W dzisiejszych czasach coraz rzadziej decydujemy się korzystać z usług specjalistów, którzy zajmą się naprawami w naszym domu. Wolimy raczej sami zająć się swoim mieszkaniem czy gospodarstwem, oszczędzając dzięki temu sporo pieniędzy i czerpiąc z takiej pracy mnóstwo satysfakcji. Żeby jednak wykonywać te wszystkie czynności w jak najbardziej profesjonalny sposób, potrzebujemy elektronarzędzi. Sprawdzamy, w które należałoby zaopatrzyć swój warsztat?
Wiertarko-wkrętarka
To sprzęt, który na pewno przyda się każdemu, kto od czasu do czasu dokonuje różnorodnych napraw. Uszkodzona balustrada, sfatygowany podest czy poluzowany karnisz wyglądają nieestetycznie, a czasem mogą nawet stanowić zagrożenie.
W takich właśnie, ale także innych sytuacjach konieczne będzie opisywane elektronarzędzie. Do wyboru mamy w tym zakresie wielu znanych producentów, którzy wytwarzają naprawdę dobrej jakości produkty. Należą do nich na pewno Makita, Bosch czy Skil. Ich najnowsze modele pozwolą na swobodne wykonywanie wszystkich tych napraw, które nieraz zdarzają się w domu.
Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że opisywany sprzęt warto dobrać zgodnie z tym, jakie prace wykonujemy najczęściej. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jak dużej mocy oczekujemy. Więcej prac wykonamy przy pomocy wkrętarek sieciowych, bo mają one większą siłę, są jednak mniej mobilne i trzeba zapewnić sobie do nich przedłużacze, które pozwolą nam na pracę tam, gdzie tego potrzebujemy.
Te zasilane za pomocą akumulatorów będą z kolei o wiele bardziej wygodne, ale nadadzą się w większości tylko do lżejszych prac. Warto jednak rozważyć ich zakup, bo w przypadku prac w obrębie domu czy mieszkania nie będziemy zbyt często wiercić w betonie lub wykonywać podobnych temu czynności. Pamiętajmy też o tym, że nie opłaca się kupować tanich modeli – mają one najczęściej bardzo krótką żywotność. Może faktycznie zapłacimy nieco mniej na starcie, ale czy warto?
Pilarka tarczowa
To drugi z kolei najważniejszy sprzęt w domowym warsztacie. Niezbędny do cięcia drewna na opał, przycinania desek i różnego rodzaju płyt. Przyda się w trakcie dużych remontów i odznacza się bardzo dużą mocą. Najczęściej jest również wyposażony w dyszę do usuwania drobin ciętego drewna, dzięki czemu praca trwa nieprzerwanie i nie trzeba martwić się o czyszczenie powierzchni, którą tniemy.
Pilarki dostępne na rynku pozwalają na zamontowanie ich do stołu warsztatowego i są wyposażone w rozwiązania, które dbają o bezpieczeństwo użytkownika. Ostrze piły zakrywane jest każdorazowo po wykonaniu cięcia, przez co w trakcie wykonywania pracy nie jesteśmy narażeni na poważne skaleczenia.
Wyrzynarka
To ostatni z najbardziej użytecznych w domu sprzętów. Posłuży nam do dokonywania cięć w takich materiałach, jak drewno, plastik czy metal. Pozwala na cięcie zarówno wzdłuż linii prostej, jak i wykonywanie bardziej skomplikowanych operacji. Świetnie nada się również do tworzenia bardziej skomplikowanych otworów w płytach kartonowo-gipsowych i im podobnych materiałach.
Kupując tego typu sprzęt, warto zwrócić jednak uwagę na kilka istotnych parametrów. Pierwszym z nich jest maksymalna głębokość cięcia. To ona poinformuje nas o tym, jak grube materiały będziemy mogli przecinać. Drugą istotną właściwością podawaną przez producentów jest liczba skoków na minutę – odpowiada ona prędkości pracy i zawiera się w przedziale od 500 do 3000.
Trzeci i ostatni czynnik istotny dla kupującego wyrzynarkę to typ uchwytu. Odpowiada za to, jakie zastosowano w maszynie wejście do brzeszczotów. Możliwe opcje to T, 2T lub U. Dobrze mieć to na uwadze przy kupowaniu kolejnych noży, bo źle dobrane zmuszą nas do ponownej wizyty w sklepie.
Warto zdać sobie sprawę również z tego, że na rynku dostępne są wyrzynarki z wieloma funkcjami dodatkowymi. Jedną z nich jest dysza, do której można podłączyć rurę odkurzacza. To o tyle wygodne rozwiązanie, że nasz warsztat pozostanie, nawet po wielu godzinach pracy, wolny od pyłu i innego rodzaju drobinek. Innym wyjściem jest zakup egzemplarza wyposażonego w dmuchawę, która usuwa drobinki z linii cięcia. Przydatnym gadżetem jest także regulacja nachylenia brzeszczotu czy laserowy wskaźnik linii cięcia, który zapewnia jego precyzję.
Opisane przez nas elektronarzędzia należą do podstawowego kompletu, który powinien znaleźć się w każdym domowym warsztacie. Jeśli zaopatrzymy w nie swój kącik majsterkowicza – możemy być pewni, że wykonamy dzięki nim wszystkie podstawowe prace.