płynu w układzie hydraulicznym. Dzięki temu mamy możliwość kręcenia kierownicą i wpływania na tor jazdy auta w trakcie hamowania. Pamiętajmy jednak o tym, że w razie wciśnięcia pedału w pojeździe wyposażonym w ten system, ruch ten należy wykonać zdecydowanie i do oporu.
Brake Assist System
Rozwiązanie to wspomoże nas w trakcie hamowania awaryjnego w aucie wyposażonym w ABS. Konstruktorzy pomyśleli o tym, że często znajdując się w niebezpiecznej sytuacji na drodze nie dociskamy hamulca do samego końca. Wiadomo jednak, że jest to konieczne, aby skorzystać z pełni możliwości ABS. System BAS wspomaga nas więc w tym zakresie. W razie potrzeby zwiększa ciśnienie w układzie hydraulicznym, aby hamowanie było skuteczniejsze.
ESP
To technologia, która jest odpowiedzialna za stabilizację toru jazdy. Dba o to, aby w trakcie pokonywania łuków na drodze zminimalizować ryzyko poślizgu. W chwili, gdy jej czujniki wyczują nadsterowność auta – przyhamowywane zostają koła. Służy to temu, aby utrzymać właściwy, pożądany kierunek ruchu pojazdu.
Opisywany system ingeruje także w pracę silnika. W kluczowych momentach ujmuje gazu, co również wpływa na poprawę trakcji. Jego stosowanie ma decydujące znaczenia dla bezpieczeństwa podróżujących podczas trudnych sytuacji występujących na drodze.
TPMS System
Ten owoc pracy inżynierów ma za zadanie kontrolować wartości ciśnienia w oponach. Kierowca jest informowany o tym, kiedy objętość powietrza w ogumieniu zaczyna spadać. Wtedy na desce rozdzielczej pojawia się odpowiedni komunikat, który jest dla kierowcy wezwaniem do zatrzymania, kontroli i uzupełnienia na najbliższej stacji benzynowej.
Ten system czujników przydaje się w szczególności w samochodach z oponami typu runflat, ale montowany jest również w innych typach aut. Jest to jednak usługa dodatkowo płatna. Warto jednak zdecydować się na ten rodzaj monitoringu, bo drastyczna utrata powietrza w ogumieniu może bardzo negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu.
System rozpoznawania znaków drogowych (TSR)
To wynalazek dość ciekawy i na pewno przyda się tym najbardziej roztargnionym kierowcom. Składa się z siatki różnorodnych udogodnień, które pozwalają na bezpieczniejszą podróż. Kierowca jest bowiem informowany o tym, jakie znaki drogowe znajdują się na drodze, którą się poruszamy. To możliwe dzięki kamerze zamontowanej z przodu samochodu.
Rejestruje ona wszystkie oznaczenia znajdujące się przy szosie i przesyła sygnał do monitora znajdującego się na desce rozdzielczej. Niektóre rozwiązania bazują nie tylko na wspomnianym rejestratorze. Pobierają także informacje zawarte w mapach GPS. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby do tej nowinki podchodzić z dystansem. Wiele urządzeń jest bowiem niedopracowanych i zamiast pomóc w podróży, mogą wprowadzać kierowcę w błąd.
Lane Assist
Technologia ta pojawia się w coraz większej gamie modeli samochodów. Niezależnie od marki auta, producenci dodają takie rozwiązania, dlatego, że bywają przydatne. Ostrzegają bowiem o tym, że wykroczyliśmy poza drogę, którą się poruszamy. To możliwe dzięki rejestratorowi toru jazdy.
Monitoruje on sytuacje, w których auto znajduje się poza liniami zaznaczonymi na jezdni. Zostaniemy o tym ostrzeżeni za każdym razem, gdy zmienimy pas bez sygnalizacji kierunkowskazem. Mechanizm ten wymaga jeszcze pewnych poprawek, jednak z pewnością już teraz może być pomocny podczas podróży.
Powyższy opis obrazuje, jak wiele systemów bezpieczeństwa producenci umieszczają w samochodach. Wprawdzie kilka z nich wymaga poprawek, ale te, które od długiego czasu są dostępne na rynku bywają niezwykle pomocne. Zasadniczo wpływają na wzrost bezpieczeństwa podróży, co jest niezwykle ważne dla każdego uczestnika ruchu.