Warsztaty wulkanizacyjne są niezwykle potrzebne. Świadczą usługi, bez których żaden użytkownik samochodu nie mógłby sobie poradzić. Prowadzą wymianę opon, naprawiają je, a często też prostują felgi i wykonują usługi dodatkowe. Jakie elementy wyposażenia takiego zakładu są konieczne, by możliwe było wykonywanie najważniejszych prac?
Specjalistyczne klucze i łyżki do opon
By ściągnąć oponę z felgi, trzeba najpierw spuścić powietrze, które wypełnia gumową mieszankę. W tym celu używa się specjalnego klucza do zaworu, przez który opróżnia się oponę. Wtedy też w bardzo krótkim czasie można pozbyć się zgromadzonego w niej ciśnienia. Kiedy już do tego dojdzie, kolejną czynnością jest podważenie brzegu opony przy użyciu klucza specjalnie zaprojektowanego w tym celu. Można mieć wtedy pewność, że operacja zostanie przeprowadzona sprawnie i bez uszczerbku dla materiału. Dalsze czynności związane ze ściągnięciem gumowej powłoki wykonuje natomiast stworzona do tego maszyna.
Montażownica
To urządzenie zaprojektowane zostało tak, aby ułatwiało montaż i demontaż opon. Składa się z odpowiednio skonstruowanej kolumny, na której umieszczone jest obrotowe koło z regulowaną głowicą. Umożliwia ona ustawienie przyrządów w taki sposób, by cały proces przebiegał sprawnie i bez uszczerbku dla powierzonego ogumienia. Nad całym procesem czuwają też, odpowiednio zaprojektowane, mechaniczne i pneumatyczne części współpracujące ze zbijakiem. Dodatkiem do całości jest zestaw ochronnych nakładek chroniących aluminiowe felgi przed uszkodzeniami.
Wyważarka
Maszyna ta stanowi niezbędnie potrzebny element wyposażenia warsztatu. Przeznaczona do wyważania kół posiada czytelny wyświetlacz, z którego można odczytać wszystkie najważniejsze informacje potrzebne do właściwego wykonania czynności serwisowych. Za dokładność pomiaru odpowiadają niezwykle precyzyjne czujniki piezoelektryczne. Stworzone z najwyższą dbałością o szczegóły informują o niewyważeniu z dokładnością jednego grama. Oznacza to, że znacznie łatwiejszy staje się wówczas dobór odpowiednich odważników potrzebnych do wykonania prac. Wszystko zostało zaprojektowane tak, by zapewnić użytkownikowi maksymalną łatwość obsługi. Ma też w standardzie nakrętkę szybkomocującą, stożki centrujące, specjalistyczny cyrkiel i cęgi wulkanizatorskie.
Podnośniki, lewarki i klucz pneumatyczny
W zależności od tego, jak szybko ma przebiegać proces zmiany ogumienia, właściciel warsztatu może zdecydować się na zakup różnego rodzaju sprzętu. Najwygodniej używa się dużej platformy, która jest w stanie udźwignąć cały samochód. Wówczas można sprawnie zdejmować wszystkie koła w bardzo krótkim czasie. Odpowiednio szybko będzie działał też pistolet wulkanizacyjny podpinany do sprężarki. Z jego pomocą można w bardzo szybkim tempie odkręcić śruby montażowe i wkręcić je z powrotem na miejsce po wykonanej usłudze. Można też polegać na prostych narzędziach ręcznych, jednak ich używanie znacznie wydłuży oczekiwanie klientów na wykonanie usługi.
Inflator
Ten sprytny przyrząd został zaprojektowany tak, żeby wtłaczać w oponę odpowiednio wysokie ciśnienie. Uderzeniowa dawka powietrza jest wymierzona w ten sposób, by miało ono ciśnienie tak wysokie, jak jest to wymagane przez obowiązujące przepisy. Takie ustawienia znacznie ułatwiają i automatyzują cały proces pompowania ogumienia. Czuwają też nad jego odpowiednio szybkim i sprawnym przebiegiem.
Inne niezbędne akcesoria
Oprócz wspomnianych narzędzi należy też zakupić maść montażową ułatwiającą szybkie i precyzyjne osadzanie opony na feldze. Niezbędne do reperowania gumowych powierzchni są z kolei różnego rodzaju łatki o zróżnicowanych kształtach. Z ich pomocą można zaklejać dziury powstałe w bieżniku. By przygotować gumową powierzchnię do takiej naprawy, warto użyć ściernicy z diamentowymi opiłkami. Niezwykle trwała ułatwi prowadzenie prac. Przydatne będą też wkłady i sznury do reperacji dziurawej gumy, niejednokrotnie pozwolą one uporać się z trudnymi problemami serwisowymi.
Odpowiednie wyposażenie warsztatu i dbałość o bezpieczeństwo na jego terenie są bardzo ważne. Pamiętając o nich, można mieć pewność, że prowadzenie działalności nie będzie nastręczało problemów.