Kierowców denerwują różne rzeczy. Zły stan dróg, wysokie ceny paliwa czy opłat. Jednak nic tak nie drażni, jak rysy na lakierze. Podpowiadamy, jak usunąć rysy samemu i, czy można jakoś się przed nimi chronić.
Problem każdego parkowania
Podjeżdżasz na parking, idziesz na zakupy, wracasz za pół godziny i na drzwiach masz piękny niedługi ślad. Albo idziesz do samochodu, ale zanim wsiądziesz tracisz nerwy, bo ktoś przejechał ci kluczem przez całą długość drzwi. Na takie sytuacje nie ma rady. Jeżeli jeszcze ci się ona nie przydarzyła, możesz uważać się za szczęściarza. Co jeżeli jednak znajdziemy kilka niechcianych rys na masce, drzwiach czy dachu? Jak z nimi walczyć?
Usuwanie rys w domu
Na szczęście można usunąć niektóre rysy bez konieczności wizyty u lakiernika. Jednak musi być spełniony jeden warunek – nie mogą one być zbyt głębokie. Jeżeli została naruszona tylko wierzchnia warstwa lakieru, możemy jeszcze go uratować. Na wstępie zaznaczmy, że usuwanie rys z lakieru samochodowego nie należy do najprostszych czynności. Trzeba im poświęcić nieco czasu i energii. Jak więc to zrobić? Usuwanie rys powinniśmy zacząć od dokładnego mycia całego samochodu. Następnie należy go dokładnie wysuszyć i można przejść do działania. W tym miejscu musimy wspomnieć, że istnieją dwa sposoby usuwania rys. Pierwszy to jeden z etapów auto detailingu, w którym wykorzystywane są maszyny polerskie i gąbki polerskie. Drugi, bardziej amatorski, wykorzystuje jedynie pasty polerskie i inne profesjonalne kosmetyki samochodowe. To jakiego użyjesz zależy w głównej mierze od tego, jakim sprzętem dysponujesz. Jeżeli masz w swoim garażu maszyny polerskie, usuwanie rys z lakieru samochodowego będzie o wiele łatwiejsze. W przypadku pracy ręcznej, przygotuj się na spory wysiłek.
Powłoki ochronne i maszyny polerskie – udany duet
Jeżeli masz pod ręką ciężki sprzęt, wspomniane wcześniej maszyny polerskie, dobierz do nich powłokę ochronną. Jak one działają? Powłoki ochronne, jak sama nazwa wskazuje, mają chronić nasz lakier przed promieniowaniem UV, oksydacją, korozją i drobnymi zarysowaniami. Szczególnie dobrze sprawdzą się podczas jazdy po żwirze czy innym kamieniu. Niestety, powłoki ochronne nie poradzą sobie z wandalami. Tutaj potrzebna byłaby powłoka z metalu, a takich jeszcze nie wyprodukowano. Mimo to, zalecamy użycie powłoki ochronnej. Nie tylko zabezpieczy ona lakier, ale nada mu połysku, dzięki czemu nasze auto będzie wyglądało jak po porządnej kuracji w samochodowym spa. Zaletą powłok jest również fakt, że można je stosować zarówno ręcznie, jak i maszynowo.