Będąc użytkownikiem auta, nie można zapominać o regularnych przeglądach, systematycznych naprawach oraz wymianie oleju w czasie określonym przez producenta. Ważnym elementem, o którym również należy pamiętać są klocki hamulcowe. Zapoznaliśmy się z ofertą kilku wiodących producentów i porównujemy je, aby pomóc w wyborze odpowiednich.
Właściwości dobrych klocków hamulcowych
Przy wyborze tych elementów hamulców tarczowych, najważniejszą informacją, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest skuteczność hamowania. Wpływa na nią między innymi wysoki współczynnik tarcia w różnych temperaturach i przy odmiennych prędkościach jazdy. Kiedy jest stabilny, świadczy o tym, że hamowanie będzie skuteczne, niezależnie od temperatury hamulców i prędkości samochodu. Warto również dodać, że dobre klocki hamulcowe muszą odznaczać się szybką regeneracją po zakończeniu pracy, tak aby odzyskały swoje pierwotne właściwości i gwarantowały właściwe działanie w różnych warunkach drogowych. Dla komfortu podróżowania ważne jest również, aby były ciche i nie powodowały drgań w trakcie hamowania.
Materiały z jakich produkowane są klocki hamulcowe
Wybierając klocki hamulcowe, warto sprawdzić z jakiego tworzywa zostały wykonane. Każdy z nich ma bowiem różne właściwości, a co za tym idzie – zalety i wady. Klocki wykonane z półmetali zawierają od 30 do 65 procent metalu, są dość głośne, ale charakteryzują się dobrą wymianą ciepła. To z kolei wpływa na wysoką skuteczność hamowania.
Drugie, wykonane z mieszanki organiczno-azbestowej mają o wiele bardziej miękką powierzchnię cierną, która szybciej się zużywa. Gwarantuje jednak znacznie cichszą pracę tych klocków.
Kolejnym rozwiązaniem, stosowanym przez producentów, jest użycie materiałów niskometalicznych, które gwarantują skuteczniejsze hamowanie, niż dwa rodzaje wymienione powyżej. Wadą klocków wykonanych z takiego tworzywa jest jednak to, że są głośne.
Ostatnim typem materiału używanego do produkcji okładzin klocków hamulcowych jest ceramika, gwarantująca ich wyjątkowo cichą pracę. Dodatkowym atutem takiej propozycji jest to, że nie brudzą tarcz, są jednak niezwykle kosztowne.
Wiodące firmy produkujące klocki hamulcowe
Na rynku części samochodowych istnieje wiele firm zachwalających swoje produkty. Ważne jest jednak, aby poddać je rzetelnej i obiektywnej ocenie. Pozwoli to wybrać produkt, który najlepiej spełni swoje zadanie, zapewniając skuteczne hamowanie jak najdłużej. Przedstawiamy ranking kilku, najlepszych naszym zdaniem producentów klocków hamulcowych.
- Firma Ferodo dostarcza klocki hamulcowe polecane przez szerokie grono użytkowników różnych samochodów. Podzespoły te odznaczają się niezłą wytrzymałością i parametrami. Są warte polecenia z uwagi na cichą pracę i niskie pylenie. Ich ceny wahają się od 60 do nawet 300 złotych za komplet.
- ATE to producent zachwalany zarówno przez ekspertów z branży motoryzacyjnej, jak również samych użytkowników. Na forach internetowych posiadacze różnych modeli samochodów rekomendują produkty tej marki. Wielokrotnie spotkaliśmy się z opinią, że pylą znacznie mniej niż produkty Boscha, a technologia wykonania i jakość okładzin są na bardzo wysokim poziomie. Ceny tych klocków, w zależności od modelu samochodu wahają się od 120 do blisko 500 złotych.
- TRW to ostatni polecany tutaj producent, który zasługuje na uwagę. Jego klocki produkowane są od lat z tego samego tworzywa, dzięki czemu sprawdzają się doskonale i zyskały sobie wielu oddanych fanów. Ich żywotność i kultura pracy są godne polecenia, dlatego przy wymianie hamulców warto rozważyć sprzęt tego producenta. Ceny rozpoczynają się od 130 złotych.
Chcąc wybrać najlepsze klocki hamulcowe do swojego samochodu, przed zakupem koniecznie sprawdźmy najważniejsze parametry opisane w artykule. Pamiętajmy, że wybierając sprawdzonego producenta zaoszczędzimy sobie zarówno czas, nerwy, jak i pieniądze.