Kandydaci na kierowców muszą być bardzo uważni. Nie chodzi przy tym jedynie o dynamicznie zmieniającą się sytuację na drodze. O ciągłe zmiany w przepisach szczególnie dbają urzędnicy. Ustalają oni co chwilę inne wytyczne odnośnie państwowego egzaminu na prawo jazdy. Jakie nowe regulacje wprowadzono w 2017 roku?
Obowiązkowy kurs doszkalający z teorii
Świeżo upieczeni kierowcy będą musieli pomiędzy 4 a 8 miesiącem od otrzymania uprawnień zgłosić się na dodatkowy kurs. Będzie on trwał dwie godziny i przeprowadzą go instruktorzy z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Podczas szkolenia początkujący kierowca dowie się, jakie czynniki mają wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Zdobędzie również wiedzę z zakresu psychologicznych aspektów prowadzenia samochodu i zapozna się z problematyką wypadków drogowych.
Obowiązkowe przeszkolenie praktyczne
W tym samym czasie, o którym była mowa wcześniej, młody kierowca będzie musiał przystąpić do jeszcze jednego szkolenia. Będzie trwało godzinę. Wtedy na terenie Ośrodków Doszkolenia Techniki Jazdy prowadzone będą ćwiczenia. Na placu manewrowym trzeba będzie wykonywać różne operacje, siedząc za kierownicą pojazdu.
Takie działania mają na celu wyuczenie nawyków koniecznych w trakcie jazdy po śliskiej nawierzchni. Przybliżą też sposób, w jaki reaguje hamulec w czasie, gdy włączony jest system ABS. Kierowca z niewielkim stażem dowie się też, jak wyprowadzić auto z niekontrolowanego poślizgu. Wszystkie te działania mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Ważne jest to, że zaświadczenie o ukończeniu kursu należy przedstawić odpowiedniemu staroście. Koszt takiego przeszkolenia ma wynieść łącznie (teoria i praktyka) maksymalnie 300 złotych.
Restrykcyjne limity prędkości dla początkujących
Przez 8 miesięcy od odebrania uprawnień kierowca będzie musiał przestrzegać dodatkowych limitów prędkości. Niczym dziwnym nie będzie, że na terenie zabudowanym będzie miał obowiązek poruszania się z prędkością 50 km/h. Nowością będzie jednak to, że poza nim prędkość maksymalna prowadzonego pojazdu nie może przekroczyć 80 km/h.
Poruszając się z kolei po autostradzie, niedoświadczony kierowca może swoim pojazdem osiągnąć prędkość maksymalną rzędu 100 km/h. Taka sama wartość obowiązuje na drodze ekspresowej dwujezdniowej, nawet jeśli znaki drogowe pozwolą na więcej. Takie działania ze strony ustawodawcy mają zapobiec temu, co coraz częściej obserwuje się na drogach.
Wiadomo bowiem, że młodzi kierowcy korzystają nieraz z samochodów o dużych możliwościach. Jest to często stosowane przez amatorów drogowych przygód. Niestety takie podróże często kończą się tragicznie. Wprowadzenie opisanych obostrzeń ma zmienić tę sytuację.
Zakaz podejmowania pracy jako kierowca
Przez 8 miesięcy od zdobycia uprawnień do kierowania pojazdami osoba taka nie może podjąć pracy w charakterze kuriera, taksówkarza czy dostawcy pizzy. Chyba że obowiązki te wykluczają poruszanie się samochodem i można wykonywać je przy użyciu skutera. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku przedsiębiorców. Jeśli podejmują się działalności ściśle związanej z transportem samochodowym, nie mogą prowadzić w tym celu pojazdu do momentu, aż rozpocznie się dziewiąty miesiąc od otrzymania prawa jazdy.
Łatwiej o utratę prawa jazdy i wydłużenie okresu próbnego
Istnieje taka możliwość, że starosta będzie mógł skorzystać z prawa do wydłużenia okresu próbnego. Decyzja administracyjna w tej sprawie może być podjęta wówczas, gdy kierowca przez dwa lata od otrzymania uprawnień popełni dwa wykroczenia drogowe potwierdzone mandatem lub prawomocnym wyrokiem sądu.
Uprawnienia utraci także każda osoba, która co najmniej trzykrotnie dopuści się występku przeciw kodeksowi drogowemu. Gdy wina ta zostanie udowodniona mandatem karnym – dokumenty dopuszczające do prowadzenia pojazdów zostaną cofnięte. Dodatkowo każdemu, kto w ciągu roku uzbiera więcej niż 20 punktów karnych, odebrany zostanie przyznany mu wcześniej dokument. Będzie to miało nieodwracalny skutek i spowoduje, że taką osobę będzie obowiązywać ponowne podejście do kursu na prawo jazdy.
Opisane zmiany, jak można się przekonać, zakrojone są na bardzo szeroką skalę. Mogą przynieść jednak odpowiednie skutki i zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Dzięki nim dojdzie też do sytuacji, w której spadnie odsetek świeżo upieczonych kierowców, którzy najczęściej stwarzają największe niebezpieczeństwo na drodze.