Czas, w którym należy wymienić tarcze, a wraz z nimi klocki hamulcowe – jest zróżnicowany i zależy od wielu czynników. O tym opowiemy za chwilę, zacznijmy jednak od podstaw. Dlaczego jednocześnie mówimy o tarczach oraz klockach hamulcowych? Ponieważ powinny one tworzyć ze sobą idealny związek. W trakcie hamowania do obracających się tarcz dociskane są szczęki, które wyłożone są tzw. klockami hamulcowymi. Wytwarza się wówczas tarcie, dzięki czemu nasz pojazd zwalnia. Oczywiście, tak w skrócie.
Tarcze hamulcowe, jak i klocki są częściami eksploatacyjnymi, zatem powinniśmy pamiętać o sprawdzeniu ich stanu i regularnej wymianie. Prawidłowe funkcjonowanie tych dwóch elementów, to niezwykle istotna sprawa – szczególnie w aspekcie naszego bezpieczeństwa.
Objawy zużycia klocków i tarcz hamulcowych
Sami możemy sprawdzić, czy nasze części wymagają wymiany. Po zdjęciu kół, poprzez otwory kontrolne w zaciskach hamulcowych skontrolujemy grubość okładzin na klockach. Jeśli rowek znajdujący się w okładzinie przestał być widoczny – to znak potrzeby wymiany klocków. Pamiętajcie, że najtańsze zamienniki mogą mieć sporo minusów, np. złe dopasowanie do kształtów zacisków hamulcowych. Jeśli chcecie prawidłowo dobrać części do Waszego pojazdu, radzimy wejść na stronę https://www.iparts.pl/auto/. Wystarczy, że podacie markę, model oraz typ samochodu, a w wynikach wyszukiwania pokażą się jedynie elementy kompatybilne z Waszym pojazdem.
Natomiast zużycie tarcz hamulcowych możemy określić po ich wyglądzie. Te z licznymi, głębokimi rowkami oraz małą grubością (mniejsza niż zalecana przez producenta) należy wymienić. Dodatkowo, jeśli tarcze posiadają przebarwienia – przypalenia powstałe wskutek ich przegrzania, również powinny być wymienione, ponieważ powstałe bicie poosiowe znacznie wydłuża drogę hamowania.
Wymiana klocków i tarcz hamulcowych
Częstotliwość wymiany klocków zależy od wielu czynników. Jeżeli najczęściej naszym autem poruszamy się po mieście (korki – częste hamowania), to zużycie elementu następuje zwykle po około 30 000 km. Znacznie lepiej mają kierowcy przebywający jedynie długie odcinki drogami ekspresowymi. Żywotność ich klocków hamulcowych może wydłużyć się nawet dwukrotnie – 60 000 km.
Wymian tarcz hamulcowych to praca, którą możecie wykonać sami. Pamiętajcie jednak, aby te elementy wymieniać parami – przednia lub tylna oś. Nawet jeśli tarcze są z jednej strony mniej zużyte – trzeba wymienić obie! Przy zmianie tarcz należy również wykorzystać nowe klocki hamulcowe. Założenie starych klocków do nowych tarcz wiązać się może z ich niepoprawnym działaniem, obniżając tym samym skuteczność hamowania. Zalecamy również sprawdzenie płynu hamulcowego. Nie jest drogi, a również od niego zależy Twoje bezpieczeństwo.
Jeśli nie jesteś pewien jakie części do samochodu wybrać, skorzystaj ze sklepu online iParts.pl. Znajdziesz tam wszystkie elementy, które nadadzą się do Twojego pojazdu. Podanie marki, modelu oraz typu auta wystarczy, by uzyskać listę tych kompatybilnych części samochodowych.